Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomoc dla przedsiębiorców przechodzących chwilowe trudności. Finansowanie szkoleń i doradztwa

Twoja firma ma trudniejszy okres funkcjonowania na rynku? Działalność napotkała na problemy, z którymi wcześniej nie musiałeś sobie radzić? Na przedsiębiorstwa przechodzące chwilowe trudności dostępna jest inicjatywa „System wczesnego ostrzegania MMŚP w okresowych trudnościach”. Organizatorzy poinformowali właśnie o przedłużeniu naboru do projektu.

W ramach programu inkubatory zainwestowały 667 mln zł

Dzięki programowi pierwsi przedsiębiorcy już uczestniczą w szkoleniach i innych inicjatywach, które pomogą im uzyskać odpowiedzi na trudne pytania w celu poprawy kondycji ich firm. Koleni zainteresowani mogą nadal wnioskować o pomoc. Aplikacje przyjmowane są do 14 kwietnia.

Firmy z różnych branż już otrzymują pomoc

Wśród firm, które do tej pory zgłosiły chęć udziału są przedstawiciele wielu branż, są to zarówno firmy produkcyjne, jak i usługowe. Wśród uczestników projektu znajdziemy między innymi przedsiębiorców z branży hotelarskiej, którzy doskonalą swoje kompetencje w zakresie obsługi trudnych klientów oraz negocjacji; podmioty medyczne, zdobywające wiedzę, w jaki sposób skutecznie rekrutować personel medyczny do swoich placówek, ale też przedsiębiorczynie z branży beauty zainteresowane poszerzaniem kompetencji w obszarze promowania swoich działalności w social mediach. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do oceny kondycji przedsiębiorstwa oraz poszerzanie oferty w Bazie Usług Rozwojowych.

Inicjatywa zakłada finansowanie usług rozwojowych, tj. szkoleń i doradztwa, rekomendowanych w przeprowadzanej indywidualnie dla każdego uczestnika diagnozie kondycji przedsiębiorstwa. Na początku firm biorąca udział w projekcie przechodzi indywidualna diagnozę przeprowadzaną przez konsultanta. Przedsiębiorca w wyniku rozmów z diagnostą otrzymuje wielostronicowy dokument, zawierający rekomendacje działań, których podjęcie pozwoli mu wyjść z okresowych trudności. Jednak diagnoza to nie tylko dane finansowe i sugerowane usługi rozwojowe – to też opis obecnego stanu przedsiębiorstwa oraz stanu, do którego przedsiębiorca powinien dążyć. To cenne informacje dla przedsiębiorców, którym często trudno spojrzeć na swoją działalność z szerszej perspektywy.

Bezpośredniego wsparcia firmie uczestniczącej w projekcie udziela osoba z zewnątrz przedsiębiorstwa, pomaga przeanalizować ofertę konkurencji, sposoby dotarcia do nowych klientów czy pewne luki kompetencyjne i wskazuje obszary wymagające poprawy. Pamiętamy również, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą. Diagności zwracają uwagę na aspekt ludzki i jego wpływ na trudności przedsiębiorstwa, co często skutkuje rekomendowaniem usług rozwojowych z obszaru radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy postępowania w kryzysowych sytuacjach.

Co zyskuje przedsiębiorca dzięki udziałowi w projekcie

Udział w projekcie SWO to realna pomoc odpowiadająca na potrzeby uczestników, znajdujących się w okresowych trudnościach. PARP finansuje udział właścicieli i pracowników przedsiębiorstw w wybranych usługach, wynikających z rekomendacji w diagnozie. Przekrój wybieranych usług jest niezwykle szeroki. Kluczowe usługi w projekcie dotyczą prowadzenia przedsiębiorstwa – zarządzania finansami, personelem czy działań promocyjnych.

Firmy mają także możliwość pozyskania środków na szkolenia poszerzających kompetencje przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, związane z zakresem prowadzonej działalności lub planowanym jej rozszerzeniem, o ile przyczynią się do poprawy kondycji przedsiębiorstwa i wyjście z trudności. Z tego typu szkoleń skorzystali już między innymi logopedzi pozyskujący wiedzę o nowych metodach diagnostycznych czy fizjoterapeuci poszerzający swoje umiejętności pracy z pacjentami.

Do udziału w inicjatywie zaproszeni są  mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy, którzy działają na rynku minimum 12 miesięcy i doświadczają trudności – zarówno finansowych, jak i odpływu kluczowego personelu czy gwałtownie postępujących zmian prawnych czy technologicznych. Informacje oraz dokumentację naboru znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/swo.

Obecny nabór w projekcie  SWO trwa do 14 kwietnia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.