Podlaski Fundusz Kapitałowy
Działalność: Podlaski Fundusz Kapitałowy powstał ponad dwadzieścia lat temu. Każdego roku, spośród nadesłanych zgłoszeń, poddawanych bliższej analizie jest kilkadziesiąt projektów. W przypadku kilkunastu z nich dochodzi do bardziej zaawansowanych rozmów, które zwykle kończą się jedną lub dwiema inwestycjami.
Proces inwestycyjny: Czas trwania tego procesu jest różny. Zależy od stopnia przygotowania danego projektu, jednakże przeciętnie trwa ok. 3 miesięcy. W tym okresie wykonywane są analizy merytoryczne projektu, due diligence prawne oraz finansowe, a także przygotowanie umowy inwestycyjnej i negocjacje jej ostatecznych warunków.
Na jakim etapie musi być projekt: Startup-y, które posiadają już zweryfikowany rynkowo model biznesowy i osiągają pierwsze przychody ze sprzedaży. Nasz fundusz chętnie wspiera również firmy na dalszym etapie rozwoju, które na przykład poszukują środków na ekspansję rynkową. W obu przypadkach kluczowym kryterium jest dla nas doświadczenie, a także wiedza osób zarządzających projektem. Ważny jest również potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Branża w jakiej działa dana firma ma dla nas drugorzędne znaczenie.
Przykłady inwestycji: BitCraft, z którą fundusz rozpoczął współpracę w 2016 roku. Aktualnie firma, dzięki merytorycznemu i finansowemu wsparciu naszego Funduszu, rozwinęła działalność na międzynarodowym rynku i bez kompleksów konkuruje z największymi branżowymi graczami.
Największe błędy polskich pomysłodawców: Do najczęściej popełnianych błędów możemy zaliczyć m.in. przekonanie, że sam pomysł jest największą wartością samego projektu, podczas gdy kluczowa tak naprawdę jest jego realizacja. Niesprecyzowana grupa docelowych klientów oraz brak strategii sprzedaży to kolejny błąd młodych biznesów. Brak gotowości do poniesienia ryzyka w jakiejkolwiek formie – brak środków własnych, a zarazem wysokie oczekiwania co do wynagrodzenia finansowanego ze środków inwestora to również częste błędy. Obserwując startup-owców widzimy również, że często skupiają się oni na uczestnictwie w konkursach zamiast na core business, a także planują wyjścia na rynki zagraniczne, podczas gdy nie udało im się nic osiągnąć na łatwiejszym do rozpoznania, rynku lokalnym.
Strona www: inwestycjekapitalowe.com
Komentarze
5 kroków, o których powinien pamiętać startup, nawiązując współpracę z funduszem venture capital
Fundusze venture capital przeżywają obecnie w Polsce prawdziwy boom. Według szacunków, aktywnych jest…
Jak wycenić start-up? Oto, jak to robią fundusze Venture Capital
Jak wycenia się w Polsce start-upy na wczesnym etapie? Metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych,…
Anioły biznesu, czyli gdzie szukać i jak zacząć współpracę?
Anioł biznesu może wesprzeć startup nie tylko zastrzykiem kapitału, ale również doświadczeniem i…
1 lipca 2021 r. rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE
Od 1 lipca 2021 roku na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) mogą się rejestrować firmy,…
Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej w roku 2021. Oto lista dostępnych programów
W roku 2021 możliwości pozyskania pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej nie zabraknie. Od…
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. Kto skorzysta?
Dodatkowe świadczenie postojowe – to kolejna forma wsparcia przedsiębiorców, która została zapisana w…