Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Afery, lobbing: jakie są prawa przedsiębiorców?

70 proc. ustawodawstwa gospodarczego powstaje w Brukseli. Działa tam 11 tys. organizacji zajmujących się lobbingiem, zarejestrowanych jest 82 tys. Lobbystów. Polska jest tam niemal nieobecna i nie wspiera skutecznie swoich interesów.

Foto: ThetaXStock

– Prawo coraz mocniej reguluje dziś działalność przedsiębiorstw w wielu sektorach, takich jak bankowość, energetyka, zdrowie. To regulacja decyduje w dużym stopniu o rentowności biznesu i podejmowanych przedsięwzięć – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Wrochna, Partner, Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Regulacji Gospodarczych, Kochański i Partnerzy.

W konsekwencji tego państwo regulując działalność gospodarczą w tych sektorach musi starać się robić to jak najbardziej efektywnie, aby nie zakłócać działalności przedsiębiorstw, czy nie wpływać negatywnie na miejsca pracy.  Dlatego przedsiębiorstwa dążą do tego, aby ważne informacje związane ze zmianami w prawie trafiały do regulatora, jakim jest państwo.

– Proces ten bardzo często kojarzony jest z lobbingiem albo rzecznictwem interesów gospodarczych, a w Polsce jest on słabo uregulowany – wyjaśnia mec. Wojciech Wrochna. – W Polsce ma złe konotacje, ale w nowoczesnych państwach jest potrzebny.

W Brukseli mniej niż 1 proc. z ponad 82 tys. zarejestrowanych lobbystów reprezentuje interesy polskiego biznesu, dlatego tak potrzebne są dobre regulacje prawne.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.