Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

mBank blokuje konta firmowe. Wśród poszkodowanych Maja Bohosiewicz

W wyniku wprowadzonych nowych zaleceń przez Komisję Nadzoru Finansowego mBank zdecydował się na blokadę części kont firmowych. Sprawę nagłośniła Maja Bohosiewicz, której konto w banku zostało zablokowane. – Zostawiliście moją firmę bez środków – pisała Maja Bohosiewicz na swoim Instagramie.

Zablokowano konto firmowe Mai Bohosiewicz Fot. FORUM/ Krzysztof Jarosz

Komisja Nadzoru Finansowego  nałożyła na banki nowe zadania w związku z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Zgodnie z nowymi wymogami prawa, bank musi znać strukturę właścicielską firmy. W związku z tym mBank poprosił swoich klientów o uzupełnienie nieaktualnych danych.

– Prosiliśmy klientów, aby w ciągu 14 dni udali się do najbliższej placówki mBanku i uzupełnili wymagane informacje. Z częścią klientów nie udało nam się skontaktować (np. zmienili miejsce zamieszkania, ale nas o tym nie poinformowali) lub odmówili uzupełnienia danych w oddziale. Prawo zobowiązuje nas do wypowiedzenia tym klientom umowy – poinformował Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBank

Zablokowano konto firmowe Mai Bohosiewicz

Jak szacuje bank, dotychczas blokada konta dotknęła kilka setek aktywnych klientów firmowych mBanku. Wśród nich znalazła się aktorka Maja Bohosiewicz, która zdecydowała się nagłośnić całą sprawę.  – Wyobraźcie sobie, że macie swoją firmę, która ma swoje zobowiązania. Pensje, opłaty, czynsze, płatności faktury, zwroty – pisała na Instagramie, właścicielka ekskluzywnej  kwiaciarni Flower Store i marki odzieżowej Le Collet. Jak podkreśla aktorka, obecnie nie ma dostępu do swojego konta, a jej środki zostały przelane na konto techniczne.

Screeny z Instagram Stories Mai Bohosiewicz

– Ile razy dzwoniliście do nas z ofertą kredytu, karty itd., a w ogóle nie daliście znać, że usunięcie nam na stałe konto? – zaznaczała na swoim profilu.

Jednak jak się okazuje wszystkie osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji, mogą mieć przywrócony dostęp do środków w zaledwie kilkanaście minut. Jednak będzie potrzebna wizyta w placówce mBanku. – Jeśli klient nadal chce korzystać z rachunku, powinien udać się do jednej z wybranych placówek mBanku w celu aktualizacji danych firmy, najpóźniej na 10 dni przed końcem 30-dniowego okresu wypowiedzenia – mówi Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBank. –  Aby dokonać aktualizacji potrzebne będą konkretne dane i dokumenty. Jeśli dane zostaną zaktualizowane, będziemy mogli dalej prowadzić  rachunek – dodaje.

W przypadku gdy konto bankowe zostanie zablokowane, przedsiębiorca musi złożyć następujące dokumenty:

 1. Spółki cywilne – umowa spółki cywilnej.
 2. Spółki partnerskie, jawne, z o. o., z o. o. w likwidacji upadłościowej, w upadłości likwidacyjnej,
 3. komandytowe – aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 4. Spółki z o.o. w organizacji – umowa spółki z o. o. w organizacji zawarta w formie aktu notarialnego.
 5. Stowarzyszenie rejestrowe – statut stowarzyszenia, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 6. Stowarzyszenia zwykłe – wypis/wpis do ewidencji stowarzyszeń lub regulamin stowarzyszenia, uchwała powołująca reprezentantów/zarząd stowarzyszenia.
 7. Wspólnota mieszkaniowa – uchwała wspólnoty mieszkaniowej, umowa określająca sposób zarządzania nieruchomością, statut wspólnoty mieszkaniowej.
 8. Fundacja – statut fundacji/akt powołania fundacji, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 9. Spółdzielnie – statut spółdzielni, aktualny odpis KRS (nie starszy niż 3 miesiące).
 10. Kościół, parafia, zakon, związki wyznaniowe – decyzja/dekret/uchwała określająca strukturę właścicielską.
 11. Szkoły niepubliczne, przedszkola niepubliczne, szkoły publiczne, przedszkola publiczne, jednostki oświatowe — aktualny RSPO — Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych (nie starszy niż 3 miesiące)

Do prawidłowej aktualizacji niezbędne są dane oraz podpisy osób zgodnie z dokumentami wymaganymi dla danej formy prawnej. Dokument ze zaktualizowanymi danymi (Oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym) wymaga podpisu reprezentacji osób zgodnie z dokumentami wymaganymi dla danej formy prawnej. Dodatkowo, jak informuje bank, jeśli w ostatnim czasie, któreś z dokumentów założycielskich uległy zmianie należy przynieść je na spotkanie do placówki.

Zakres danych wymaganych dla wspólników/reprezentantów firm:
1. Imię i nazwisko
2. Obywatelstwo
3. PESEL – o ile nadano, lub
4. Data urodzenia i państwo urodzenia

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Janusz 7 cze 2024 (16:45)

Oni chcą tych dokumentów założenia spółki w ORYGINALE !! nie akceptują nawet poświadczonych za zgodność i blokują konto. Jak ktoś zakładał firmę np 20 lat temu i nie ma oryginalnych dokumentów no to problem, trzeba zmieniać bank.