Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak ratować firmy przed bankructwem wywołanym koronawirusem?

W pierwszej kolejności firmy mogą spodziewać się szybszego zwrotu VAT, zmniejszenia obciążeń podatkowych i obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Fot. lassedesignen / Shutterstock)

– Spodziewamy się odroczenia terminu płatności podatków i składek, elastycznego ich poboru z rozłożeniem na raty — mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. – Ważne jest, aby firmy mogły szybciej otrzymywać zwrot VAT w ramach systemu kont split payment, chodzi o możliwość szybszego wykorzystania pieniędzy zgromadzonych na tych kontach.

Są to działania, które mają ratować płynność finansową przedsiębiorstw. Zapewnienie płynności, to ochrona przed prawnymi skutkami dotyczącymi obowiązku ogłaszania upadłości.

Na razie takie złagodzenia mają obowiązywać przez pół roku (w okresie obowiązywania spec ustawy, z opcją przedłużenia na czas, który dziś byłoby trudno zdefiniować.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.