Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS listy śle. Poinformuje o długach firm

ZUS wysłał ponad 3 mln listów do przedsiębiorców w całym kraju. W korespondencji została zawarta informacja o tym, czy konto przedsiębiorcy jest rozliczone i czy nie występuje nadpłata tudzież niedopłata.

Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewskizus

Wraz z nadejściem nowego ro ZUS postanowił poinformować przedsiębiorców o ich długach. Dlatego wysłano niemal 3 mln listów do firm w całej Polsce. Korespondencja nie stanowi jednak wezwania do zapłaty, a jedynie podsumowanie wpłat do ZUS. Osoby prowadzące biznes z listu mogą się dowiedzieć, w jakiej wysokości składki wpłacił przedsiębiorca w ubiegłym roku na swój indywidualny rachunek i jakie należności zostały pokryte. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkie składki są odprowadzane na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Ponadto każda wpłata bieżących składek pokrywa najpierw zaległości wraz z odsetkami. Dopiero w następnej kolejności opłacane są składki bieżące.

– Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że list jest wezwaniem do zapłaty nieopłaconych składek. To tylko informacja o tym jak wyglądają jego rozliczenia z nami – uspokaja Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W liście może się pojawić informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Jeżeli rozliczenie konta pokaże wysokie zadłużenie to zachęcam do zawarcia układu ratalnego i tym samym wstrzymanie naliczania odsetek od długu – dodaje.

Duży problem zadłużenia

Jednak w rzeczywistości ZUS ma bardzo duży problem ze ściąganiem należności. W połowie ubiegłego roku blisko 1,4 mln przedsiębiorców było winnych zapłaty swoich zobowiązań na łączną kwotę 31 mld zł. Dlatego ZUS chce nie tylko upomnieć dłużników, ale również tworzy różne rozwiązania, które mają na celu przyśpieszenia spłaty zadłużenia przedsiębiorców. Jedną z form pomocy, którą oferuje ZUS jest możliwość opłacenia składki w późniejszym terminie. Jednak aby móc skorzystać z takiej opcji konieczne jest wystąpienie z takim wnioskiem najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma naliczanych odsetek, a jedynie opłatę prolongacyjną do nowego terminu płatności odroczonej składki.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.