Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Te pomysły zostały zrealizowane dzięki funduszom unijnym. Oto lista nietuzinkowych projektów

Najnowocześniejsza metoda leczenia zaćmy, wprowadzenie na rynek opakowań z papieru barierowego nowej generacji oraz innowacyjnych biopreparatów – to tylko niektóre przykłady projektów unijnych, realizowanych w konkursach koordynowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wielu przedsiębiorców wdraża innowacyjne rozwiązania, które poprawiają jakość życia Polaków i zmieniają otoczenie, w którym żyjemy. Wymienione projekty uzyskały dotacje z Programów Innowacyjny Rozwój oraz Polska Wschodnia.

Foto: YAY Foto

Nowe technologie niejednokrotnie wykorzystywane są do przełomowych metod leczniczych, które poprawiają jakość życia tysięcy ludzi. To bardzo ważny aspekt, jednak wtóruje mu drugi, równie istotny, a mianowicie projekty oferujące rozwiązania proekologiczne, proponowane przez tego typu przedsiębiorstwa. Rozwiązania te przynoszą nie tylko korzyści dla gospodarki, ale przede wszystkim pozwalają na lepsze użycie zasobów, dbając przy tym o środowisko. Dlatego za każdym razem cieszą nas zgłaszane projekty, które niosą za sobą nadzieje na zmiany i poprawę jakości życia na wielu płaszczyznach. Dzięki Funduszom Europejskim mają szansę zostać zrealizowane.
– Projekty, którym zostało przyznane wsparcie są odpowiedzią na rzeczywiste, specjalistyczne problemy z zakresu medycyny, ekologii czy technologii. Bazują one na innowacyjnych produktach bądź rozwiązaniach technicznych, które usprawniają proces produkcji oraz w sposób realny pomagają ludziom w walce z chorobą. Firmy coraz częściej podejmują ryzyko i starają się o fundusze na działania, których nikt wcześniej nie miał odwagi się podjąć. Technologie stały się narzędziem w rękach właściwych osób, które potrafią je wykorzystać do rozmaitych celów, które niejednokrotnie ratują lub poprawiają komfort życia. Jesteśmy wszyscy pozytywnie zaskoczeni różnorodnością projektów proponowanych przez polskich przedsiębiorców – mówi Mikołaj Różycki, p. o. prezesa PARP.
Przełom w leczeniu zaćmy
W konkursach, finansowanych dzięki środkom unijnym, biorą udział firmy, które od lat są na rynku, ale ciągle szukają nowych technik i rozwiązań, mających poprawić jakość świadczonych przez nich usług. Jedną z takich firm jest klinika okulistyczna Visum Clinic Sp. z o.o., która od lat zajmuje się korekcją wad wzroku u ludzi młodych, korekcją presbiopii u starszych oraz usuwaniem zaćmy i wszczepianiem soczewek wewnątrzgałkowych, poprawiających jakość widzenia.
Visum Clinic jest pierwszą kliniką okulistyczną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie, która podjęła się wszczepu metodą tradycyjną nowego typu soczewki dyfrakcyjnej o wydłużonym zakresie widzenia. Metoda, której się podjęli jest najnowocześniejszą w leczeniu zaćmy. Zaćma jest chorobą oczu, na którą w Polsce cierpi ponad 800 tys. osób, a może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Dzięki wdrożeniu wyników własnych prac B+R w zakresie chirurgii zaćmy, umożliwiono pacjentom uniezależnienie się od okularów lub zdecydowane zmniejszenie wady wzroku.
Realizacja tego projektu umożliwiła kontynuację dotychczasowych badań, jak również dała szansę na zwiększenie konkurencyjności firmy. Co więcej, polska klinika okulistyczna zyskała szansę na włączenie się w ogólnoświatowy nurt prowadzonych obecnie badań nad skutecznością i metodami implantacji soczewek dyfrakcyjnych.
Produkty BIO dbające o nasze otoczenie
Niemal 5,9 mln zł trafiło do YANKO Sp. z o.o. – producenta opakowań giętych, plastikowych i papierowych, który od 30 lat znany jest na rynku polskim i zagranicznym. Firma znana jest ze swojej postawy nastawionej na innowacje. Ich projekt miał na celu uruchomienie seryjnej produkcji opakowań z papieru barierowego nowej generacji.
YANKO wprowadził na rynek produkt, który wpisuje się w nowoczesne trendy, a przy okazji dba o środowisko. Firma stworzyła papier opakowaniowy pokryty innowacyjną powłoką ochronną, w której wykorzystano substancje powstałe na bazie składników naturalnych i polimerów bio. Powodują one zatrzymanie migracji krytycznych substancji do żywności, w pełni zastępując dotychczasowe powłoki z tworzyw sztucznych. Nowe opakowania są ekologiczne, biodegradowalne, kompostowalne oraz nadają się do recyklingu. Tym samym spełniają wymagania rynkowe użytkowników, którym zależy na jakości przechowywanych produktów oraz bezpieczeństwie zdrowotnym.
To nie jedyny projekt wspierający rynek produktów BIO. INTERMAG Sp. z o.o. otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 5,7 mln zł na wdrożenie grupy innowacyjnych biopreparatów. Nowe produkty wyróżnia multifunkcjonalność. Przyczyniają się one m.in. do intensyfikacji zrównoważonej produkcji rolnej. Dodatkowo zwiększają biodostępność składników pokarmowych w glebie, poprawiając jej właściwości, co skutkuje wzrostem i rozwojem roślin. To z kolei pozytywnie wpływa na jakość i wielkość plonów.
Firma INTERMAG jest jednym z największych producentów nawozów i biostymulatorów na świecie, specjalizującym się w rozwoju i produkcji nowoczesnych preparatów dla rolnictwa. Dzięki funduszom, zakład wyposażono w kompleksową linię technologiczną, niezbędną do uruchomienia produkcji innowacyjnych w skali świata biopreparatów, bazujących wyłącznie na naturalnie występujących w środowisku glebowym aktywnych mikroorganizmach.
Lepsza jakość produktów zdeterminowana przez technologię
Fundusze Europejskie wspierają nie tylko konkretne innowacyjne produkty lub działania.
W ostatnim czasie pojawiło się również wiele rozwiązań technicznych, które usprawniają procesy produkcyjne i tym samym przyczyniają się do sukcesów firm. Takie rozwiązanie proponuje B&P Engineering – producent specjalizujący się w obróbce stali nierdzewnej różnego rodzaju maszyn, urządzeń i zbiorników. Firma wdrożyła na rynek produkt w postaci inteligentnej linii technologicznej do produkcji soków i koncentratów i-SiK. Istotą innowacyjności są rozwiązania techniczne oraz technologie umożliwiające automatyzację i optymalizację procesów produkcji. Dzięki temu można zyskać wysoką wydajność, zmniejszyć koszty utrzymania, zminimalizować eksploatację urządzeń linii oraz zredukować zużycie energii, a także bezpieczną dla środowiska gospodarkę wodno-ściekową. Produkt ten skierowany jest przede wszystkim do producentów soków owocowych i koncentratów z Polski i zagranicy.
Firma WORPROL, która jest polskim producentem zaawansowanych technologicznie maszyn rolniczych – opracowała technologię, na bazie której uruchomiono w ramach działalności firmy produkcję rozsiewacza do nawozów, który dla odbiorcy końcowego jest wyrobem o nowych, pożądanych właściwościach funkcjonalno-użytkowych. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia firma zyskała szansę na podniesienie atrakcyjności swojej oferty produktowej oraz skierowanie nowego produktu zarówno do odbiorcy krajowego, jak i zagranicznego.
Inny projekt polegający na wdrożeniu innowacyjnej technologii zaproponowała firma Jafar. Są oni krajowym liderem wśród producentów armatury przemysłowej stosowanej w dostawie wody, systemach nawadniających, oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, instalacjach oraz stacjach gazowych, przepompowniach i systemach przeciwpożarowych. To spółka, która należy do najnowocześniejszych przedsiębiorstw w Polsce i jest liczącym się dostawcą na rynki zagraniczne. Firma stale wprowadza innowacyjne rozwiązania, a tym razem wykorzystali w projekcie rezultaty prac B+R w zakresie technologii inżynierii powierzchni – napawanie. Jest to nakładanie techniką spawalniczą na powierzchnię gniazd żeliwnych tworzywa o innych parametrach. Umożliwiło to wyprodukowanie innowacyjnego gniazda przepustnicy mimośrodowej, która jest istotnym elementem składowym instalacji przesyłowych. Wdrożenie nowej generacji przepustnic mimośrodowych o podwyższonych parametrach eksploatacyjno-użytkowych przyczyniło się do zmniejszenia ilości braków i odpadów, obniżono poziom hałasu miejscowego na stanowiskach pracy, zwiększono komfort pracy dzięki automatyzacji oraz znacząco skrócono procesy kontroli jakości. Najważniejszym benefitem jest jednak obserwowany spadek awaryjności rurociągów.
„Przewodnik po sukcesach polskich firm” jest dostępny pod adresem: link.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.