Ponad 1500 pomysłów na innowacje. Nawet 900 tys. zł dofinansowania dla firmy

Nie brakuje firm chętnych na dofinansowanie dla innowacyjnych produktów lub usług w ramach programu „Bony na innowacje w MŚP”. Przedsiębiorcy pracujący nad takimi rozwiązaniami w obecnie trwających konkursach złożyli wnioski na łączną kwotę 434,62 mln zł dofinansowania. Maksymalnie w dwóch etapach firma może pozyskać łącznie 900 tys. zł wsparcia.

Nawet 900 tys. zł dofinansowania dla firmy

Nawet 900 tys. zł dofinansowania dla firmy; Fot: FORUM/ Krzysztof Wierzbowski

Program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada udzielanie finansowego wsparcia podmiotom, które realizują innowacyjne przedsięwzięcia we współpracy z uczelniami. Celem tych prac ma być stworzenie nowego lub ulepszenie istniejącego produktu. Obecnie trwają nabory wniosków, w których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na innowacyjne projekty. W ciągu 5 lat funkcjonowania programu na konta firm trafił ponad 1 mld zł.

1550 pomysłów na innowacje

Obecnie, w tym poddziałaniu trwają aż 4 konkursy w ramach naborów ogłoszonych jeszcze w 2019 r. i przedłużanych z powodu koronawirusa. W tym czasie, według stanu na 9 sierpnia br., przedsiębiorcy złożyli 1 550 projektów na kwotę ponad 434,62 mln zł – dowiedział się w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości portal MamBiznes.pl.

Od początku obecnej perspektywy finansowej, a więc w latach 2015-2020 w ramach programu „Bony na innowacje MŚP” firmy pracujące nad innowacjami złożyły 3920 wniosków na łączną kwotę 1,02 mld zł.  Nie maleje więc zainteresowanie tym wsparciem wśród przedsiębiorców, którzy mają pomysły na innowacje. Ważne, aby swoje przedsięwzięcia realizowali we współpracy z jednostkami naukowymi, posiłkując się ich wynikami badań i bazą naukową.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

900 tys. zł dla firmy na innowacje

Bony na innowacje to program zbudowany z dwóch etapów. W obydwu można się ubiegać o wsparcie finansowe. W etapie I można wnioskować o dofinansowanie całego procesu wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwie. Wsparcie dotyczyć może poszczególnych kroków od pomysłu, przez prace badawczo-rozwojowe i budowę produktu lub technologii. Z kolei II etap obejmuje udzielanie pomocy finansowej na wprowadzenie produktu na rynek.

W pierwszym etapie wartość projektu może wynieść maksymalnie 400 tys. zł. Dofinansowanie może objąć zarówno produkt lub usługa, jak i nowa technologia czy nowy design. Przedsiębiorca może otrzymać dotację w kwocie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, a więc maksymalnie 340 tys. zł. Wkład własny firmy wynosi wówczas 60 tys. zł.

Z kolei w drugim etapie udział mogą wziąć tylko podmioty, które uczestniczyły w pierwszym konkursie i opracowały w niej koncepcję produktu. W tym etapie maksymalna wartość zgłaszanego projektu nie może przekroczyć 800 tys. zł. Wysokość dofinansowania może stanowić maksymalnie 70 proc. tej kwoty (560 tys. zł) i zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz od miejsca wykonywania działalności. Łącznie w dwóch konkursach firma może uzyskać nawet 900 tys. zł dofinansowania.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*