mBank blokuje konta firmowe. Wśród poszkodowanych Maja Bohosiewicz

W wyniku wprowadzonych nowych zaleceń przez Komisję Nadzoru Finansowego mBank zdecydował się na blokadę części kont firmowych. Sprawę nagłośniła Maja Bohosiewicz, której konto w banku zostało zablokowane. – Zostawiliście moją firmę bez środków – pisała Maja Bohosiewicz na swoim Instagramie.

Zablokowano konto firmowe Mai Bohosiewicz Fot. FORUM/ Krzysztof Jarosz

Komisja Nadzoru Finansowego  nałożyła na banki nowe zadania w związku z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Zgodnie z nowymi wymogami prawa, bank musi znać strukturę właścicielską firmy. W związku z tym mBank poprosił swoich klientów o uzupełnienie nieaktualnych danych.

– Prosiliśmy klientów, aby w ciągu 14 dni udali się do najbliższej placówki mBanku i uzupełnili wymagane informacje. Z częścią klientów nie udało nam się skontaktować (np. zmienili miejsce zamieszkania, ale nas o tym nie poinformowali) lub odmówili uzupełnienia danych w oddziale. Prawo zobowiązuje nas do wypowiedzenia tym klientom umowy – poinformował Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBank

Zablokowano konto firmowe Mai Bohosiewicz

Jak szacuje bank, dotychczas blokada konta dotknęła kilka setek aktywnych klientów firmowych mBanku. Wśród nich znalazła się aktorka Maja Bohosiewicz, która zdecydowała się nagłośnić całą sprawę.  – Wyobraźcie sobie, że macie swoją firmę, która ma swoje zobowiązania. Pensje, opłaty, czynsze, płatności faktury, zwroty – pisała na Instagramie, właścicielka ekskluzywnej  kwiaciarni Flower Store i marki odzieżowej Le Collet. Jak podkreśla aktorka, obecnie nie ma dostępu do swojego konta, a jej środki zostały przelane na konto techniczne.

Screeny z Instagram Stories Mai Bohosiewicz

– Ile razy dzwoniliście do nas z ofertą kredytu, karty itd., a w ogóle nie daliście znać, że usunięcie nam na stałe konto? – zaznaczała na swoim profilu.

Jednak jak się okazuje wszystkie osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji, mogą mieć przywrócony dostęp do środków w zaledwie kilkanaście minut. Jednak będzie potrzebna wizyta w placówce mBanku. – Jeśli klient nadal chce korzystać z rachunku, powinien udać się do jednej z wybranych placówek mBanku w celu aktualizacji danych firmy, najpóźniej na 10 dni przed końcem 30-dniowego okresu wypowiedzenia – mówi Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBank. –  Aby dokonać aktualizacji potrzebne będą konkretne dane i dokumenty. Jeśli dane zostaną zaktualizowane, będziemy mogli dalej prowadzić  rachunek – dodaje.

W przypadku gdy konto bankowe zostanie zablokowane, przedsiębiorca musi złożyć następujące dokumenty:

 1. Spółki cywilne – umowa spółki cywilnej.
 2. Spółki partnerskie, jawne, z o. o., z o. o. w likwidacji upadłościowej, w upadłości likwidacyjnej,
 3. komandytowe – aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 4. Spółki z o.o. w organizacji – umowa spółki z o. o. w organizacji zawarta w formie aktu notarialnego.
 5. Stowarzyszenie rejestrowe – statut stowarzyszenia, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 6. Stowarzyszenia zwykłe – wypis/wpis do ewidencji stowarzyszeń lub regulamin stowarzyszenia, uchwała powołująca reprezentantów/zarząd stowarzyszenia.
 7. Wspólnota mieszkaniowa – uchwała wspólnoty mieszkaniowej, umowa określająca sposób zarządzania nieruchomością, statut wspólnoty mieszkaniowej.
 8. Fundacja – statut fundacji/akt powołania fundacji, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 9. Spółdzielnie – statut spółdzielni, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 10. Kościół, parafia, zakon, związki wyznaniowe – decyzja/dekret/uchwała określająca strukturę właścicielską.
 11. Szkoły niepubliczne, przedszkola niepubliczne, szkoły publiczne, przedszkola publiczne, jednostki oświatowe — aktualny RSPO — Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych (nie starszy niż 3 miesiące)

Do prawidłowej aktualizacji niezbędne są dane oraz podpisy osób zgodnie z dokumentami wymaganymi dla danej formy prawnej. Dokument ze zaktualizowanymi danymi (Oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym) wymaga podpisu reprezentacji osób zgodnie z dokumentami wymaganymi dla danej formy prawnej. Dodatkowo, jak informuje bank, jeśli w ostatnim czasie, któreś z dokumentów założycielskich uległy zmianie należy przynieść je na spotkanie do placówki.

Zakres danych wymaganych dla wspólników/reprezentantów firm:
1. Imię i nazwisko
2. Obywatelstwo
3. PESEL – o ile nadano, lub
4. Data urodzenia i państwo urodzenia

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Cyklon

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

Ten mBank to trochę chyba świruje albo Niemcy już tacy są – ja mam po około 3 miesiącach nieaktywności (chodzi o telefon bo na konto zaglądam) usuwany zarejestrowany nr telefonu tak że nie otrzymuję SMS -ów z mBanku na przykład do potwierdzenia transakcji a teraz ja mi usuną nr telefonu z listy urządzeń zaufanych to nie będę się mógł zalogować na swoje konto.

Avatar

Exekutor

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

tylko TAPCZAN i niech się walą piSSowskie bękarty.

Avatar

Kulgg

2 sierpnia 2019 Odpowiedz

Skoro takie to konto ważne to trzeba było iść uzupełnić dane zamiast siedzieć na inście 😀

Avatar

Adi

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

I czy nadal wszyscy uważają, że pieniądze w banku są bezpieczne? Radzę pójść po rozum do głowy i korzystać z banków w takich krajach gdzie prawo bankowe jest proste i jasne, od wielu lat niezmienne np irlandia np gb(choć nie wiadomo co z brexitem)

Avatar

Max Adler PL

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

Rok temu mBank zablokował mi konto na 2 miesiące bez wyjaśnienia. Rozwiązałem z nimi umowę, okazało się, że nie mają kwadracika do odznaczenia rozwiązania umowy z ich winy. Wysłałem wypowiedzenie do Zarządu banku. :). Teraz jestem w innym banku i nie mam problemów.

Avatar

jakotakowie

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

Konta nie są zablokowane, tylko ZLIKWIDOWANE. Nie ma możliwości otrzymać tego samego numeru konta.

Avatar

Karol

1 sierpnia 2019 Odpowiedz

Ja nie mam zbyt dużego zaufania do banków. Wolę alternatywne sposoby finansowania jak np. faktoring i to u prywatnych, niezależnych firm faktoringowych

Avatar

Michal

3 sierpnia 2019 Odpowiedz

Fajnie, tylko mimo uzupełnienia dokumentacji bank i tak zablokował konto!!! Popełnili błąd, a teraz bezczelnie każą czekać 30 dni na rozpatrzenie reklamacji… mKpina, a nie mBank!!!

Avatar

Mariusz

3 sierpnia 2019 Odpowiedz

Moje konto firmowe, prowadzone od 2002 roku też zostało zablokowane bez uprzedzenia i wypowiedzenia!

Avatar

Fund

19 sierpnia 2019 Odpowiedz

Mimo braku wypowiedzenia, na prośbę telefoniczną usupełnione zostały dane. Konto i tak zablokowane. Do dziś nie działa! Czy nadal inni mają podobne problemy?

Avatar

opiekunnestbank

28 sierpnia 2019 Odpowiedz

Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut), poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę), w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*