Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bezrobotni założyli 36 tys. firm. Otrzymali łącznie 750 mln zł bezzwrotnych dotacji

Blisko 750 mln zł trafiło w ubiegłym roku do bezrobotnych, którzy zdecydowali się założyć własny biznes. Bezzwrotne dotacje z powiatowych urzędów pracy pozyskało w sumie ponad 36 tys. osób – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Bezrobotni rzucili się po dotacje dla firm; Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Dotacje z urzędu pracy na zakładanie firm przez osoby pozostające bez zatrudnienia to jedna z najpopularniejszych form wspierania własnej inicjatywy. Wystarczy tylko wspomnieć, że przez 10 lat na ten cel przeznaczono łącznie 7,3 mld zł, za które zostało utworzonych 461 tys. nowych przedsiębiorstw.

Wysokość bezzwrotnego wsparcia uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia, które podawane jest przez Główny Urząd Statystyczny. W ubiegłym roku bezrobotni mogli się ubiegać o dotację w kwocie 25 629,06 zł(600% przeciętnej płacy według GUS). Z danych, do których dotarł w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej portal MamBiznes.pl wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku powiatowe urzędy pracy na dofinansowanie podejmowania działalności gospodarczej w 2018 roku wydatkowały kwotę 748 935,2 tys. zł dla 36 724 osób.

Dla kogo dotacja z pup i jak ją pozyskać?

O dotację może się ubiegać osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, która w okresie ostatnich 12 miesięcy nie odmówiła, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej. Nie mogą się ubiegać o wsparcie osoby, które korzystały wcześniej z pożyczki z Funduszu Pracy lub innych rządowych programów wspierających podejmowanie działalności gospodarczej. Bezzwrotne dotacje może otrzymać każdy, kto jest opiekunem osoby niepełnosprawnej poszukującej pracy, niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej. Wsparcie z PUP przeznaczone jest także dla absolwentów centrum integracji społecznej lub absolwentów klubu integracji społecznej, którzy nie zgłosili się do ewidencji działalności gospodarczej zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Aby otrzymać środki z powiatowego urzędu pracy, bezrobotny nie musi posiadać wkładu własnego, ale musi przedstawić zabezpieczenie. Może nim być poręczenie lub weksel. Wszystko o tym, jak pozyskać dotację z urzędu pracy przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Gregor 15 lut 2019 (19:33)

Ciekawe ile z tych firm funkcjonuje dluzej niz to konieczne w umowie.(funkcjonuje to może złe słowo raczej istnieje na papierze)