Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 najdroższych krajów do rozpoczęcia własnego biznesu

Jak wybrać kraj do rozpoczęcia własnego biznesu? Wbrew pozorom koszty uruchomienia działalności gospodarczej mogą się znacząco różnić. Przedstawiamy najdroższe kraje do rozpoczęcia własnego biznesu w oparciu o dochód narodowy brutto na podstawie danych opublikowanych przez worldatlas.com.

W niektórych miejscach koszty założenia firmy są bardzo wysokie. To przyczynia się do zniechęcenia do prowadzenia działalności gospodarczej, jednocześnie powodując powiększanie się problemów społecznych w danym kraju.

Wszystkie dane przedstawione zostały w oparciu o dochód narodowy brutto (DNB) w przeliczeniu na mieszkańca. Dzięki temu można zobaczyć jak wysokie są to koszty w przeliczeniu na dochody uzyskiwane z wytworzenia produktów i usług końcowych, które wygenerował obywatel danego kraju w ciągu roku.

Najdroższe kraje do rozpoczęcia własnej działalności w relacji do DNB per capita

Miejsce w rankingu Kraj Kontynent Koszt rozpoczęcia i zarejestrowania własnego biznesu w relacji do DNB per capita
10 Surinam Ameryka Południowa 100,7 %
9 Zimbabwe Afryka 112 %
8 Komory Afryka 118,2 %
7 Mikronezja Australia i Oceania 141,1 %
6 Gambia Afryka 141,6 %
5 Czad Afryka 150,4 %
4 Dżibuti Afryka 168,1 %
3 Republika Środkowoafrykańska Afryka 204 %
2 Haiti Ameryka Północna 235,3 %
1 Sudan Południowy Afryka 330,1 %
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie danych worldatlas.com

 

Na trzeciej pozycji wśród krajów najdroższych do założenia własnego biznesu znalazła się Republika Środkowoafrykańska. Stosunek kosztów założenia własnego biznesu do dochodu narodowe brutto w przeliczeniu na mieszkańca wynosi 204 %. Warto zauważyć, że DNB w tym kraju w 2016 roku wynosił 320 USD, a więc tyle przeciętnie obywatel tego kraju jest wstanie wygenerować dochodu. Na podstawie tego, wiemy że koszt założenia firmy w Republice Środkowoafrykańskiej wynosi około 652,8 USD.

Wiceliderem rankingu zostało Haiti, małe karaibskie państwo. W tym kraju koszt założenia własnego biznesu wyniósł 235,3% DNB na mieszkańca, czyli 820 USD. Najwyższe, a zarazem niechlubne miejsce w rankingu osiągnął Sudan Południowy, państwo powstałe w przeciągu ostatnich kilku lat. Zostawił on wszystkie kraje daleko w tyle, osiągając koszty na poziomie około 330 % DNB w przeliczeniu na mieszkańca.

Warto zauważyć, że w zestawieniu znalazły się jedne z najbiedniejszych państw świata. Może to przyczyniać się do pogłębiania problemów, przede wszystkim z ubóstwem oraz niską jakością życia. Być może to właśnie działanie na rzecz przedsiębiorczości w tych krajach jest sposobem na rozwiązanie wspomnianych problemów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.