Co drugi przedsiębiorca popiera wprowadzenie euro w Polsce

54 proc. przedsiębiorców jest zwolennikiem wprowadzenia w Polsce waluty Euro – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan. Ponadto 9 na 10 osób będących właścicielami firm opowiada się za głębszą integracją.

Fot. YAY Foto/ route66

W akcie akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej, znalazł się zapis o obowiązku wejścia Polski do strefy euro. Jednak nie pojawił się zapis w jakim terminie miałaby nastąpić zamiana złotówki na wspólną walutę. Co pewien czas w debacie publicznej pojawia się dyskusja kiedy powinno to nastąpić. Według przedsiębiorców powinno to nastąpić w ciągu najbliższych pięciu lat. Taki termin wskazało w ankiecie Konfederacji Lewiatan 70 proc. osób prowadzących własny biznes. Natomiast co 4 przedsiębiorca wskazał, że powinno to nastąpić w ciągu 5-10 lat. Natomiast na pytanie „Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?” twierdząco odpowiedziało 54 proc. przedsiębiorców.

 

Prawie 9 na 10 ankietowanych firm odpowiedziało się za ściślejszą integracją państw członkowskich we wszystkich dziedzinach. Jednak różne są poglądy co do jej kształtu. Przede wszystkim w sprawie budżetu unijnego, bowiem według przedsiębiorców priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE powinna być przede wszystkim ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi, a także niskoemisyjny transport (58 proc.), wsparcie sektora MŚP (53 proc.) oraz znoszenie barier na rynku wewnętrznym i rozwój jednolitego rynku (46 proc.).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*