Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dostrzegli problem dużej liczby ofert pracy i przekuli to we własny biznes

Duża liczba rekruterów zasypuje ofertami pracy pracowników z obszaru IT, jednak wiele z nich jest niedopasowanych pod kandydata. To nie spodobało się Damianowi Słui i Michałowi Rogowskiemu, którzy postanowili odwrócić cały rynek, tworząc platformę RaiBay. – Od startu dołączyło już ponad 1000 programistów oraz ponad 400 firm w tym 800 rekruterów, z czego ponad 150 rekrutacji zakończyło się sukcesem – mówi Damian Słuja, współzałożyciel RaiBay.

Michał Rogowski i Damian Słuja, Założyciele RaiBay

Bartłomiej Godziszewski: Skąd wziął się pomysł na biznes?

Damian Słuja: RaiBay powstał z osobistej frustracji związanej z procesem rekrutacji. Zmagaliśmy się z nieodpowiednimi ofertami pracy. Większość kandydatów jest już zatrudnionych i co miesiąc otrzymują liczne e-maile od rekruterów, które często ignorują z powodu ogromnej liczby niedopasowanych ofert.

Zmęczeni otrzymywaniem niedopasowanych ofert i/lub brakiem odpowiedzi od rekruterów na wysłane CV postanowiliśmy odwrócić proces poszukiwania pracy. Stworzyliśmy stronę Raibay – Aukcje Programistów Online,  gdzie swoje ogłoszenia (w pełni anonimowe) o chęci zmiany pracy publikują m.in. Programiści/Testerzy/ PM/DevOps, a pracodawcy przedstawiają swoje propozycje.

Jak wyglądały początki?

Pierwsze pół roku spędziliśmy na dogłębnej analizie rynku — prowadziliśmy spotkania z rekruterami i ekspertami ds. rekrutacji z czołowych polskich firm IT oraz programistami, których problem niedopasowanych ofert/spamu na rynku pracy dotyczył.

Chcieliśmy się upewnić, że jest to faktycznie palący problem do rozwiązania na rynku i że będą chętni do skorzystania z tego rozwiązania. Wspólnie z rekruterami i kandydatami IT opracowaliśmy pierwszą koncepcję pomysłu na kartce papieru, następnie stworzyliśmy MVP (podstawową wersję produktu) i rozpoczęliśmy serie zamkniętych Beta testów z grupą firm i kandydatów, które zajęły nam ponad rok. Kiedy pojawiły się pierwsze sukcesy tj. Rekrutacje na RaiBay doszliśmy do wniosku, że idziemy we właściwym kierunku z narzędziem i że warto wyjść szerzej na zewnątrz.

Jak dużo osób współtworzy ten biznes?

Obecnie zespół tworzą 2 osoby — Michał mój wspólnik, który odpowiada za cały obszar IT, ma ponad 10-letnie doświadczenie jako programista Ruby on Rails, z kolei ja (Damian) odpowiadam za część związaną z Marketingiem i Sprzedażą. W samej rekrutacji mam ponad 10 lat doświadczenia, dzięki czemu tworzymy silny i zgrany zespół, który rozumie bardzo dobrze obie grupy docelowe, jakie są na naszej platformie. Do tej pory większość rzeczy automatyzowaliśmy dlatego nie były nam potrzebne dodatkowe osoby jednak z racji dynamicznego rozwoju RaiBay i dużego zainteresowania ze strony kandydatów, jak i firm gdzie każdego dnia dołączają nowi rekruterzy w tym roku planujemy rozbudować nasz zespół o kolejny osoby w dziale IT, Marketingu i Sprzedaży.

Czym różni się ten portal od znanych portali jak pracuj.pl czy GoldenLine?

Powyższe rozwiązania skupiają się na wszystkich branżach i głównie na modelu zamieszczania ogłoszeń, gdzie po dodaniu pozycji może spłynąć nawet 20-30 niedopasowanych kandydatów i pisania do kandydatów, u których nie do końca wiadomo czy szukają pracy czy też nie przez co rekruterzy mogą tracić czas przy wielu rekrutacjach.

Z kolei my dążymy do bycia nr 1 wśród osób szukających pracy w branży IT, jak i wśród rekruterów z branży IT.

Po zbadaniu ponad 100 rekrutujących 80% z nich wspomniało, że typowe tablice ogłoszeń i portale społecznościowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów w rekrutacji IT i często sam proces rekrutacji jest znacznie wydłużony.

RaiBay zapewnia dostęp do puli wyłącznie aktywny kandydatów, którzy chcą zmienić pracę. Zapewniamy jak to mówią rekruterzy “sensownych” kandydatów, dzięki czemu rekruter oszczędza czas, gdyż pisze do właściwych osób, ponadto po przesłaniu propozycji dostaje odpowiedź od kandydata w ciągu 48 h.

Fot. RaiBay

Jak wielu rekruterów skorzystało już z twojego rozwiązania?

Do tej pory dołączyło do nas ponad 800 rekruterów z takich firm jak PKO, Intive, Antal, Kinguine, TravelPlanet, 7bulls i wielu innych. Każdego dnia ilość nowych rekruterów się zwiększa głównie metodą “pantoflową” co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na takie narzędzie na rynku z kolei kandydaci wprost uwielbiają nowy model rekrutacji.

Jak zarabiasz na tym pomyśle?

Do tej pory nasze rozwiązanie było darmowe dla rekruterów i firm z racji tego, że chcieliśmy się upewnić, że już na etapie testów narzędzie daje efekt. Od Q3 2019 wprowadzamy płatny model oparty na abonamencie gdzie firma dodając jedną pozycję będzie ją mogła wymieniać/rotować z innymi w czasie trwania subskrypcji (chcemy uniknąć dzięki temu przetrzymywania ogłoszeń, które są nieaktywne co często się zdarza na typowych portalach ogłoszeniowych).

Czy zamierzasz rozszerzyć swoją ofertę o inne branże? Jaki masz plany wobec portalu?

Według danych KE w Polsce już teraz może brakować nawet 50 tysięcy programistów, a branża IT w Europie do 2020 r. będzie potrzebować aż 900 tys. specjalistów z tego zakresu. Także RaiBay idealnie wpisuje się w obecny trend na rynku.

W pierwszej kolejności chcemy stać się pierwszym wyborem wśród osób z branży IT tj. kandydatów, jak i rekruterów, a następnie rozszerzyć się na inne Państwa. Branża IT daje gigantyczne możliwości z racji niedoboru pracowników na rynku, a my wiemy w jaki sposób przyciągać te osoby do RaiBay.

Co do innych branż to mamy je w planie jednak w pierwszej kolejności chcemy zostać Liderem w 1 bardzo ważnej obecnie branży, jaką jest IT, a następnie powielimy nasz model na inne obszary.

Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma funduszami inwestycyjnymi z Polski i Europy, a dotychczasowe wyniki pozwalają nam wierzyć, że pod koniec lub z początkiem przyszłego roku podpiszemy umowę inwestycyjną, która pomoże nam w dalszej rozbudowie zespołu i szeroko zakrojonej Ekspansji.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kriss 26 cze 2019 (12:08)

A to już nie działa w itleaders?