Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fiskus bardzo chętnie blokuje konta bankowe przedsiębiorców

Takiego wzrostu blokad firmowych kont bankowych z pewnością niewielu się spodziewało. W ciągu roku liczba takiego procederu wrosła blisko 15-krotnie. Wartość środków, która została zablokowana przekroczyła kwotę 28 mln złotych – informuje serwis WP, powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

Fot. Shutterstock/ wk1003mike

W 2018 roku fiskus bardzo rzadko korzystał z możliwości blokowania kont przedsiębiorców. Do takiej sytuacji doszło jedynie 21 razy. Jednak w roku bieżącym, podejście do tej metody zdecydowanie uległo zmianie. Bowiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy fiskus na taki krok zdecydował się blisko 325 razy.  Oznacza to niemal 15-krotny wzrost. Jednocześnie wzrosła również wartość zablokowanych środków, bowiem w 2018 wynosiła ona blisko 7 mln zł, natomiast rok później już 28 mln zł.

Jednak jak podkreślają eksperci, pomimo dużego wzrostu i tak na to rozwiązanie fiskus decyduje się bardzo rzadko. Wystarczy spojrzeć na liczbę przedsiębiorców ogółem w Polsce, która wynosi 1,7 mln osób.

Możliwość blokowania środków na koncie przedsiębiorców, fiskus uzyskał  od 30 kwietnia 2018 roku w ramach STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.