10 korzyści jakie faktoring może przynieść Twojej firmie

Słyszałeś już o faktoringu, ale ciągle zastanawiasz się, jak ta usługa może wpłynąć na rozwój Twojej firmy? Poniżej znajdziesz 10 podstawowych korzyści płynących z faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorców, jak i freelancerów czy jednoosobowych działalności gospodarczych.

1. Nie zamrażasz pieniędzy w fakturach, dzięki czemu masz środki na stałe opłaty, wypłaty dla pracowników, podatki, ZUS, itp. Masz też pieniądze na realizację kolejnych zleceń, bo nie musisz czekać, aż Twój Klient zapłaci za usługę, którą już dla niego wykonałeś. Wystawioną fakturę z długim terminem płatności przekazujesz do Faktora (firmy faktoringowej), a należne Twojej firmie pieniądze masz na koncie w niecałe 24h.

2. Masz pieniądze na rozwój. Uwolnioną gotówkę możesz przeznaczyć na inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne, zakup maszyn czy samochodów lub zatrudnienie dodatkowych ludzi. Wszystko to pozwoli Ci przyjąć i zrealizować więcej zleceń, dzięki czemu Twoja firma będzie zwiększać zyski ze sprzedaży i się rozwijać. W ten sposób faktoring staje się nowoczesnym źródłem finansowania.

3. Nie musisz bać się długich terminów płatności. Co więcej, możesz zaoferować je potencjalnym klientom, co może okazać się znaczącą przewagą konkurencyjną. Kontrahenci chętniej bowiem korzystają z usług firm, które oferują odroczone terminy płatności. Dzięki faktoringowi, nie musisz zatem obawiać się 30, 60 czy 90 dni na wystawianej przez Ciebie fakturze.

4. Faktoring pomaga Ci budować wizerunek solidnej firmy i rzetelnego partnera w biznesie. Dzięki temu, że masz płynność finansową, nie zalegasz z opłatami, płacisz swoim dostawcom na czas, terminowo realizujesz zlecenia. Twoja firma jest firmą, z którą inni chętnie współpracują.

5. Wybierając faktoring pełny (bez regresu, z ubezpieczeniem) przerzucasz ryzyko niewypłacalności Twoich Klientów na faktora. Jeśli z jakichś względów Twój kontrahent nie zapłaci za fakturę, nie musisz martwić się windykacją, ani potencjalną stratą. To ryzyko bierze na siebie faktor.

6. Faktoring poprawia dyscyplinę płatniczą Twoich Klientów. Jeśli poinformowani zostali oni o cesji wierzytelności na faktora, płacą szybciej i chętniej, w obawie przed skuteczną windykacją. Jednocześnie, nie psujesz sobie relacji biznesowych, bo nie domagasz się płatności w swoim imieniu, nie dopytujesz kiedy nastąpi płatność, etc.

7. Faktoring oferuje finansowanie bez twardych zabezpieczeń i jest dostępny dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Tym właśnie różni się od wielu produktów bankowych, w tym kredytu. Jest szybszy (faktoring online) i łatwiej dostępny (również w abonamencie).

8. Jednocześnie faktoring nie obniża zdolności kredytowej Twojej firmy. Usługa ta księgowana jest po stronie kosztów, a nie zobowiązań, dzięki czemu nie wpływa ujemnie na ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa ani na bilans firmy.

9. Faktoring pozwala obniżyć koszty administracyjne. Faktor przejmuje obowiązki związane z administrowaniem fakturami i należnościami. Zatrudnia specjalistów od monitorowania i windykacji, na co często nie stać przedsiębiorcy.

Jak widzisz, faktoring to usługa, która ciągnie za sobą wiele korzyści dla firm. Większość z nich wynika z zapewnienia przedsiębiorstwu płynności finansowej, która jest kluczem do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i głównym celem usługi. Jeśli czujesz, że Twoja firma również mogłaby skorzystać z faktoringu, masz pytania dotyczące samej usługi, jej korzyści i kosztów, wejdź na ideamoney.pl i skontaktuj się z nami . Z przyjemnością pomagamy wszystkim polskim przedsiębiorcom.

Materiał partnera