Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Utrapienie młodego biznesu: banki nie od razu pożyczą pieniądze

Nowo otwarte firmy tylko w nielicznych bankach mogą otrzymać kredyt już od pierwszego dnia działalności. W dalszym ciągu stawiane są im wysokie wymagania, przede wszystkim dotyczące długości stażu na rynku.

Foto: YAY Foto

Niejednokrotnie zaciągniecie kredytu jest koniecznością dla firm. Szczególnie młody biznes potrzebuje wsparcia finansowego na rozkręcenie działalności. Niestety większość instytucji finansowych ostrożnie podchodzi do nowo otwartych firm. Stawiają im wysokie wymagania i dopiero po ich spełnieniu mogą ubiegać się o kredyt. Wsparcie finansowe jest niczym swoista nagroda za wzorowe kierowanie przedsiębiorstwem, przeważnie przez co najmniej 12 miesięcy.

Redakcja Bankier.pl poprosiła instytucje finansowe o przedstawienie podstawowych procedur jakie czekają przyszłych kredytobiorców, tj. wskazanie niezbędnych dokumentów, kanałów, za pomocą których przedsiębiorca ma możliwość wnioskowania o kredyt oraz określenie minimalnego czasu prowadzenia działalności gospodarczej, który upoważnia do ubiegania się o środki finansowe.

Odpowiedzi otrzymaliśmy od Alior Banku, BPS, BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, ING Banku Śląskiego, Millenium Banku, mBanku, Nest Banku, Orange Finanse oraz PKO BP.

Drzwi stają otworem po 12 miesiącach

Młody biznes nie ma łatwej drogi na szczyt. Musi walczyć o pozycję na rynku, a w tym nierzadko przydają się dodatkowe środki pieniężne. Gdzie po nie sięgnąć? Oczywisty wydaje się być tu bank, jednak nic bardziej mylnego. Dla instytucji finansowych nowo otwarte podmioty należą do grupy wysokiego ryzyka, dlatego najczęściej spotkanym wymaganiem stawianym wobec nich jest prowadzenie firmy przez co najmniej 12 miesięcy. Dopiero po tym okresie są gotowe pożyczyć środki pieniężne.

Należy jednak zaznaczyć, że widoczna jest poprawa w tej kwestii, bowiem zaciągniecie kredytu od pierwszego dnia założenia działalności jest możliwe w BNP Paribas, w ING Banku Śląskim (w przypadku samozatrudnienia), mBanku czy PKO BP. Natomiast jeszcze rok temu, kiedy redakcja Bankier.pl pytała banki, po jakim okresie udzielają kredytu filmowego, tylko dwie instytucje były gotowe pożyczyć pieniądze nowo otwartym podmiotom.

Minimalny okres prowadzenia działalności, po którym można wnioskować o kredyt

Alior Bank zakończony jeden rok obrachunkowy obejmujący co najmniej 10 miesięcy
BNP Paribas od pierwszego dnia rejestracji
BPS 12 miesięcy
BZ WBK 12 miesięcy
Credit Agricole 12 miesięcy
ING Bank Śląski od pierwszego dnia prowadzenia działalności w przypadku samozatrudnienia;
w pozostałych przypadkach:
– od 6 do 12 miesięcy – oferta z zabezpieczeniem,
– powyżej 12 miesięcy – oferta bez zabezpieczenia
mBank od pierwszego dnia rejestracji
Millennium Bank 6 miesięcy dla klientów banku, 12 miesięcy w pozostałych przypadkach
Nest Bank 12 miesięcy, przy czym są od tego odstępstwa:
– 1 mies. w przypadku przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w ramach sukcesji firmy rodzinnej,
– 6 mies. profesjonaliści (przedstawiciele zawodów zaufania społecznego m.in. lekarze, prawnicy, stomatolodzy),
PKO BP od 1 dnia rejestracji firmy
Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji uzyskanych od banków

 

Rachunek firmowy to podstawa!

W przypadku rozważania zaciągnięcia kredytu, rachunek firmowy może bardzo ułatwić sprawę. Okazuje się, że większość banków przychylniej patrzy na klientów, z którymi łączy ich jakakolwiek historia współpracy. Mało tego, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że założenie konta jest podstawowym warunkiem uruchomienia kredytu. Wśród pytanych instytucji wyłącznie Bank Zachodni WBK nie uzależnia udzielenia kredytu od posiadania rachunku firmowego…

Jakie dokumenty należy złożyć?

Banki posiadają wewnętrzne procedury, które jasno określają jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym, aby ubiegać się o kredyt. Ich skompletowanie wymaga poświęcenia czasu, a i tak przedsiębiorca w trakcie procesowania wniosku może zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych wyjaśnień…

Czy kredyt całkowicie online jest możliwy? Na jakie finansowanie może liczyć nowa firma oraz jak długo będzie czekać na decyzję kredytową? Pełen artykuł dostępny na Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.