Nie będzie niższych składek na ZUS przez 3 lata

Młodzi przedsiębiorcy najprawdopodobniej muszą zapomnieć o wydłużeniu do 3 lat okresu, w którym opłacaliby składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Tak przynajmniej wynika z obecnego projektu ustawy, w którym brak zapowiadanych wcześniej rozwiązań korzystnych dla początkujących przedsiębiorców.

Foto: YAY Foto/ ALotOfPeople

Jest to nasza propozycja, by pas startowy dla tych, którzy zaczynają działalność gospodarczą troszeczkę wydłużyć. Do tej pory po okresie dwuletnim działalność często była zamykana, nie była kontynuowana. Być może ten trzeci rok pomoże okrzepnąć tym małym firmom, gdy obciążenia składkami ZUS będą mniejsze – mówiła pod koniec września minister pracy Elżbieta Rafalska. Zapowiedzi szefowej MRPiPS zostały pozytywnie odebrane przez środowisko młodych przedsiębiorców, dla których dodatkowy rok preferencyjnych składek na ZUS był istotnym elementem firmowego budżetu.

Wszystko jednak wskazuje na to, że pomysł z września został porzucony lub odłożony w czasie. Nie ma bowiem po nim śladu w najnowszym projekcie ustawy skierowanym do dalszych prac w Sejmie. Dokument nie wspomina o wydłużeniu do 3 lat preferencyjnych zasad opłacania składek na ZUS. Zamiast tego możemy znaleźć zapisy dotyczące zniesienia od przyszłego roku górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W praktyce oznacza to wyższe składki na ZUS dla najlepiej zarabiających.

W tym roku młoda firma od pierwszego miesiąca działalności(niezależnie od dochodów) opłaca w sumie 487,90 zł składek(łącznie ze składką zdrowotną). Z tzw. niższego ZUS-u korzysta obecnie 267 tys. młodych przedsiębiorców. Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl