Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Uchodźcy coraz częściej decydują się na własny biznes w Europie

W 2016 roku prawie 1,3 mln osób ubiegało się o azyl na terenie UE, z czego tylko 1,1 mln osób otrzymało status uchodźcy – wynika z danych Eurostatu. Coraz częściej uciekając ze swojej ojczyzny imigranci przynoszą własne pomysły na biznes.

Liczne konflikty zbrojne w Syrii, Afganistanie oraz Afryce przyczyniły się do ucieczki wielu milionów osób. Jednym z głównych kierunków ich wędrówki stały się kraje europejskie, doprowadzając tym samym do kryzysu migracyjnego oraz licznych niepokojów społecznych. Jednak część z tej milionowej społeczności zaczęła przynosić pozytywny skutek dla europejskich gospodarek. To za sprawą tworzonych biznesów, prowadzonych przez uchodźców. Niekiedy są to bardzo innowacyjne biznesy, ale również bywają to małe, rodzinne firmy.

Na zdjęciu Salma Al Armachi; Fot. YouTube

W ostatnim czasie w Europie Zachodnie, ale również w Polsce i innych krajach Europy Środkowej można zauważyć duży wzrost nowych restauracji z kuchnią arabską czy też afrykańską. Jest to forma biznesu najczęściej prowadzona przez uchodźców, którzy serwują tradycyjne potrawy ze swoich rodzinnych stron. Jedną z takich przedsiębiorców jest Salma Al Armachi, która prowadzi w Berlinie syryjską restaurację wraz ze swoim synem Fadim Zaimem. Do Niemiec przybyli na samym początku kryzysu migracyjnego. – Początki były bardzo trudne. Nie znałam języka, nie mieliśmy praktycznie nic – wspominała Salma Al Armachi w wywiadzie dla Deutsche Welle. W 2017 roku postanowili zmienić swoje życie, zakładając własny biznes. Salma Al Armachi od zawsze uwielbiała gotować, dlatego zdecydowała się postawić na biznes gastronomiczny. Jednak największą przeszkodą w otwarciu własnej działalności gospodarczej okazał się brak środków. Pomimo tego udało się Syryjce oraz jej synowi uzyskać pożyczkę, która pozwoliła na otworzenie własnej restauracji. Ich prosty pomysł na biznes okazał się sukcesem, odmieniając życie całej rodziny.

Na zdjęciu Munzer Khatab, Omar Alshafai i Ghaith Zamrik, Fot. Facebook.com/ Bureaucrazy.de

Kolejni przedsiębiorcy, którzy uciekli przed wojną w Syrii w 2013 roku to Munzer Khattab, Ghaith Zamrik oraz Omar Alshafai. Dwudziestokilkuletni mężczyźni opracowali aplikację, która pomaga i przyśpiesza załatwianie spraw urzędowych. Jej użytkownicy mogą dowiedzieć się krok po kroku jakie dokumenty są od nich wymagane oraz gdzie i do kiedy należy je złożyć. Ich pomysł zrodził się wraz z przybyciem mężczyzn do Niemiec. Jak sami podkreślają, procesy administracyjne były bardzo skomplikowane. Dlatego stworzyli aplikację, która miała uprościć ten system. Jednak Syryjczycy na tym nie poprzestali. Twórcy zwrócili się również w kierunku innych procesów administracyjnych, które dzięki aplikacji stały się znacznie łatwiejsze. Obecnie aplikacja dostępna jest tylko w Niemczech, gdzie odniosła bardzo duży sukces. Jej twórcy nie wykluczają, że to rozwiązanie zawita również w innych krajach.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.