Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od pomysłu do nawet 1 mln zł dotacji na start-up. Kolejni pomysłodawcy otrzymali wsparcie

Blisko 1 mln zł bezzwrotnego wsparcia na rozwój własnego start-upu? Ta sztuka udała się twórcom projektu ZAX Technology, którzy zanim sięgnęli po niezbędne środki przeszli etap inkubacji na Platformie Startowej.

Fot. Shutterstock/ 13_Phunkod

Pomysłodawcami projektu, który jest platformą do zarabiania na śladzie cyfrowym są dr Wojciech Kurowski oraz Kamil Jaczewski. Ich przedsięwzięcie to dobry przykład, jak ze wsparciem z Funduszy Europejskich sfinansować swój pomysł na biznes.

Zarabiać na cyfrowym śladzie

Celem projektu jest stworzenie systemu, który daje możliwość zarabiania na swoim śladzie cyfrowym, dostarcza lepszej jakości danych oraz umożliwia komercjalizację danych posiadanych przez przedsiębiorstwa z inicjatywy ich klientów. Innowacja rozwiązania wynika z modelu biznesowego oraz technologii, tworzących platformę, w której użytkownik jest świadomym podmiotem a nie przedmiotem na rynku obrotu danymi – czerpie z niej wartość oraz otrzymuje realną kontrolę nad swoją cyfrową tożsamością.

Ponadto, system ułatwia czerpanie wartości z danych przez przedsiębiorstwa w wyniku innowacji produktowej umożliwiającej outsourcing procesu sprzedaży danych z zachowaniem bezpieczeństwa obrotu (automatyzacja uprawnień RODO). W wyniku świadomie podjętych działań użytkownik będzie mógł zgromadzić w jednym miejscu swój ślad cyfrowy, który zostawia w wyniku używanych aplikacji. Posiadając taki zestaw danych nabędzie on realną możliwość czerpania z nich wartości poprzez sprzedaż oraz nadzór nad czasem i zasięgiem ich wykorzystywania.

Od inkubacji do nawet  mln zł dotacji

Start-up ZAX Technology to jeden z tysięcy projektów, które przeszły drogę od inkubacji pod skrzydłami jednej z platform Startowych po uzyskanie finansowania w ramach programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Spółka uczestniczyła w procesie inkubacji w ramach Platformy Unicorn Hub. W jego ramach pomysłodawcy pod okiem ekspertów dopracowywali swoją biznesową idęę, tak by najlepiej odpowiadała rynkowym realom. Twórcy start-upu uzyskali wsparcie prawne, sprzedażowe, marketingowe a także dostęp do sieci kontaktów. To opcja wsparcia w inkubacji nowego pomysłu biznesowego połączona z możliwością skorzystania z dotacji inwestycyjnej na wdrożenie nowego pomysłu biznesowego w życie. Inkubacja polegała na tym, że pomysłodawcy otrzymali wszechstronną pomoc doradczą w dopracowaniu biznes planu przedsięwzięcia, dostęp do kontaktów biznesowych, możemy liczyć na dostęp do powierzchni biurowej i usług księgowych. Pozytywne zakończenie inkubacji otworzyło drogę do ubiegania się o dotację inwestycyjną (do 1 mln złotych) na wdrożenie swojego pomysłu.

Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji z Platformy Unicorn Hub spółka pozyskała dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.1.2 POPW. Aby wprowadzić swoją usługę na rynek pomysłodawcy pozyskali 998 tys. zł dotacji przy całkowitej wartości projektu na poziomie 1,27 mln zł. Te środki pomogły start-upowi ZAX Technology wyjść z fazy pomysłu i MVP do etapu wprowadzenia produktu na rynek. Maksymalna kwota dotacji w programie wynosi 1 mln zł. Wsparcie sięga do 85% wartości projektu, co oznacza, że wkład twórców przedsięwzięcia to co najmniej 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Młoda firma pozyskane środki może wydatkować na pokrycie wynagrodzeń zespołu realizującego projekt. Pieniądze można także przeznaczyć na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego.

Środki mogą posłużyć na organizacji i przeprowadzeniu działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej. Start-up pozyskane finansowanie może również wydatkować na zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Obecnie nie jest prowadzony nabór w ramach programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej, ale wciąż można jeszcze zgłaszać się do Platform Startowych, które czekają z otwartymi ramionami na innowacyjne projekty. Niebawem zostaną uruchomione także kolejne nabory dotacji w ramach a następnie czekać na uruchomienie dotacji z nowego programu – fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W nowe perspektywie unijnej planowana jest bowiem kontynuacja szerokiego wsparcia dla start-upów z Funduszy Europejskich.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.