Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pieczątki firmowe zostaną na dłużej. MPiT nie nadąża ze zmianą prawa

W ubiegłym roku zapowiadane było, że do lipca zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców. Dziś już wiemy, że nie nastąpi to jednak tak szybko, a co za tym idzie przedsiębiorcy jeszcze na jakiś czas nie rozstaną się ze swoimi pieczątkami – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Pieczątki firmowe zostaną na dłużej; Fot. FORUM/ Roman Lipczyński

W polskim systemie prawnym nie ma nigdzie zapisu o obowiązku posiadania pieczątki firmowej. Jednak w wielu urzędach czy też instytucjach bez niej przedsiębiorca nic nie zdziała. Wynika to z tego, że liczne akty normatywne nakładają wymóg nie tylko złożenia podpisu, ale także przystawienia towarzyszącej podpisowi pieczęci imiennej lub firmowej. Oznacza to tyle, że choć przedsiębiorca nie ma obowiązku jej posiadać, to jest ona niezbędna w prowadzeniu własnej firmy.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło rozwiązać ten problem, zmieniając wszystkie regulacje, które wymagają od przedsiębiorcy pieczątki. W lipcu 2018 roku Rada Ministrów przyjęła dokument „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Był to pierwszy krok, który rozwiązywałby ten problem o czym pisaliśmy w ubiegłym roku.

Czasochłonny proces

– Trwają prace legislacyjne, których celem jest likwidacja obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. Do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które koordynuje to przedsięwzięcie ciągle napływają akty prawne w ramach uzgodnień międzyresortowych lub na innych etapach prac legislacyjnych, które są poddawane kontroli w zakresie likwidacji „obowiązku pieczątkowego”. Większość przygotowywanych aktów prawnych całkowicie eliminuje „obowiązek pieczątkowy”, zaś inne pozostawiają alternatywną możliwość użycia pieczęci przy jednoczesnej możliwości zastosowania innej formy — np. podania imienia i nazwiska z czytelnym podpisem lub też umieszczenia nadruku na formularzach lub innych wzorach dokumentów, umożliwiających identyfikację przedsiębiorców — poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Co powinno znaleźć się na pieczątce firmowej? Sprawdź

Jednak już dziś wiadomo, że termin tego miesiąca jest bardzo mało prawdopodobny. – Z uwagi na czasochłonność całego procesu, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy „obowiązek pieczątkowy” zostanie wyeliminowany całkowicie czy też pozostaną nieliczne akty prawne, które we wspomnianym zakresie będą sukcesywnie zmieniane w najbliższych możliwych terminach – dodał MPiT. Oznacza to, że przedsiębiorcy jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy nie rozstaną się z pieczątką firmową.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Zbigniew Mitoraj 8 lip 2020 (12:21)

Do wyposażenia biura, gdzie potrzeba różne pieczątki polecam serwis Stampler stampler.pl Bardzo prosty w obsłudze moduł zamawiania, można też trafić na fajne promocje i duży jest wybór pieczątek i też tych firmowych