Zwolnienie z PIT do 26. roku życia nie dla osób prowadzących własny biznes

Propozycja zwolnienia z opłacania podatku PIT osoby do 26 roku życia nie będzie dotyczyła właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Tak przynajmniej wynika z weekendowych słów wypowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Fot: YAY Foto

W czasie ubiegłotygodniowej konwencji prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński zapowiedział wiele pomysłów, które w skrócie nazwano „piątką Kaczyńskiego”. Jedną z propozycji skierowanych do osób młodych był postulat zwolnienia z podatku od osób fizycznych podatników w wieku do 26 lat. Jednak im więcej czasu mija od dnia, kiedy ten pomysł pierwszy raz wybrzmiał tym poznajemy jego więcej szczegółów i ograniczeń.

Pierwszym ograniczeniem było to, że zwolnienie nie będzie dotyczyło osób najlepiej zarabiających. W sobotę okazało się bowiem, że zwolnienie z opłacania PIT nie będzie również dotyczyło osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dobrodziejstwa zaproponowanych rozwiązań obejmą wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Tak przynajmniej wynika z weekendowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego zacytowanej w tweecie przez profil Polskiej Agencji Prasowej.

Samozatrudnieni do 26 roku życia nie zostaną więc zaliczeni do beneficjentów zwolnienia z PIT. W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową działalność w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: liniowy 19% lub skala podatkowa 18 i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl