Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co jest kluczem do przetrwania pierwszego roku działalności?

Tylko 66 proc. małych firm doczeka swoich pierwszych urodzin, wynika z raportu opublikowanego przez Aasa Polska. Jednak w późniejszym okresie jest jeszcze gorzej. Jednym z najczęściej wymienianych przyczyn niepowodzenia w prowadzeniu biznesu jest brak inwestycji w rozwój.

Fot. YAY Foto/ Sportactive

Mikroprzedsiębiorcy stanowią ponad 96 % wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Jednak prowadzenie biznesu nie jest prostą sprawą. Główną przyczyną upadku większości firm uznaje się brak inwestowania w rozwój. Pomimo często chęci przedsiębiorców, nie są w stanie tego zrealizować, przede wszystkim ze względu na brak wystarczających środków.  Rozwiązaniem mogłoby być finansowanie zewnętrzne, lecz prawie 1 na 3 przedsiębiorców otrzyma negatywną decyzję

Odmowa finansowania zewnętrznego

Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie raportu „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017” Aasa Polska

Jednym z najczęściej wymienianych przyczyn, dlaczego przedsiębiorcy otrzymują negatywną decyzję jest brak zdolności kredytowej. Taką odpowiedź udziela 14 proc. mikroprzedsiębiorców. Na drugim miejscu, wymieniany jest zbyt krótki czas prowadzenia firmy (10 proc.). Alternatywą mogą być środki pochodzące z programów publicznych. Sprawdź aktualne nabory!

Na co przedsiębiorca przeznacza pozyskane środki?

Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie raportu „Potrzeby mikroprzedsiębiorstw w zakresie finansowania 2017” Aasa Polska

W momencie, gdy przedsiębiorca pozyska dodatkowe środki, najczęściej przekaże je na zakup sprzętu do prowadzenia działalności (68 proc.). Co czwarta firma zamierza rozwinąć swoją działalność za pomocą pożyczki, kredytu lub innej formy finansowania . Najczęściej przejawi się to przez poszerzenie zakresu usług firmy (43 proc.), wynajem firmowej nieruchomości (21 proc.) lub działania marketingowe (9 proc.). Jednak co również jest ciekawe, aż 14 proc. przedsiębiorców, pozyskane środki przeznaczyłoby na spłatę swoich zobowiązań.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2017 roku przez na zlecenie Aasa Polska na reprezentatywnej grupie 1000 przedsiębiorców z firm, w których zatrudnionych jest od 1 do 9 osób.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.