Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

8 znanych firm, które zaczynały biznes w garażu

Garaż to miejsce, w którym pierwsze kroki w biznesie stawiało wielu przedsiębiorców. Niepozorne pomieszczenie obok domu nie raz stawało się siedzibą przedsięwzięć, o których wkrótce słyszał cały świat. Oto 8 znanych firm, które rozpoczynały swoją działalność w garażu.

Amazon

Foto Zdnet.com

W 1994 roku Jeff Bezos zdecydował się porzucić swoją dotychczasową pracą. Był wiceprezesem w jednej z nowojorskich firm finansowych. Postanowił przeprowadzić się do Seattle, by móc rozwijać własny pomysł na biznes – księgarnię internetową, o której rozmyślał już od pewnego czasu. Pomimo, że nie był wielkim miłośnikiem książek, zauważył że internet staje się coraz popularniejszy, a najczęściej poszukiwanym w nim towarem były właśnie książki. Wraz z żoną wynajęli dom z garażem, by to właśnie w nim rozpocząć działalność. Firma formalnie istnieje od 1995 roku. Jednak ta księgarnia miała początkowo inną nazwę niż obecnie znaną – Cadbara. Dopiero pod koniec pierwszego roku działalności zmieniono nazwę na Amazon.

Apple

Foto: Wikipedia

Jedna z najbardziej znanych historii biznesu. W garażu należącym do rodziny Jobsów w Los Altos (Kalifornia) składane były pierwsze komputery. W 1976, 21 letni Steve Jobs i 26 letni Steve Wozniak stworzyli 50 pierwszych komputerów, które zostały nazwane Apple I. Sprzedali oni je za 500 USD do sklepu, który znajdował się w sąsiedztwie. Następnie stworzyli Apple II, który przyniósł im ogólnokrajowy, a później globalny sukces.
Dziś garaż należy do firmy Apple, a od niedawna został uznany jako zabytek.

Disney

Foto: Medium.com

Walt Diney początkowo nie był związany z filmografią. Dorabiał jako roznosiciel gazet, był rysownikiem oraz komikiem. W trakcie I Wojny Światowej pracował jako kierowca. Ponadto otworzył kilka biznesów, jednak bez większych sukcesów. W 1923 roku zdecydował się na rozpoczęcie poszukiwań pracy w Hollywood jako rysownik, reżyser czy też animator. Jednak żadna z obecnych tam firm nie była zainteresowana. W garażu swojego stryja Roberta Disneya postanowił rozpocząć nowy własny biznes. Zaczął tworzyć filmy animowane. Jednak sukces dopiero przyniosła mu „Alicja w krainie czarów”.
W 1984 roku, garaż został uratowany przez przyjaciół Walta Disneya przed rozbiórką.

Google

Foto: Bloomberg

W 1995 roku na Uniwersytecie Stanforda poznali się Larry Page i Sergey Brin. To właśnie tam rozpoczęli pracę nad projektem wyszukiwarki internetowej. Jednak bardzo szybko okazało się, że sieć uniwersytecka jest niewystarczająca. Postanowili wynająć garaż, w kalifornijskiej miejscowości Menlo Park. Należał on to Amerykanki polskiego pochodzenia, Susan Wojcicki. To właśnie tam udało się dopracować projekt. W 1998 roku, dzięki milionowi dolarów, który otrzymali od Andy’ego Bechtolsheima zarejestrowali firmę i mogli wyjść poza garaż.

Hewlett-Packard

Foto: Wikipedia

W 1939, Bill Hewlett i Dave Packard założyli firmę HP w garażu Packarda (w Kalifornii). Pierwszym produktem, który stworzyli był oscylator dźwiękowy model 200A, w którym za rezystor posłużyła żarówka. To właśnie dzięki tej innowacji udało im się osiągnąć ogromny sukces. Sprzedawali urządzenie za 54 USD, czyli prawie czterokrotnie taniej niż konkurencja. Zresztą jednym z pierwszych klientów firmy HP, był Walt Disney (również wspomniany w naszym zestawieniu).

Harley Davidson

Foto: Harley Davidson

W 1901 roku William Sylvester Harley i Arthur Davidson w małej komórce Davidsonów zrealizowali pierwszy swój projekt. Do ramy roweru przyczepili silnik, tworząc tym samym pierwszy motocykl na świecie. Jednak był to tylko prototyp. Dopiero w 1903 roku stworzyli pierwszy model na sprzedaż ( skonstruowany również w tej samej komórce) – Silent Grey Fellow z jednocylindrowym silnikiem. W ciągu trzech lat zwiększyli produkcję do 50 sztuk rocznie, a w 1907 roku przenieśli się do dużej hali. Dzięki temu mogli uzyskać status przedsiębiorstwa.

Atlas

Foto: Atlas.com.pl

Nie tylko zagraniczne, ale również polskie biznesy rozpoczynały swój sukces w garażu. Tak było w przypadku firmy Atlas, jeden z największych obecnie firm z branży chemii budowlanej. Jednak początkowo powstała zupełnie inna firma. W 1989 roku, trzej przyjaciele Andrzej Walczak, Grzegorz Grzelak, Stanisław Ciupiński założyli przedsiębiorstwo remontowo-budowlane specjalizujące się w układaniu płytek. To właśnie wtedy zauważyli, że za granicą wykorzystywany jest klej do mocowania płytek, a nie jak  było dotychczas w Polsce za pomocą zaprawy. W garażu Grzelaka umieścili betoniarkę rozpoczynając produkcje własnego kleju. Ten pomysł na biznes okazał się sukcesem.

Funtronic

Firma, która sprzedaje Magiczne Dywany również zaczynała w garażu. Początkowo była ich tylko trójka, a cała firma zlokalizowana była garażu. Pomimo tego udało im się stworzyć Magiczny Dywan czyli interaktywne urządzenie projekcyjne do wykorzystania na podłodze lub stole. Sprzedali już ponad 3000 urządzeń, które są obecne w 20 krajach na całym świecie, m.in. Wielkiej Brytanii, Danii, Litwie, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przeczytaj także inne historie sukcesu na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
smok 1 lut 2018 (08:24)

PROPONUJE OPISAC - 8 FIRM KTORE SKONCZYLY W GARAZU