Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bruksela wyśle miliardy m.in. polskim przedsiębiorcom z powodu koronawirusa

Polska będzie jednym z największych beneficjentów w Unii specjalnego funduszu przeznaczonego na walkę ze skutkami koronawirusa. Otrzyma blisko 7,4 mld euro wsparcia, z czego spora część tej kwoty zostanie przeznaczona dla przedsiębiorców.

wsparcie przedsiębiorców

Fot. FORUM

Jak wynika z dokumentu Coronavirus Response Investment Initiative zamieszczonego na stronie unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu, Polska otrzyma 7,4 mld euro wsparcia, czyli blisko 32,5 mld zł. Jest to jednocześnie najwięcej w całej Unii Europejskiej. Również dużo otrzymają Węgry, Hiszpania, Rumunia i Słowacja. Natomiast Włochom przyznano 2,3 mld euro.

Środki będą przekazywane w dwóch transzach. W pierwszej kolejności Polska otrzyma 1,125 mld euro. Natomiast po wyczerpaniu się tej puli, uruchomione zostaną kolejne środki.

Pieniądze mają być przeznaczone na wydatki na opiekę zdrowotną, związaną z koronawirusem, takie jak zakup respiratorów, masek i sprzętu szpitalnego, a także na krótkoterminowe programy zatrudnienia i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku kryzysu.

Jak można przeczytać w komunikacie, najpierw ma nastąpić przekazanie środków, a dopiero później przedsiębiorcy będą musieli dopełnić wszystkich warunków formalnych. Ma to mocno przyśpieszyć w udzieleniu wsparcia, przede wszystkim dla małych przedsiębiorców, którzy są obecnie najbardziej narażeni na skutki spowodowane pandemią koronawirusa.

Łącznie specjalny fundusz będzie wynosił 37 mld euro dla całej UE. Jest to znaczniej więcej niż zapowiadane kilka dni wcześniej przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Jednak nie tylko ze strony UE przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie. Także rząd przygotowuje liczne rozwiązania, które mają być wdrożone w najbliższym czasie. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
sss 15 mar 2020 (10:37)

https://mambiznes.pl