Ponad 31 tys. zł dotacji na założenie firmy. Urzędy pracy nie mogą wstrzymać przyjmowania wniosków

W ciągu 10 ostatnich lat dotacje dla bezrobotnych na zakładanie firm były jednym z najpopularniejszych instrumentów wsparcia osób myślących o założeniu firmy. Od marca maksymalna kwota wsparcia wynosi 31 tys. zł. Bezrobotni pytają jednak czy w związku z ogromnymi wydatkami na 5 tys. zł mikropożyczki urzędy pracy bezzwrotne wsparcie jest przyznawane.

Fot. Shutterstock/ Stockcrafterpro

Czy w dobie koronawirusa bezrobotni mogą liczyć na dotacje na własny biznes? Ile środków jest przygotowanych oraz czy urzędy pracy przyjmują wnioski? Specjalnie dla portalu MamBiznes.pl Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiada.

W lutym prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił, że w czwartym kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5198,58 zł. To z kolei oznacza, że od 1 marca 2020 roku maksymalna kwota dotacji z urzędu pracy wzrosła do poziomu 31 191,48 zł. W 2020 roku limit środków Funduszu Pracy z przeznaczeniem na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej (na wszystkie formy, w tym na dofinansowanie prowadzenia działalności gospodarczej) dla powiatowych urzędów pracy został określony w łącznej wysokości 2 199 721 tys. zł.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Jednak początek marca to jednocześnie początek pandemii w Polsce i start programów pomocowych dla firm. Tylko mikropożyczek w kwocie 5 tys. zł urzędy pracy przyznały w sumie 1,3 mln na łączną kwotę ponad 6,87 mld zł. To rodzi pytania, czy programy działające przed pandemią są w nadzwyczajnej sytuacji kontynuowane, czy może na jakiś czas zamrożone.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej specjalnie dla Mambiznes.pl:

Wystąpienie na terytorium Polski koronawirusa SARS-Cov-2 (COVID-19) jest sytuacją nadzwyczajną. Nie mamy sygnałów, aby wnioski o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej nie byłyby przyjmowane przez urzędy pracy. Ponadto nie ma podstawy prawnej, która uniemożliwiałaby składanie wniosków o środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli osoba bezrobotna spełnia warunki określone w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej może ubiegać się o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. W dyspozycji Ministra, z przeznaczeniem na zadania określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest wyliczona na podstawie planu finansowego Funduszu Pracy na 2020 rok kwota rezerwy, wynosząca 115 775,0 tys. zł.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

Kamil

15 czerwca 2020 Odpowiedz

Dadzą 31 wezmą w daninie 60. Ot logika rządzących.

Avatar

Grzegorz1900

15 czerwca 2020 Odpowiedz

Byłem w UP pracy. Nie ma żadnych szans na dostanie jakichkolwiek pieniędzy. Brak zarezerwowanych pieniędzy na ten cel. Na papierze tak na stronach www tak ale w praktyce brak pieniędzy, nie spełnia kryteriów czyli obstrukcja urzędnicza. W komunie mieliśmy najlepsze prawo pracownicze i świadczenia dla niepełnosprawnych na świecie. “Wzorcowy kra” -j nic się nie zmieniło w mentalności pracowników służb publicznych.

Avatar

Michal

15 czerwca 2020 Odpowiedz

To bardzo ciekawe, ale jak to ma się do tego, że kilka dni temu dzwoniłem to Urzędu Pracy we Wrocławiu i zostałem poinformowany, że środków na dofinansowanie rozpoczęcia działalności nie ma, bo wszystkie zostały przesunięte na tarczę antykryzysową.
Ktoś tu mija się z prawdą

Avatar

Gość kielce

15 czerwca 2020 Odpowiedz

Pup Kielce, tutaj wnioski na otwarcie działalności są wstrzymane.

Avatar

Pl

15 czerwca 2020 Odpowiedz

Ciekawe dlaczego na stronie U.P. w Warszawie jest komunikat o tym że przyjmowanie wniosków jest wstrzymane, a złożone wcześniej nie będą rozpatrywane do odwolania. … ( ?? )

Avatar

Mig16

16 czerwca 2020 Odpowiedz

A to dziwna sprawa ?gdzie takie dotacje rozdają?bo bardzo bym chciała założyć firmę jako osobą bezrobotną ,a u mnie w miejscowości nie mogę bo rozdają tylko dotacje tarczy

Avatar

D

16 czerwca 2020 Odpowiedz

Kłamstwo.. w marcu dzwoniłem do urzędu pracy dowiedzieć się czy mogę złożyć wniosek i jasno powiedzieli „ze względu na korona wirusa i wyjątkową sytuację wnioski nie są przyjmowane ” firmę otworzyłem z dniem 1 kwietnia.. Więc jak mogą mówić , że nie ma sygnałów o nie przyjmowaniu wniosków ??!!

Avatar

KRAKOW

16 czerwca 2020 Odpowiedz

W KRAKOWIE ZAWIESILI

Avatar

samozatrudniony

19 czerwca 2020 Odpowiedz

wspolczuje tym ktorzy zamkneli firmy w styczniu tego roku, niestety moj znajomy musial a teraz tylko zalowac poniewaz ja smieje sie ze przetrzymalem firme na kryzysie, dostalem 3 miesiace zwolnienia z zusu, postojowe na 3 miesiace z zusu po 2 tys zl, postojowe na 3 miesiace z up po 1300 zl, pozyczke bezwrotna 5 tys z up a teraz od 22 czerwca bedzie kolejna pozyczka bezwrotna po 7 tys na miesiac i tak przez 3 miesiace, i jeszcze dodam ze firme zalozylem w poprzednim roku i dostalme wlasnie na otwarcie dzialalnosci 22 tys zl :D,

Avatar

As

22 czerwca 2020 Odpowiedz

Panie Grzegorzu
Może Pan wyjaśni w ministerstwie ta rozbieżność ?
Ja też pytałem w swoim UP i powiedzieli że dotacje są wstrzymane

Avatar

Zawadzki

25 czerwca 2020 Odpowiedz

Czy jest mozliwa pomoc dla bezrobotnego, chcacy rozwiniecia jedno osobowa dzialalnosc, jest ta osoba partnerem biznesowym? Jest ta osoba zajerestrowana w niemieckim uzedzie pracy z zasilkiem.

Avatar

Kor

6 lipca 2020 Odpowiedz

Won z tym spamem!!!

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*