Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Twórca AI Pin szuka nabywcy. Produkt byłych pracowników Apple przyniósł więcej problemów niż korzyści

AI Pin

Według informacji CNBC startup Humane prowadzi intensywne poszukiwania nabywcy. Ma prowadzić w tej sprawie rozmowy z HP oraz kilkoma przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi.

Humane jest startupem założonym przez byłych pracowników Apple. To twórca AI Pin — urządzenia z wbudowaną sztuczną inteligencją, które można nosić w formie przypinki. AI Pin ma w zamyśle zastępować smartfon. Umożliwia wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS-ów, a także umożliwiać wyszukiwanie treści, którego wyniki wyświetlane są za pomocą mini projektora. Wszystkie funkcje aktywuje się w nim za pomocą polecenia głosowego. Ma także wbudowaną kamerę. Urządzenie kosztuje 699 dolarów. Do prawidłowego działania wymaga miesięcznej subskrypcji danych w kwocie 24 dolarów. 

Warto przeczytać: Pracowali w Apple, teraz chcą zrewolucjonizować rynek smartfonów. Urządzenie AI Pin wchodzi do sprzedaży

Chłodne przyjęcie AI Pin

Jeżeli do sprzedaży startupu dojdzie, to prawdopodobnie przedstawiciele Humane będą w niej mieli kiepską pozycję negocjacyjną. Wszystko przez negatywny odbiór urządzenia u odbiorców. Pierwszy cios przyszedł już w kwietniu, gdy AI Pin zostało wysłane testowo do recenzentów tego typu gadżetów. Większość z nich określiła urządzenie jako mało praktyczne i niezbyt przydatne. Pojawiły się również opinie, że jest to bardziej gadżet na imprezę niż sprzęt do codziennego użytkowania. Recenzenci podkreślali również, że sztuczna inteligencja w przypince działa stosunkowo wolno, a z większości oferowanych rozwiązań można w wygodniejszy sposób skorzystać na smartfonie. Te zdania w połączeniu z niemałą ceną AI Pin mogły skutecznie zniechęcić potencjalnych kupujących.

Niestety premiera urządzenia nie obroniła jego reputacji. Wcześniejsze opinie recenzentów potwierdzają użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup. Co więcej, sam startup nie ułatwia swojego położenia. Niedawno poinformował, że klienci nie powinni korzystać z dołączonego do AI Pin etui ładującego. Jego wadliwa konstrukcja grozi bowiem samozapłonem. O ewentualnej rekompensacie czy akcji serwisowej nie poinformowano.

Sprzedaż ratunkowa?

Ciężko nie odnieść wrażenia, że chęć sprzedaży startupu jest niejako wywieszeniem białej flagi przez jego twórców. Zgodnie z informacjami CNBC, jako doradców w potencjalnej sprzedaży zatrudniono bank inwestycyjny Tidal Partners. Według portalu prowadzone są w tej sprawie rozmowy z HP oraz kilkoma podmiotami telekomunikacyjnymi.

Mimo złych ocen i doświadczeń użytkowników należy uczciwie powiedzieć, że potencjał rozwiązania dostrzegają inwestorzy

Humane zebrało łącznie ponad 200 mln dolarów finansowania. Projekt wsparł między innymi Microsoft, a jego zwolennikiem jest między innymi dyrektor generalny OpenAI Sam Altman. Być może nowy właściciel naprawi błędy poprzednika i nada urządzeniu nową, lepszą formę.

Warto przeczytać: Współpraca rynkowych konkurentów. Startup Pasqal ogłasza partnerstwo z IBM

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.