Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

5 rzeczy, o których musi pamiętać młody przedsiębiorca

Zostaw pracę i załóż firmę a będziesz sobie sterem, żeglarzem, okrętem – czytamy w cukierkowych poradnikach. Warto jednak zdjąć różowe okulary i zejść na ziemię, bo własny biznes to dużo bardziej skomplikowana sprawa. Przedstawiamy kilka istotnych porad dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem.


foto: thetaXstock

 

Każdy biznes zanim osiągnie pozycję rynkową i zacznie cieszyć rosnącymi zyskami musi przejść przez trudny okres początkowy. Niektórym przedsiębiorcom przychodzi to łatwiej, inni na tym etapie kończą swoją działalność. Oto 5 elementów, o których powinien pamiętać młody przedsiębiorca na starcie.

1.Samo założenie firmy nie jest sukcesem

Jednym z dominujących w Polsce stereotypów jest mówienie, że w Polsce procedura zakładania działalności gospodarczej jest skomplikowana i długotrwała. Do takiego stanu świadomości przyczyniają się politycy i komentatorzy, którzy często rozprawiają o „ułatwieniach w zakładaniu firmy” czy „jednym okienku”. Procedura zakładania firmy w Polsce nie jest może tak uproszczona jak w Wielkiej Brytanii, ale też nie może być przeszkodą dla przyszłego przedsiębiorcy. Jeśli różnica kilku dni w rejestracji działalności stanowi istotny problem to należy się poważnie zastanowić nad sensem jej rozpoczynania. W trakcie przygody z biznesem będą na młodego biznesmena czekały będą bowiem dużo poważniejsze wyzwania i bariery. Założenie firmy do nich nie należy.

2. Rób to na czym się znasz i co lubisz

Rozpoczynając pierwszy biznes ryzyko porażki można zminimalizować. Zamiast szukać niszy w innowacyjnych technologiach, o których nie mamy zielonego pojęcia pomysłu na biznes warto poszukać blisko siebie. Młody przedsiębiorca powinien dobrze przemyśleć to, co na co dzień sprawia mu przyjemność i czy z tej pasji można uczynić biznes. Jest  to o tyle skuteczniejsze, że zainteresowania powodują iż siłą rzeczy młody biznesmen ma większe rozeznanie o swoim potencjalnym rynku. Mniej czasu trzeba poświęcać na analizy rynku, zachowania klientów, dostępnej oferty itd. Szukanie na siłę idei w branży, która jest od początku jest dla przedsiębiorcy wielką niewiadomą zwiększa tylko ryzyko niepowodzenia. 

3. Dobrze żyj z mediami i przypominaj o sobie

Każdy biznes a zwłaszcza ten dopiero kiełkujący potrzebuje promocji. Dotarcie do potencjalnych klientów kosztuje a tych pieniędzy na starcie nigdy nie jest za dużo. W tym celu warto budować dobre relacje z mediami zarówno lokalnymi jak i ogólnopolskimi. To dzięki nim bezkosztowo można „poinformować świat” o swoim istnieniu. Do większości redakcji adresy kontaktowe są dostępne na ich stronach. Nic więc prostszego, jak wysłać maila z informacją o starcie firmy lub jej  ważnym wydarzeniu. Warto jednak pamiętać, żeby w takich działaniach nie przesadzać i nie informować „całego świata” o zmianie siedziby czy nowym szefie marketingu. 99% takich informacji zostanie pominiętych a kolejne ważne wiadomości stracą przez to „siłę rażenia”. Jeśli już młody przedsiębiorca decyduje się na kontakt z mediami to trzeba je traktować serio. To przedsiębiorcy zależy na rozgłosie i na pytania od redakcji powinien odpowiadać bez zbędnej zwłoki. Sprawna współpraca z dziennikarzem przy pierwszym materiale zaowocuje w przyszłości.

4. Przygotuj zapas gotówki

Prowadzenie firmy ma sens wówczas, gdy po okresie inwestycji biznes zaczyna generować przychody wyższe od kosztów. Im większa jest ta różnica tym więcej środków pozostaje na firmowym koncie. Warto jednak pamiętać, że zanim ten idealny stan nastąpi firma musi przetrwać początkowy okres, w którym do biznesu raczej się dokłada niż z niego wyjmuje. Trzeba być na to przygotowanym zwłaszcza, że młoda firma oprócz wydatków związanych z działalnością operacyjną, co miesiąc od startu musi płacić składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Polska nie jest Wielką Brytanią, gdzie na starcie płaci się symboliczną składkę 11 funtów a później jej wysokość zależy od dochodów. W naszym kraju początkujący przedsiębiorca przez pierwsze dwa lata płaci co prawda niższe składki, ale i tak wynoszą one obecnie w sumie 450 zł. To ważny składnik budżetu każdej młodej firmy, która m.in. na takie wydatki musi mieć przygotowany zapas gotówki.

5. Bądź czujny bo nie znasz dnia ani godziny kontroli

W Polsce coraz łatwiej prowadzi się biznes. To zdanie bardzo często wybrzmiewa z ust ekspertów powołujących się na rankingi, w których nasz kraj poprawia pozycje. To tylko jedna strona medalu. Mało kto pamięta, że polskiego przedsiębiorcę może skontrolować aż 40 instytucji. Niezależnie czy firma działa na rynku od lat czy dopiero stawia pierwsze kroki w biznesie. Warto więc pilnować, by w „papierach wszystko grało”, gdy urzędnik skarbowy lub inny inspektor zapuka do drzwi firmy.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kris94 4 mar 2020 (09:33)

Cześć. W nawiązaniu do artykułu można tutaj wpleść również problemy dotyczące księgowości. Zakładałem działalność jednoosobową w 2017 r. i to co sprawiało mi największą trudność to księgowość. Prowadzę firmę, która zajmuje się zaopatrywaniem placówek medycznych w sprzęt. Mam mnóstwo wyjazdów i spotkań , faktur do rozliczenia. Jeżeli czyta to młody przedsiębiorca, to zalecam skorzystanie z biura rachunkowego. Odciąży Cię w tym aspekcie i będziesz miał/miała wszystko poukładane w papierach. Sam korzystam z usług Pani Edyty Cyburt , która prowadzi swoje biuro we Wrocławiu. Dzięki doświadczeniu Pani Edyty w pełni skupiam się na moich klientach i zapewnioną pełną pomoc w rozliczeniu z urzędami. Jakby ktoś byłby zainteresowany to odsyłam do strony http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/