Od nowego roku przedsiębiorcy zapłacą mniejszy podatek

Ministerstwo Finansów szykuje prezent noworoczny dla przedsiębiorców. Obecnie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak zapowiada resort stawka podatku CIT ma spaść do 9 proc.

Foto: Marek Wiśniewski , Puls Biznesu

Obecnie obowiązujące stawki podatku CIT dla polskich przedsiębiorców to 15 i 19 proc. Z niższego podatku, czyli 15 proc. mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy z grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność – w roku, w którym ją rozpoczęli.

Pełne zestawienie podatku CIT znajdziesz tutaj

Jednak od 1 stycznia 2019 roku część przedsiębiorców będzie mogło skorzystać ze znacznie niższej stawki podatkowej wynoszącej 9 proc. Będzie ona obowiązywać tylko i wyłącznie od dochodów innych niż zyski kapitałowe.

Kto skorzysta z 9 proc. CITu?

Niestety, ale nie będzie to obniżka dla wszystkich przedsiębiorców. Skorzystają z niej tylko wybrane podmioty. – Z obniżonej stawki będą mogli korzystać podatnicy, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonywać się będzie według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys zł. – przekazało informacje Ministerstwo Finansów portalowi MamBiznes.pl.

Kolejnym warunkiem obniżki stawki podatku dochodowego dla przedsiębiorców jest posiadanie statusu małego przedsiębiorcy. Ta zasada nie będzie jednak dotyczyła podatników rozpoczynających własną działalność. Początkujący przedsiębiorcy zawsze będą rozliczać się na podstawie 9 proc podatku dochodowego.

Ministerstwo Finansów również zaprzeczyło doniesieniom jakoby dochód nie mógł przekroczyć 33 proc. przychodu, aby móc skorzystać z obniżonej stawki podatku CIT. – W aktualnej wersji projektu ustawy brak jest warunku dotyczącego udziału dochodów w przychodach, który miałby być niezbędny dla możliwości skorzystania z 9% stawki podatku CIT – wyjaśnił resort finansów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Avatar

Test

24 września 2018 Odpowiedz

Grzybnia

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*