Podatek od wyprowadzki firmy coraz bliżej

Zapowiedzi stają się faktem. Podatek dla firm, które chcą przenieść swoją działalność za granicę tzw. Exit tax został przyjęty przez Sejm. Podobny podatek stosowany jest już m.in. w Niemczech, Holandii, Danii czy też Francji. Nowe przepisy czekają teraz na decyzję Senatu oraz podpis Prezydenta.

Foto: YAY Foto

Sejm przyjął wprowadzenie nowego podatku dla przedsiębiorców, który wynika z dyrektywy unijnej. Firma zamierzająca przenieść swój biznes poza granice kraju będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 19 proc. aktywów, a osoba rozliczająca się według PIT, 3 proc.lub 19 proc. (wyższa stawka w przypadku, gdy aktywa przekraczają wartość 4 mln zł).

Jak tłumaczył to już były wiceminister finansów Paweł Gruza w interpelacji poselskiej – Podatek od niezrealizowanych zysków ze swej istoty nie dotyczy zatem każdego przeniesienia aktywów, a jedynie takiego, z którym wiąże się utrata przez dane państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed przeniesieniem.

Podatek tzw. Exit Tax obowiązuje już w kilku krajach europejskich. Wśród nich można wyróżnić: Niemcy, Holandia, Dania, Francja, Hiszpania czy też Irlandia. To nie jedyna zmiana dla przedsiębiorców, która została przyjęta przez Sejm. Posłowie ustanowili również 12 listopada 2018 dniem wolnym. 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*