Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy będą dłużej spłacać opłatę z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

W maju do Sejmu trafił projekt kolejnej noweli ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we własność tych gruntów.


Zgodnie z projektem, każdy przedsiębiorca, będący właścicielem nieruchomości objętej przekształceniem, otrzyma z gminy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, wraz z informacją o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej przez odpowiednio  wydłużony okres z 20 do 33, 50 lub 99 lat, nawet gdy przedsiębiorca wcześniej o takie wydłużenie nie wnosił.

Zgodnie z obowiązującą regulacją, wydłużenie takie jest możliwe jedynie na wniosek przedsiębiorcy, złożony w zakreślonym przez ustawę terminie 3 miesięcy od dnia przekształcenia.

– Wydłużenie to ma doniosłe znaczenie w kontekście pomocy publicznej, bowiem dzięki niemu przedsiębiorca wniesie opłatę przekształceniową w kwocie odpowiadającej wartości rynkowej nieruchomości, wobec tego nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej ani konieczności nałożenia na przedsiębiorcę dopłaty z tego tytułu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Wystrychowska, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku o skrócenie okresu wnoszenia opłaty na okres 20 lat, pod warunkiem złożenia  oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej na tej konkretnej nieruchomości.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.