Będą dodatkowe zwolnienia z ZUS dla firm. Skorzystają tylko nieliczne przedsiębiorstwa

Co z dodatkowymi zwolnieniami ze składek ZUS oraz postojowym dla firm z branż, które zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii? Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, któremu podlega Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznało portalowi MamBiznes.pl, że trwają prace nad takim rozwiązaniem.

Fot. Forum/ Jerzy Dudek

Możliwość uzyskania zwolnienia ze składek ZUS za okres marzec, kwiecień, maj wygasła 30 czerwca. Do tego dnia firmy mogły składać wnioski w tej sprawie. Jednak firmy z niektórych branż i po spełnieniu określonych warunków będą mogły skorzystać ze zwolnienia także za miesiące czerwiec, lipiec sierpień.

Zwolnienia ze składek ZUS oraz dodatkowe postojowe

Obecnie jest planowane wprowadzenie zwolnienia ze składek osób prowadzących działalność turystyczną. Rozwiązania są obecnie na etapie prac senackich w ramach tzw. Tarczy 5.0 – poinformował portal MamBiznes.pl resort rodziny. Wiadomo, że dodatkowe zwolnienie z opłacania składek ZUS będzie obejmowało miesiące czerwiec, lipiec Mimo iż proponowane zmiany dotyczą podległego resortowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to ich wprowadzaniem i ewentualnym korektami zajmuje się Ministerstwo Rozwoju – dodano w informacji przekazanej przez ministerstwo. Oprócz branży turystycznej specjalne rozwiązania przygotowywane są także dla zarządców parków rozrywki, organizatorów eventów czy branży transportowej. Obok zwolnienia z opłacania składek ZUS Ministerstwo Rozwoju chce umożliwić firmom, których przychody spadły o 80 proc. wnioskowania o dodatkowe świadczenie postojowe.

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej wynika, że suma zwolnień z opłacania składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej wyniosła 12 mld zł i objęła 2 mln firm. Z kolei świadczenie postojowe pochłonęło ponad 4,5 mld zł. Pełne zwolnienie z opłacania składek na ZUS przysługiwało samozatrudnionym oraz mikrofirmom zatrudniającym do 9 osób zgłoszonych do oskładkowania w ZUS. Osoby samozatrudnione mogły skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS w sytuacji, gdy ich przychody nie przekraczały 3-krotności prognozowanej przeciętnej płacy, a więc 15 681 zł. Tarcza 4.0 wprowadziła aktualizację tych warunków i dodała także podmioty, których dochody były mniejsze niż 7 tys. zł.

Kształt ostatecznych zasad udzielania zwolnienia ze składek na czerwiec, lipiec, maj poznamy po tym jak propozycje wyjdą z Senatu, a następnie tarcza 5.0 zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rekordowe składki na ZUS w 2021 roku

Jeśli mowa o składkach na ZUS warto przypomnieć, że w przyszłym roku suma składek na ubezpieczenie społeczne wzrośnie do poziomu 1115,15 zł. To oznacza wzrost miesięczny o 46,01 zł dający w skali roku sumę 552,12 zł. Do kwoty składek na ubezpieczenie społeczne doliczyć należy składkę zdrowotną, której wysokość poznamy na początku przyszłego roku. Obecnie jej wysokość kształtuje się na poziomie 362,34 zł. Zakładając, że w roku 2021 wzrośnie, jak co roku o około 30 zł to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że suma wszystkich składek zbliży się do poziomu 1500 zł.

Składka 2020 2021
emerytalna 612,19 zł 638,54 zł
rentowa 250,9 zł 261,7 zł
chorobowa 76,84 zł 80,14 zł
wypadkowa 52,37 zł 54,63 zł
Fundusz Pracy 76,84 zł 80,14 zł
Razem 1 069,14 zł 1 115,15 zł
Opracowanie własne MamBiznes.pl

Warto jednak zaznaczyć, że to podstawowa suma składek, od której istnieją liczne ulgi i wyjątki. Osoby, których działalność przynosi przychody niższe niż połowa płacy minimalnej zwolnione są z obowiązku zakładania firmy i odprowadzania składek na ZUS. Po założeniu firmy obowiązuje ulga na start dająca półroczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Przez kolejne dwa lata młoda firma odprowadza składki na ZUS w preferencyjnych wysokościach. Obowiązują także przepisy tzw. małego ZUS Plus, które uzależniają wysokość składek od generowanych przychodów. Przeczytaj także:

 

Komentarze

Avatar

Paweł Matyjaszczyk

31 sierpnia 2020 Odpowiedz

Dlaczego warunkiem jest 80 procent spadku przychodu ni dochodu? Przychód nie jest wyznacznikiem naszego faktycznego dochodu! Czy przy udzielaniu np.kredytu liczy się przychód czy dochód? To jakaś bzdura nasza firma miała w czerwcu 5tys przychodu a 11tys kosztów więc żadnego dochodu tylko stratę a nie kwalifikuje y się wobec tego kryterium do w/w pomocy bo przychód nie spadł o 80 procent paranoja

Avatar

Af234

31 sierpnia 2020 Odpowiedz

Nie ma jak doj.bac podwyżkę składki

Avatar

Adam

31 sierpnia 2020 Odpowiedz

Dodatkowe na stronie głównej 🙂

Avatar

Krystyna

1 września 2020 Odpowiedz

Witam chciałabym się dowiedzieć czy jest jakaś tarcza antykryzysowa chodzi o to że partner ma firmę A ja jestem jego pracownikiem na umowę zlecenie i teraz nie mam tej pracy A nadal mi opłaca składkę w ZUS czy coś się należy .

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*