Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Składki na ZUS będą dobrowolne? Jest taki pomysł

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedział w trakcie konferencji w Muszynie, że zaproponuje do maja zmiany w ZUS-ie dla przedsiębiorców – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Nowe regulacje miałyby być zbliżone do tych, które dziś funkcjonują w Niemczech.

Przedsiębiorcy od lat zaznaczają, że ZUS utrudnia im prowadzenie biznesu. Jednak teraz może się to zmienić, bowiem zgodnie z pomysłem rzecznika MŚP, składki które odprowadzają przedsiębiorcy, mają mieć charakter dobrowolny.

Podobny system działa już m.in. w Niemczech – Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury – powiedział PAP Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Z mniejszych składek obecnie mogą korzystać tylko nieliczne firmy, z tego względu że górna granica jest wyliczana z przychodu, a nie z dochodu. Pomysł z dobrowolnością ZUS-u jest poniekąd odpowiedzią dla przedsiębiorców na „mały ZUS”.

Nowe zmiany mogą być jednak dość kosztowne dla budżetu. Jak wylicza rzecznik MŚP, gdyby wszyscy zrezygnowali z oszczędzania w ZUS-ie, to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych uszczupliłby się o 11 mld zł. Jednak jak sam zaznacza, większa suma znalazła się już w budżecie na obniżkę cen prądu.

Przeczytaj  także dla MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.