Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Wynagrodzenia rosną

Już w lutym przeciętne wynagrodzenie przekroczy 5 tys. zł. Czy wynagrodzenia będą rosły jeszcze szybciej, bo styczeń okazał się dużym zaskoczeniem?

Foto: YAY Foto/ Melpomene

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2018 r. wyniosło 4003,88 zł. Tylko w drugim półroczu 2018 r. było wyższe, wzrosło do 4134,02 zł.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 r. to 4931,80 zł. Wzrosło w ciągu roku o 7,5 proc.

Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w styczniu wyniosła 7,5 proc. r/r wobec 6,1 proc. w grudniu 2018 r. Była wyższa niż przewidywała większość ekspertów. W ujęciu realnym, a więc po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia  wzrosły w styczniu o 6,5 proc. r/r wobec 4,9 proc. w grudniu.

– Sytuacja na rynku pracy jest bardzo korzystna z punktu widzenia pracowników – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Taka sytuacja powinna się utrzymać przez większą część roku, a więc przez kilka miesięcy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.