Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Anioły biznesu są wśród nas, pokaż im swój pomysł

 

Ważne jest, aby dobrze opracować biznesplan inwestycji. Często jest to pierwszy dokument, który czytają inwestorzy. Dlatego powinien być on na tyle interesujący, aby anioł chciał podjąć z nami współpracę – mówi Monika Gancarewicz, kierownik projektu „Biznes dla biznesu – budowa platformy współpracy między inwestorami prywatnymi i pomysłowymi przedsiębiorcami”.

W jaki sposób osoba, która ma ciekawy pomysł na biznes, może przedstawić go inwestorowi?

Monika Gancarewicz: Pomysłodawca, który ma interesujący, innowacyjny pomysł i poszukuje kapitału od inwestora lub inwestorów prywatnych – aniołów biznesu, może zgłosić opis inwestycji w Bazie Pomysłów na platformie www.inwestornia.pl. Dostęp do bazy mają inwestorzy, Fundusz Kapitałowy ARP SA, a także przedstawiciele sieci aniołów biznesu, którzy współpracują z platformą – a dokładniej z Agencją Rozwoju Pomorza SA, realizatorem projektu, w ramach którego właśnie powstała platforma współpracy.

Jest to pierwszy krok, jaki może uczynić pomysłodawca. Chciałabym w tym miejscu dodać, że pomysłodawcą nie musi być koniecznie osoba fizyczna. Może być nim równie dobrze przedsiębiorca. Najlepiej taki, który dopiero rozpoczął swoją działalność lub funkcjonuje na rynku bardzo krótko. Jego przedsiębiorstwo jest więc w początkowej fazie rozwoju.

A jaki jest następny krok?

MG: Kolejnym krokiem jest napisanie biznesplanu, również na platformie. Zamiast standardowego formularza zawierającego podstawowe informacje o projekcie opracowaliśmy generator umożliwiający sporządzenie biznesplanu on – line. Program jest tak skonstruowany, że nawet osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia z pisaniem biznesplanów, powinny sobie poradzić. Wystarczy kierować się wskazówkami i pytaniami zamieszczonymi w samym generatorze. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza że część finansowa przelicza się automatycznie. Odciąża to pomysłodawców od konieczności posiadania gruntownej wiedzy dotyczącej planu finansowego, w tym na przykład przeliczania wskaźników wskazujących na efektywność finansową inwestycji, co jest dość trudne i czasochłonne.

Zdajemy sobie zatem sprawę z tego, że nie każdy musi posiadać specjalistyczną wiedzę, zarówno w zakresie analizy rynku, budowy strategii marketingowej, jak i opracowania budżetu projektu. Dlatego, dodatkowo pomysłodawcy mogą korzystać z konsultacji i doradztwa z pisania biznesplanu i interpretacji części finansowej. Wystarczy umówić się na indywidualną konsultację z doradcą pracującym w projekcie.

Czy zamieszczenie pomysłu w Bazie Pomysłów i napisanie biznesplanu w generatorze jest wystarczające, aby uzyskać kapitał od inwestora?

MG: Niestety nie. Jest to bardzo duże ułatwienie zarówno dla pomysłodawców, jak i aniołów biznesu. Osoby, które chcą zrealizować swoje pomysły biznesowe i podjąć współpracę z inwestorem, mają możliwość dopracowania ich na platformie. Wszystko po to, aby wzbudzić zainteresowanie inwestora. Anioły mają z kolei stały dostęp do przeanalizowanych pomysłów. Aby doszło do współpracy pomiędzy pomysłodawcą i inwestorem nie wystarczy jedynie dobrze opracowany biznesplan. Trzeba posiadać przede wszystkim nowatorski, innowacyjny pomysł oraz być dobrze przygotowanym do podjęcia ewentualnych rozmów i współpracy z inwestorem. Często to właśnie osobowość pomysłodawcy, jego kreatywność, determinacja i podejście do biznesu jest dla anioła decydujące.

Jak pomagacie?

MG: Naszym celem jest nawiązywanie współpracy pomiędzy autorami pomysłów i aniołami biznesu, a także przygotowanie pomysłodawców (m.in. w formie szkoleń) do prezentacji przed inwestorami oraz podjęcia z nimi negocjacji. Inwestorzy mogą również nawiązywać kontakty z pomysłodawcami bezpośrednio przez platformę.

Na czym polega współpraca pomysłodawcy z aniołem?

MG: Anioł biznesu, kiedy chce zainwestować kapitał, tworzy spółkę z pomysłodawcą i przejmuje w niej część udziałów lub akcji. Najczęściej są to inwestycje na okres od trzech do sześciu lat. Po tym czasie inwestor „wychodzi z inwestycji”, odsprzedając swoje udziały. Anioł wspiera pomysłodawcę nie tylko kapitałem. Przekazuje także swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty biznesowe oraz pomaga początkującej firmie odnaleźć się i utrzymać na rynku.

Ile pomysłów jest aktualnie na inwestornia.pl?

MG: Obecnie na platformie jest około 300 pomysłów z 40 branż. Pomysły opracowane są w różnym stopniu. Część z nich jest już gotowa, aby przedstawić je inwestorom.

Jakie znaczenie w wyborze przez Państwa pomysłów ma branża?

MG: Na platformie nie poszukujemy pomysłów z konkretnych branż, ani też nie dokonujemy selekcji pod tym kątem. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że anioły inwestują przeważnie w ICT, technologie mobilne, ochronę zdrowia i środowiska. Inwestorzy, którzy współpracują z platformą mają różne preferencje. Przeważnie chcą inwestować w projekty z branż, które znają lub na które aktualnie widzą zapotrzebowanie na rynku.

Jakimi kryteriami kierują się inwestorzy?

MG: Anioły biznesu wybierając pomysł, w który chcą zainwestować, najczęściej zwracają uwagę na nowatorski projekt, skalę i rozmiar inwestycji, zespół osób realizujących projekt oraz oczywiście na wysoką stopy zwrotu z inwestycji. Oprócz tego patrzą na dopracowany model biznesowy, przeprowadzoną rzetelną analizę rynku oraz realne prognozy finansowe, zwłaszcza kosztów i przychodów.

Czy pomysłodawcy, którzy zamieszczają opisy projektów w Bazie pomysłów oraz piszą biznesplan on – line w generatorze, nie obawiają się, że ktoś mógłby skorzystać z ich pomysłu, skraść ich ideę biznesową?

MG: Pomysłodawcy nie powinni się tego obawiać, ponieważ nikt nie jest w stanie „wykraść” ich know – how, którym przecież tylko oni dysponują. Jeśli chodzi z kolei o zabezpieczenia, które funkcjonują na platformie inwestornia.pl, to polegają one na różnych stopniach dostępności do zamieszczanych informacji. Pomysłodawca sam decyduje, jakie treści i części biznesplanu udostępnia, a także kto może je czytać. Jeśli mowa jest o inwestorach podpisują oni umowę o zachowaniu poufności z Agencją Rozwoju Pomorza SA. Jest to warunek otrzymania dostępu do platformy i zamieszczonych na niej pomysłów i biznesplanów.

Brzmi zachęcająco. Jak można się z Państwem skontaktować?

MG: Osoby, które mają ciekawy pomysł na biznes mogą skontaktować się z nami pod numerem tel 58 32 33 203 i 58 32 33 209 lub adresem e-mail: [email protected] Zapraszam do współpracy na www.inwestornia.pl

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.