Masz biznes i chcesz sprzedawać za granicę? O tym pamiętaj

Przedsiębiorcy działający wyłącznie na polskim rynku obawiają się, że być może wkrótce rodzimy rynek nie będzie w stanie wchłonąć ich asortymentu. Dlatego naturalną tendencją zaczyna być coraz szersze wychodzenie ze swoją ofertą poza granice Polski. 

Jednak, aby świadomie móc wejść ze swoimi produktami na szerszy rynek, trzeba naprawdę dobrze się do tego przygotować. Podpowiadamy, co musi wiedzieć każdy kto prowadzi sklep internetowy i planuje sprzedawać produkty do innych krajów UE.

Ogólne zasady sprzedaży towarów do innych krajów Unii Europejskiej

Jak informuje na swoich stronach Komisja Europejska, chcąc sprzedawać swój asortyment klientom z innych krajów UE (dotyczy to nabywców prowadzących działalność gospodarczą), musimy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, wysyłając towary do innego kraju członkowskiego, nie pobieramy VAT-u w przypadku, kiedy klient ma aktualny numer VAT (zwany także europejskim NIP-em). Tego rodzaju identyfikacja obowiązuje na terenie wspólnoty europejskiej. Zarejestrować się jako podatnik VAT UE muszą płatnicy, którzy przewidują dokonywanie transakcji nabycia lub dostawy towarów.

Weryfikacji tego numeru można dokonać na stronach KE*. W sytuacji, kiedy klient nie posiada ważnego numeru VAT, musi pobrać VAT od sprzedaży wg stawki wymaganej w Twoim kraju.
Jeśli planujesz sprzedawać produkty objęte akcyzą, prawo w sposób szczegółowy określa zasady, które w takim przypadku obowiązują. Każdy kraj należący do UE może ustalać dodatkowe podatki na te towary.

Kiedy produkty są traktowane jak usługi?

Jeśli sprzedajemy w sklepie internetowym produkty w formie elektronicznej (np. e-booki, aplikacje na smartfony czy gry), musimy być świadomi tego, że nasza działalność to sprzedaż usług. Chodzi o formę produktu, którym jest plik do pobrania.

Mając do czynienia z opodatkowaniem elektronicznych usług, jeśli klientem jest osoba prywatna mieszkająca w jednym z krajów wspólnoty, obowiązuje krajowa stawka VAT. Jeśli mówimy o sprzedaży poza obszarem UE, trzeba zapoznać się z przepisami obowiązującymi w konkretnym kraju.

Sprzedając tego typu usługi płatnikom podatku VAT z krajów Unii innych niż Polska, nie powinieneś pobierać tego podatku od kontrahentów. Następnie oni naliczą taką stawkę VAT-u, jaka obowiązuje w ich państwie (także będą mogli dokonać odliczenia tego podatku).

Zakup towaru od dostawców spoza UE

W sytuacji, gdy kupujesz towary z myślą o swojej działalności gospodarczej w kraju nienależącym do europejskiej wspólnoty, na Tobie spoczywa konieczność naliczenia VAT-u od transakcji. Sytuacja wygląda tak, jak gdybyś sprzedawał towar na terenie swojego kraju. Istnieje jednak możliwość odliczenia kwoty naliczonego podatku, choć są wyjątki.
Zanim zdecydujemy się na sprzedaż w obrębie UE, dokładnie rozpoznajmy rynek. Jeśli zamierzamy się specjalizować w sprzedaży towarów bardzo wąskiego asortymentu, dla którego być może rynek polski okaże się zbyt mały, poszukajmy odbiorców w innych krajach. Rozszerzenie działalności poza granice Polski może się więc okazać trafną decyzją, jednak, by ostatecznie się zdecydować na takie rozwiązanie, trzeba być na bieżąco z obowiązującym prawem.

* Szczegółowe informacje jeśli chodzi o prawne aspekty internetowej sprzedaży, są dostępne na stronie Komisji Europejskej: http://ec.europa.eu/index_pl.htm

 

Urszula Witkowska

Komentarze

Avatar

niedebil

17 czerwca 2014 Odpowiedz

to co napisaliscie kazdy przedsiebiorca wie lol

Avatar

kozor

6 kwietnia 2017 Odpowiedz

Ja uważam że warto poszerzyć swoją działalność i otworzyć sklep za granicą. Może to przynieść naprawdę dobry efekt. Warto tylko najpierw prześwietlić rynek i znaleźć niszę z czym warto w niego wejść. Pomagałem ostatnio mojej siostrze w przenoszeniu jej sklepu za granicę z kosmetykami. Pomysł fajny, kosmetyki naturalne. Współpracowałem z firmą Nowe Kolory. Postawili wszystko idealnie i do użytku bez żadnych problemów. Z tego co wiem, ostatnio siostra miała pierwsze zagraniczne klientki.

Avatar

Damian

21 października 2018 Odpowiedz

Spadaj FANTASTO ! !

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*