7 najgorszych haseł używanych w biznesie

Pomimo ostrzeżeń specjalistów, wciąż nie dbamy o dobre hasła do wielu ważnych kont. Często, z powodu  dużej liczby chronionych danych, zabezpieczamy je tymi samymi, ale także najprostszymi hasłami. Według raportów Splash Data co roku najpopularniejszymi hasłami są: 123456 oraz Password. Przedstawiamy 7 haseł, których nie należy używać w biznesie.

7 haseł, których nie należy używać, Źródło: YAY Foto

1.    Password
Password  (z j. ang. Hasło) stanowi jeden z najpopularniejszych haseł od kilku ostatnich lat. Nie pomagają również drobne zmiany w tym słowie jak np. P@ssword, gdyż są to pierwsze opcje, które wpisują hakerzy.

2.    QWERTY
Hasło tworzy ciąg 6 liter na przeciętnej klawiaturze komputera

3.    123456
Każdy ciąg występujących po sobie cyfr  nie jest najlepszym pomysłem na hasło.  Innymi przykładami takich haseł są: 98765 lub 4567.

4.    NazwaTwojejFirmy1
Jeśli twój biznes nazywamy się Zielony Sklep, to nie należy tworzyć hasła np. ZielonySklep1. Podobnie dotyczy się wykorzystania imion, nazwiska właściciela lub pracowników.

5.    Adres siedziby firmy
Kolejne najprostsze hasło, które można szybko odgadnąć jest adres siedziby firmy, np. Grunwaldzka11. Jest on podobnie jak nazwa firmy, ogólnie dostępna.

6.    Data urodzin
Bez większego wysiłku można odnaleźć szczegółowe dane osobowe np. na Facebooku. Tego tupu hasło nie jest najlepszym wyborem dla firmy.

7.    Proste słowa
Często one dotyczą własnego hobby np. sport. Takie informacje również, podobnie jak datę urodzin, można odnaleźć np. na Facebooku.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie doświadczeń z życia (które nigdzie nie zostały opublikowane). Na przykład, jeśli twoim pierwszym autem była Honda to łatwym do zapamiętanie, ale również w miarę bezpiecznym hasłem byłby moje1@uto=Hond@. Innym ze sposobów jest połączenie kilku różnych wyrazów, nie powiązanych ze sobą lub wykorzystanie wielu znaków interpunkcyjnych.

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*