Pomysł na biznes: wykrywacz glutenu wielkości breloka

Wiele produktów spożywczych zawiera substancje, których chcielibyśmy uniknąć. Z kolei wysoki poziom innych składników jest wręcz pożądany. Etykiety na produktach dają nam pewne informacje, ale nie zawsze są one zrozumiałe oraz pełne. W przypadku posiłków spożywanych w restauracjach zadanie jest jeszcze trudniejsze. Jak zatem ustalić w żywności poziom substancji chemicznych, alergenów, kalorii, glutenu, sodu czy tłuszczy trans?

 

Z pomocą przychodzi czujnik TellSpec, który prześwietla składniki zawarte w danym produkcie. Stworzone przez Isabel Hoffmann i Stephena Watsona urządzenie jest połączeniem spektrometru z unikalnym algorytmem oraz towarzyszącą aplikacją mobilną. Wystarczy przyłożyć czujnik do żywności, by skaner przy użyciu algorytmu ustalił składniki i wysyłał raport na telefon lub tablet.

TellSpec działa zarówno w bezpośrednim kontakcie z żywnością jak i przez opakowania czy szkło. Dzięki czujnikowi wielkości breloka do kluczy użytkownik może kontrolować spożywane kalorie podczas diety. Urządzenie pozwala także na monitorowanie poziomu i rodzaju przyjmowanych witamin i minerałów. TellSpec wykrywa także rtęć oraz popularne substancje „E”. Interfejs jest przyjazny, co powoduje, że użytkownik od początku nie ma problemów ze zrozumieniem informacji wysyłanych przez detektor.

Jak to działa?

Światło składa się z cząstek zwanych fotonami. Kiedy wiązka laserowa o małej mocy w skanerze TellSpec w żywności niektóre fotonów są absorbowane, podnosząc stany energetyczne cząsteczek w żywności. Niższe fotony są następnie odbijane. Spektrometr wewnątrz skanera TellSpec sortuje te fotony o długości fali i liczy je. Uzyskane liczby opisują skład żywności.

Przeczytaj o innych niezwykłych pomysłach tutaj

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*