Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

6 najlepszych państw dla start-upów technologicznych w 2017 roku

Co roku lista najlepszych państw do rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej ulega zmianie. Otoczenie prawne, wsparcie ze strony państwa czy dostępność kapitału wysokiego ryzyka to tylko niektóre czynniki wpływające na atrakcyjność danego kraju. Oto 6 najlepszych państw dla start-upów technologicznych w 2017 roku według raportu Startup Genome.

Indie

Indie coraz częściej przyciągają start-upy, foto: YAY foto

Indie to jeden z najważniejszych państw dla firm start-upowych pod względem finansowania i transakcji inwestycyjnych. W 2015 r. finansowanie przedsiębiorstw indyjskich z kapitałem podwyższonego ryzyka wyniosło ok. 7,3 mld USD. W 2016 roku rząd Indii uruchomił fundusz o wartości 1,5 mld USD na start-upy. Ta pomoc obejmowała nowe ulgi podatkowe dla firm oraz zniżkę w wysokości 80 % na koszty poniesione w celu uzyskania patentów.

Brazylia

Brazylia to duży rynek, foto: FORUM, Ricardo Moraes

Według badań przeprowadzonych przez BSA, w roku 2016 zainwestowano ponad 1,3 mld dolarów w start-upy. Ponadto większość młodych firm z racji ogromnego rynku ma potencjał, aby stać się dużymi firmami. W Brazylii uruchomiono program rządowy, który inwestuje w wybrane przedsięwzięcia maksymalnie do 87 000 USD. Selekcji dokonuje instytucje takie jak SEED oraz Startup Rio.

Niemcy

foto: YAY Foto

Głównymi ośrodkami start-upowymi są Berlin, Hamburg, oraz Monachium. Według KFW, w Niemczech zarejestrowanych jest już ponad 760 000 firm z branży start-up. Ten intensywny rozwój, wynika przede wszystkim z siły gospodarki Niemiec. Dodatkowym atutem jest także bardzo duża liczba inkubatorów przedsiębiorczości.

Według danych EY, roczne inwestycje w rynek start-upowy wynoszą 11-12 miliardów USD . Dodatkowo państwo w ciągu najbliższych 10 lat zamierza przekazac 2 miliardy euro na pomoc w uruchomienie własnej firmy.

Singapur

Singapur, foto: ingimage

Singapur jest krajem posiadającym klimat bardzo nastawiony na działania biznesowe. Rząd zamierza w tym roku przekazać ponad 4 mln USD w rozwój technologicznych start-upów. Na rynku działa ponad 400 Venture Capital. Dodatkowym atutem, szczególnie dla firm technologicznych są bardzo szybkie łącza komunikacyjne.

USA

Stany Zjednoczone to kraj atrakcyjny dla start-upów, foto: ingimage

Stany Zjednoczone to jedno z najlepszych miejsc do rozwijania własnego biznesu. Każdego roku powstaje tam blisko 500 000 nowych firm. Przyczyniło się to do utworzenia wielu centrów start-upowych, w tym jednego z najbardziej znanych – Doliny Krzemowej. W roku 2016 zostało zainwestowane ponad 586 miliardów USD w amerykańskie start-upy. Dodatkowo rząd USA oferuje nieograniczone wsparcie, dotacje i zachęty podatkowe.

Wielka Brytania

WIelka Brytania przyjazna start-upom, fofo: YAY foto

W roku 2016 Wielka Brytania odnotowala rekordową liczbę 650 000 nowych firm. Cyfrowy przemysł technologiczny wart był natomiast ponad 170 miliardów USD. Środowiskowe start-upowe jest bardzo wspierane przez przez rząd. Oferuje on ulgi podatkowe, pożyczki, ale także programy wspierające młode firmy takie jak SEIS, Innovate UK.

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.