Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć spółkę z o.o. w 24 godziny?

Od 1 stycznia 2012 roku Kodeks Spółek Handlowych umożliwia założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet, tzw. S24. Procedura ta jest prosta,wymaga posługiwania się dostępnymi w systemie teleinformatycznym wzorami, jest szybka – trwa zaledwie 24 godziny i nie jest związana z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jak zarejestrować spółkę z o.o. przez Internet – procedura 7 kroków

W tym celu należy:

1. Wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl);

2. Kliknąć w zakładkę „rejestracja spółki z o.o. w 24h”. Kliknięcie w tę zakładkę przekierowuje na stronę,która umożliwia założenie konta w systemie teleinformatycznym;

3. Założyć konto w systemie teleinformatycznym;

4. Wpisać dane, o które prosi system teleinformatyczny;

5. System generuje wszelkie dokumenty, tj. umowę spółki, listy wspólników, wnioski KRS;

6. Zaopatrzyć dokumenty w podpis elektroniczny;

7. Uiścić opłaty sądowe od wniosku o wpis do KRS.

Należy nadmienić, że 24 godzinny termin na rejestrację spółki jest wyłącznie terminem instrukcyjnym.

Etapy tworzenia spółki z o.o., które nie mogą być zrealizowane przez Internet

Po zarejestrowaniu spółki z o.o. przez Internet zarząd tej spółki, w terminie 7 dni od wpisania spółkido rejestru musi złożyć do sądu rejestrowego złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzorypodpisów członków zarządu.

W przypadku S24 nie ma zastosowania procedura „jednego okienka”. Oznacza to, że zarząd spółki z o.o. niemoże za pośrednictwem sądu rejestrowego złożyć wniosków do Urzędu Skarbowego (NIP), Głównego Urzędu Statystycznego (REGON) oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz musi skierować każdyz tych wniosków bezpośrednio do każdej z ww. instytucji. Po otrzymaniu numerów NIP i REGON zarząd spółki z o.o. ma obowiązek zgłoszenia tych numerów do KRS.

W przypadku spółki z o.o. zakładanej „tradycyjnie” (tj. w formie aktu notarialnego), do wnioskuo zarejestrowanie spółki składanego do KRS załącza się niezbędne dokumenty do US, GUS oraz ZUS i sąd rejestrowy sam przesyła te dokumenty do właściwych jednostek.

S24 – ważne informacje

Istotne jest, że ingerencja w treść wzorca umowy S24 jest niedopuszczalna. Natomiast wzorzec umowy spółki w kilku kwestiach przewiduje alternatywne rozwiązania np.: co do systemu udziałów, swobody ich zbywalności, zasad reprezentacji, powołania rady nadzorczej.

Zmiana umowy spółki z o.o. zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu spółki. Zmiana ta następuje już w „tradycyjnym” trybie, zgodnie z art. 255 KSH.Do powstania S24 nie jest wymagane wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego przed rejestracją spółki. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później, niż w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru i musi mieć postać tylko i wyłącznie wkładów pieniężnych.

Natomiast podwyższenie kapitału zakładowego dokonywanego po wpisie S24 do rejestru, może być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.Podsumowując, spółka z o.o. zawiązana przez Internet jest taką samą spółką, jak spółka z o.o. zakładanana mocy aktu notarialnego. Różnica polega na sposobie rejestracji. Konsekwentnie, do S24, stosuje się w całości przepisy dotyczące spółki z o.o. zawiązywanej „tradycyjnie”, chyba, że w danym wypadku przepis szczególny stanowi inaczej.

Źródło: Kancelaria Skarbiec.biz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
liskiew 8 sie 2013 (12:01)

Czy autor mógłby posumować jaki istniejący problem rozwiązuje system S24 i jakie generuje np na podstawie porównania dotychczasowej procedury z tą internetową. Oczywiście od strony petenta a nie urzędnika.