Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć firmę budowlaną? Własne usługi budowlane krok po kroku

Usługi budowlane i remontowe stanowią najpopularniejszy rodzaj działalności w skali całego kraju. Znakomicie radzą sobie także w ostatnim czasie w związku z boomem na rynku nieruchomości. Jak założyć firmę budowlaną i nie popełnić błędów?

Założenie firmy budowlanej to bez wątpienia dobry pomysł na biznes. Potwierdza to również liczba aktywnych na rynku podmiotów. Łącznie usługami budowlanymi i remontowymi zajmuje się ponad pół miliona firm zarejestrowanych w kraju. Specjalizuje się w tym więc co ósmy aktywny na rynku podmiot. Dobra koniunktura na rynku nieruchomości sprawia, że wielu nowych przedsiębiorców zainteresowało się rozwojem kariery w branży budowlanej. Olbrzymie perspektywy nie mogą jednak przysłonić wielu obowiązków i trudności, z którymi się spotkają. W tym artykule wyjaśnimy, jak założyć firmę budowlaną pod względem formalnym i analizować otoczenie biznesowe.

Założenie firmy budowlanej – co będzie potrzebne?

Prowadzenie działalności gospodarczej skupionej na usługach budowlanych i remontowych może przybierać różną formę. Przede wszystkim dotyczy to zakresu działania firmy budowlanej. Z jednej strony może skupiać się na prostych usługach remontowych niewymagających większych kwalifikacji czy uprawnień, z drugiej skomplikowanych czynnościach związanych np. ze wznoszeniem budynków mieszkalnych. Rzecz jasna od zakresu świadczonych usług będą zależeć dalsze kroki. O ile w pierwszym przypadku założyć firmę budowlaną może zasadniczo każda osoba, w drugim niezbędna będzie nie tylko wiedza, ale również uzyskanie odpowiednich uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych. Warto jednak wiedzieć, że niekoniecznie musi być to sam właściciel przedsiębiorstwa.

Niezależnie od zakresu usług założenie firmy budowlanej lub firmy budowlano-remontowej będzie wiązało się z koniecznością dopełnienia rozbudowanych formalności. Warto dobrze się do nich przygotować, aby zoptymalizować procesy już na samym starcie i uzyskać jak największe oszczędności.

Forma prowadzenia firmy budowlanej – jaką wybrać?

Osoby zastanawiające się, jak założyć firmę budowlaną, przede wszystkim powinny wybrać formę działania, która będzie najlepiej dostosowana do profilu świadczonych usług oraz indywidualnej sytuacji. W skali całego kraju największą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza. To także często wybierana forma prowadzenia firmy budowlanej głównie ze względu na prostotę rejestracji firmy oraz jej prowadzenie, a także łatwe metody zakończenia działalności gospodarczej lub jej zawieszenia. Jednocześnie przedsiębiorca musi mieć jednak świadomość, że w takim scenariuszu ponosi pełną odpowiedzialność za jej zobowiązania, w tym również potencjalnie wyrządzone szkody.

Wybierając prowadzenie działalności w ten sposób, należy wobec tego znaleźć sposób na minimalizację ryzyka. Zwłaszcza w przypadku firmy budowlanej realizującej duże inwestycje. Oczywiście można wybrać również spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę cywilną czy spółki akcyjne. Jedyną niedostępną formą prowadzenia działalności pozostaje spółka partnerska.

Zakładanie firmy budowlanej bez wychodzenia z domu

Wyjątkowo dobra wiadomość dla osób zainteresowanych założeniem firmy budowlanej jest taka, że jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać założona w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę firma.gov.pl i przejść przez kolejne kroki wyświetlane w intuicyjnym konfiguratorze. Założenie konta firmowego w większości banków również będzie oferować te same możliwości. Bez większych przeszkód można więc połączyć ze sobą te dwa procesy, jednocześnie zyskując wsparcie ekspertów. Osoby zainteresowane założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej muszą także pamiętać o rejestracji do ubezpieczeń w ZUS oraz do VAT. Ze zdecydowanie większymi formalnościami trzeba będzie się liczyć, zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub inne spółki wymagające wpisu do KRS.

Oczywiście bardziej rozbudowany obowiązek rejestracyjny do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych będzie obowiązywał w przypadku zatrudnienia pracowników w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku prac.

Firma budowlana: jakie PKD wybrać?

Jednym ze stałych elementów procesu zakładania firmy jest oczywiście wskazanie kodów PKD, które określają konkretny obszar działania przedsiębiorstwa. Osoby prowadzące działalność budowlaną, ze względu na bardzo szeroki zakres tej branży, mają spory wybór w tym zakresie. Przede wszystkim interesować będzie ich dział 41 (Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków), a także dział 43 (Roboty budowlane specjalistyczne). Które konkretnie wybrać? W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się kompleksowym prowadzeniem budów zasadne będzie wykorzystanie kodu 41.20.Z: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Dla prac wykończeniowych zarezerwowano kod 43.39.Z: wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Oprócz tego do dyspozycji pozostaje dużo kodów precyzyjnie określających profil działania. Firmy budowlano-remontowe zajmujące się malowaniem mogą wybrać kod 43.34.Z: malowanie i szklenie. natomiast dla tapetowania przewidziano kod 43.33.Z: posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian, a dla tynkowania 43.31.Z.

Dostępne formy opodatkowania

Przy wyborze formy opodatkowania również warto wziąć pod uwagę indywidualne czynniki. Na tym etapie należy podjąć decyzje, które będą miały olbrzymi wpływ na działanie podmiotu oraz związane z tym koszty.

  • Skala podatkowa (rozliczenia na zasadach ogólnych) jest podstawową formą opodatkowania dochodów, która obowiązuje także osoby, które nie są przedsiębiorcami. W takim przypadku występują dwie stawki podatku: 12% do progu podatkowego w wysokości 120 000 zł oraz 32% dla dochodów przewyższających tę kwotę. Oprócz tego właściciel firmy będzie musiał również odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 9% od całości osiągniętego dochodu bez możliwości jej odliczenia. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. W takim przypadku możliwe jest także wspólne rozliczenie małżonków i stosowanie zróżnicowanych ulg podatkowych.
  • Podatek liniowy. W tym przypadku podatek dochodowy będzie wynosił 19% niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Dodatkowo konieczne będzie również opłacanie składki zdrowotnej w wysokości 4,9% dochodów, jednak do pewnej wysokości można odliczyć ją od podstawy opodatkowania. Minusem tej formy opodatkowania jest ograniczone stosowanie większości ulg podatkowych.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jak sama nazwa wskazuje, podatek rozliczany jest w zależności od osiągniętego przychodu, a nie dochodu. Wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności nie ma wobec tego żadnego znaczenia. Osoby prowadzące firmę budowlaną mogą jednak liczyć na bardzo atrakcyjną stawkę wynoszącą 5,5%. Wysokość składki zdrowotnej zależy natomiast od wysokości osiąganego przychodu.

Prowadzenie firmy budowlanej a VAT

Osoby chcące założyć firmę budowlaną nie mogą skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. Zwłaszcza na starcie drogi przedsiębiorcy możliwe będzie jednak zastosowanie zwolnienia ze względu na obroty roczne nieprzekraczające kwoty 200 000 zł. Może być to sposób na uzyskanie oszczędności zwłaszcza w przypadku właścicieli działalności gospodarczej świadczących usługi głównie na rzecz osób prywatnych. Z drugiej strony prawo również w tym zakresie nakłada pewne ograniczenia. Zwolnienia z VAT nie mogą przede wszystkim uzyskać przedsiębiorcy zajmujący się terenami budowlanymi czy wznoszeniem budynków, budowli lub ich części.

Bycie czynnym podatnikiem VAT może mieć oczywiście duże plusy. Warto się na to zdecydować zwłaszcza w sytuacji, w której stawka VAT świadczonych usług jest niższa od stawki naliczanej do ponoszonych kosztów.

Kapitał na start dla firmy budowlano-remontowej

W przypadku branży budowlanej bez wątpienia olbrzymie znaczenie będą miały środki, jakie przedsiębiorca będzie w stanie zapewnić już w początkowym okresie prowadzenia firmy. Oczywiście pod tym względem wiele zależy od profilu działania i rodzaju świadczonych usług. Osoby prowadzące działalność gospodarczą skupioną na remontach np. prywatnych mieszkań będą ponosić zdecydowanie mniejsze koszty od przedsiębiorców zarabiających z tytułu wykonywania projektów budowlanych i wznoszenia budynków.

W tym pierwszym przypadku często można spotkać się również z samozatrudnieniem: niezależni fachowcy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, aby móc legalnie rozliczać się z klientami. Realizacją usług zajmują się przy tym samodzielnie, bez konieczności zatrudniania innych osób. Na podobnej zasadzie działają również eksperci, którzy ze względu na fakt posiadania uprawnień zajmują się między innymi przeprowadzaniem audytów czy realizacją innych zadań wymaganych przez obowiązujące prawo.

Zasoby finansowe będą oczywiście rosły wraz ze stopniem zaawansowania zleceń realizowanych przez przedsiębiorstwo. Zakup sprzętu i materiałów będzie wymagał dużych nakładów. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej osoba zainteresowana prowadzeniem biznesu powinna zorientować się, z jakich dopłat i form wsparcia może skorzystać. Często pozyskanie środków będzie możliwe dzięki różnorodnym programom aktywizacji zawodowej.

O czym pamiętać, planując założenie firmy?

Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków lub wykonywaniem usług remontowych bez wątpienia może być znakomitym sposobem na osiąganie wysokich zarobków i prowadzenie z sukcesem działalności. Warto mieć jednak świadomość, że działalność budowlana jest bardzo wymagająca. Praktyczne doświadczenie może przydać się w przypadku firm specjalizujących się w pracach remontowych i wykończeniowych, jednak często roboty wykonywane w budownictwie wymagają posiadania uprawnień. Trzeba więc to uwzględnić już na etapie planowania firmy budowlanej. Z pewnością łatwiej będzie zacząć, posiadając właściwe wykształcenie oraz wiedzę na temat procesów budowlanych oraz sposobów działania na wymagającym rynku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.