Najlepsze kraje do prowadzenia własnego biznesu

Który kraj wybrać na miejsce dla własnego biznesu? Gdzie przedsiębiorca może liczyć na najlepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej?  Na te pytania odpowiada opublikowany w ubiegłym tygodniu Resilience Index.

Autorzy zestawienia dokonali analizy otoczenia biznesowego poszczególnych państw  w oparciu o takie kryteria jak: stabilność gospodarcza, jakość łańcuchów dostaw oraz ryzyko z jakim wiąże się działalność w danym kraju. Suma wyników tych trzech cząstkowych rankingów dała finalne zestawienie krajów najbardziej przyjaznych dla biznesu. Najlepszy wynik w badaniu wykonanym przez  FM Global osiągnęła Szwajcaria. Tuż za liderem zestawienia uplasowała się Norwegia. Ostatnie miejsce na podium przypadło Irlandii. Na uwagę zasługują miejsca poza pierwszą dziesiątką takich państw jak Singapur, Hong Kong czy Wielka Brytania, które otwierają zawsze zestawienia Doing Business publikowane przez Bank Światowy.

Źródło: fmglobal.com

Polska w rankingu Resilience Index uplasowała się na 28 miejscu. Z krajów naszego regionu wyprzedziły nas o jedną pozycję Czechy. Za nami znalazły się takie państwa jak: Estonia(30 miejsce), Litwa(34), Słowacja(45), Węgry (51), Bułgaria(72), Rumunia(86). Na uwagę zasługuje fakt, że zdaniem autorów raportu otoczenie biznesowe w Polsce jest lepsze także od takich państw jak: Japonia (33 pozycja, Cypr(43), Włochy(47) czy Arabia Saudyjska(55). Dopiero 75 miejsce przypadło Federacji Rosyjskiej.

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*