Przez 10 lat składki na ZUS wzrosły o 55 proc. W 2019 pęknie bariera 1300 zł

Od stycznia firmy działające dłużej niż 2 lata zapłacą wyższe składki na ZUS. Dla przedsiębiorców rosnące obciążenia wobec ZUS nie są niczym nowym. W ciągu ostatnich 10 lat składki wzrosły o 55 proc.

Wraz z przyjęciem projektu ustawy budżetowej na rok 2019 stało się jasne, że ponownie wzrosną obciążenia dla dojrzałych firn. Pęknie bariera 1300 zł, ale warto także przypomnieć jak składki rosły w ostatnich latach.

Sprawdź także W 2019 roku kwota wolna w UK wrośnie do 12500 funtów, a w Polsce?

Wyższe składki na ZUS w przyszłym roku to pokłosie ustalanego przez rząd przeciętnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku wzrośnie o 322 zł do poziomu 4765 zł. Od 60 proc. tej kwoty (a więc 2859 z) liczone są składki na ubezpieczenie społeczne. Zakładając taką podstawę przedsiębiorca działający na rynku dłużej niż 2 lata zapłaci o 65,87 zł więcej składek. Łącznie z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne co miesiąc z konta firmy wyjdzie przelew na kwotę 974,65 zł. Do tego należy doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość poznamy w styczniu. W roku 2018 wynosi ona 319,94 zł i co roku rośnie mniej więcej o 10 zł. To z kolei oznacza, że suma składek społecznych (974,65) i zdrowotnej(ok. 330 zł) przekroczy w przyszłym roku barierę 1300 zł.

źródło: opracowanie własne MamBiznes.pl, * – prognoza

W porównaniu do roku obecnego składki wzrosną o około 5,8 proc. Przez ostatnie 10 lat zobowiązania przedsiębiorców wobec ZUS powiększyły się po 55%. W 2010 roku przedsiębiorcy płacili dokładnie 839,06 zł wszystkich składek, by w przyszłym roku zapłacić wspomniane już ponad 1300 zł. Najwyższy przyrost obciążeń wobec ZUS przypadł na rok 2012 kiedy z poziomu 890,14 zł składki wzrosły aż o 90 zł. Wszystko za sprawą podniesienia przez ówczesny rząd składki rentowej z 6 do 8 proc. W późniejszych latach składki rosły średnio o 5 proc. rocznie. Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

ann

27 listopada 2018 Odpowiedz

Róbcie swoje biznesy, rejestrujcie firmy poza Polską, zarabiajcie kasę, nie płaćcie podatków w Polsce. Przeczytajcie to jeszcze raz. Róbcie wszystko, żeby więcej zarabiać i nie narzekać jak tutaj jest. Złodziejski system sprzedajny faszystowskiemu programowi znowu przekupił biedaków za 500+ i ma się dobrze. Pamiętajcie o tym.

Avatar

antek

29 listopada 2018 Odpowiedz

jedni widzą wokół kosmitów, inni yetti a jeszcze inni faszystów. Skąd tylu wariatów się ostatnio porobiło??

Avatar

annam

11 lutego 2019 Odpowiedz

Podatki wszędzie rosną.Do czego Pani namawia ?

Avatar

RH1992

27 listopada 2018 Odpowiedz

Co ty pierdolisz?
Im więcej zarabiasz tym więcej ubezpieczeń płacisz.
Jeśli wynagrodzenie minimalne i średnie wzrasta to składki też rosną

Tak trudno to pojąć?

No chyba że podnosimy wielkości danej składaniu tak jak w 2012 roku to jest OK?

Marudzisz że to na 500+… A jak PO podnosili składki i wszystko zostawili do siebie bo nie chcieli dać na dzieci, emerytom, niepełnosprawnym to było ok? Jebnij się w pusty łeb.

Avatar

asdf

29 listopada 2018 Odpowiedz

Zapewne chodzi faszyzm w kontekście narzucania pewnych racji nie zwracając uwagi na wolność jednostki – z tym się jak najbardziej zgodzę i może nie namawiałbym na placenie podatków za granicą ale raczej na próbie optymalizacji podatkowej w Polsce. Swoją drogą to widzę Antek że Ciebie nie wzrusza fakt że rząd przekupuje ludzi ich własnymi pieniędzmi?

Avatar

eveddd

2 grudnia 2018 Odpowiedz

różnica między 890 a 1300 zł to 410 zł x 12 mcy = 4920 zł rocznie więcej obciążeń. Czy dochody mikro-przedsiębiorców wzrosły o 55% w tym czasie? Ktoś się ich w ogóle pytał o zdanie? Ot, urzędnik z MF kiedyś wpisał że składka ZUS jest liczona proporcjonalnie do średniego wynagrodzenia. A inny urzędnik co roku ustala że średnie wynagrodzenie rośnie o 5%. To są jakieś żarty.

Avatar

arek

28 listopada 2018 Odpowiedz

„Im więcej zarabiasz tym więcej ubezpieczeń płacisz.”
Rozwiń proszę, bo jakoś nie zauważyłem. Gdybym nie zarabiał na działalności to płacę około 1200. Jak zarabiam, to płacę 1200, ale odliczam częściowo składkę od podatku dochodowego, więc de facto płacę mniej. Czego nie rozumiem?

Avatar

asdf

29 listopada 2018 Odpowiedz

@RH1992 czy to PO czy PIS to jeden h… bo i jedni i drudzy muszą najpierw ludziom zabrać że później dać ochłapy w postaci 500+ 300+ itp a najgorsze w tym wszystkim jest to że aktualnie brakuje ludzi w rzadzie którzy by o tym głośno mówili. Zabiera się w podatkach po cichu a daje z przytupem aby tępy lud tego nie zauważył.

Avatar

QTello

3 grudnia 2018 Odpowiedz

Ann – zgadzam się z tobą w stu procentach. Trzeba zarabiać pieniądze, uciekać od złodziejstwa fiskusa jeśli to możliwe i zarabiać. Pamiętajmy, mimo socjalistycznych rządów o sile gospodarki decyduje nie socjal a zamożność obywateli. I dla osłody powiem, że w wielu krajach jest znacznie, ale to znacznie gorzej pod względem podatków.

antek – tutaj chodziło o pewną podstawową cechę ustroju faszystowskiego, a więc przesadzoną kontrolę państwa nad obywatelem, czego przejawem jest choćby państwo opiekuńcze. O to chodziło „ann”. Osobiście nie jestem za skrajnościami, zapomoga społeczna powinna być, ale że mamy w europie system socjalistyczny jest faktem a nazywanie UE tworem quasi faszystowskim również nie jest przesadzone.

Avatar

kamilo

28 listopada 2018 Odpowiedz

Rejestrować firmę poza PL? A po co? Zamiast jednoosobowej działalności czy s.c. trzeba zarejestrować sp.z o.o. – jeśli spółka ma przynajmniej 2 udziałowców to nie płaci się ZUSu. A jak nie masz wspólnika to weź do spółki matkę, brata, kochankę i daj mu symboliczne kilka procent i sprawa załatwiona. Ja przez lata płaciłem zus i tylko dlatego nie poszedłem na etat bo jestem uparty i nie mam mentalności niewolnika. Jak się dowiedziałem że sp.z o.o. nie płaci zusu to zarejestrowałem spółkę. I tak oszczędności zacząłem dawać na reklamę. Dzisiaj każdy msc ponad 20tys przychodu, koszty to reklama (sam decyduję ile na nią przeznaczam) i koszt biura rachunkowego. Jak dobrze poszukacie to pełną księgowość znajdziecie za 300 zł. A i bym zapomniał. Ja prowadziłem spółkę cywilną. Dzisiaj bym wraz ze wspólnikiem płacił co miesiąc 2600 do tego powalonego zusu.

Avatar

Iga

28 listopada 2018 Odpowiedz

ZUS ma wzrosnąć , jednak dochody na działalności gospodarczej już spadają w relacji do obsługi firmy. Kwota wolna od podatków tylko dla polityków , reszta pospólstwa to niewolnicy ? Kto Nami rządzi , pomysły z kosmosu lub powiem inaczej , ktoś nie ma pomysłu i nie potrafi albo celowy rabunek i okradanie Polaków .

Avatar

ronin

29 listopada 2018 Odpowiedz

Zus rosnie a progi podatkowe zamrozone od 10 lat (inflacja w gore, minimalne wynagrodzenie w gore, przecietne wynagrodzenie w gore ). W ciagu nastepnych 10 lat sie moze okazac ze wiekszoszc na umowach o prace bedzie placic 32 % podatku liniowego przy przecietnym wynagrodzeniu 🙂 …

Avatar

waŻne żeby pozytywnie

29 listopada 2018 Odpowiedz

W naszym kraju piękne jest to że każdy jeden fotoradar jest oznakowany i naprawdę ciężko o mandat nawet w przypadku gdy policja zatrzyma pojazd . Uważam że jeszcze nigdy nie żyło się w POLSCE tak dobrze jak w dzisiejszych czasach . Poczekajmy jeszcze 10-12 lat do urzędu dostaną się ludzie z XXl wieku nowa mentalność inne myślenie . A co do zarobków to ludzie nigdy nie będą mieli dosyć ponieważ gdy w obiegu jest za dużo kasy automatycznie powstaje inflacja i wychodzimy na 0 lub na minus więc trzeba sobie samemu zadać pytanie na jakim poziomie chcę żyć i co muszę zrobić żeby dotrzeć na dany poziom , czasami wystarczy zmiana lokalizacji mieszkania , pracy . Przypomniał mi się kabaret Andrzeja Grabowskiego ,,Najazd na Warszawę” Chcieli strajkować ale nie wiedzieli co napisać na transparentach więc stwierdzili napiszemy złodzieje ale za szeroko sobie zaczeli i wyszło im złodzi na co zaczeli szukać małego transparentu żeby dobisać eje ale ktoś sobie jaja robił i napisał geje . No i tak krążyli z transparentami złodzi geje

Avatar

AntoniCaracal z San Escobar

30 listopada 2018 Odpowiedz

Każdy przejaw faszyzmu to modnawa dziś bzdurka, która jednak może doprowadzić nas do KATASTROFY !
Tak zaczynał Hitler i Mussolini, czy Lenin !

Avatar

kamgop

30 listopada 2018 Odpowiedz

zamiasy płakać zakładajcie spółki zoo. Zero zusu jak jest min. 2 wspólników. Zakładanie spółki to grosze bo robi się to przez www a nawet u notariusza to ze wszystkimi opłatami nie przekracza 2tys. jednorazowo. Potem tylko oszczędność. Sp.zoo to również wiele innych zalet bo np. przy JDG zaciągnięcie kredytu np. na inwestycję w firmie obniża zdolność kredytową naszą osobistą i odwrotnie. Kredyt na sp.zoo nie obniża nam zdolności kredytowej a kredyt na cele osobiste np. hipoteczny nie obniża zdolności kredytowej spółki. Można by tak wymieniać w nieskończoność.
I najważniejsze – podwójne opodatkowanie sp.zoo to tylko teoria bo w praktyce sporo sposobów żeby nie płacić podatku. Jak któraś księgowa mowi że sp.zoo sie nie opłaca to jest słabą księgową.

Avatar

bartek

3 grudnia 2018 Odpowiedz

Jest sporo sposobów by płacić niższe składki i nie trzeba wcale zakładać firmy za granicą:
– można założyć działalność na pracującego rodzica (musi być minimalna krajowa) lub będącego na emeryturze. Wtedy płacimy tylko zdrowotną.
-ubezpieczenie w KRUS-ie min 3lata – z mocy ustawy (czyli np. 1ha przeliczeniowy). Tutaj płacimy kwartalnie 672 zł (normalna stawka 399zł tylko dla dz. rolniczej), ale są niestety limity w dochodach.
– założenie SP.ZOO

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*