Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Głośno o polskim pomyśle. Polka stworzyła opakowanie, które hoduje się jak roślinę

O polskiej innowacji mówi cały świat. Róża Rutkowska, absolwentka poznańskiej School of Farm na kierunku Industrial Design opracowała rewolucyjne opakowanie, które rośnie jak cebula. Ta innowacja nie tylko nie zanieczyszcza środowiska, ale również można ją zjeść.

Fot. www.rozajanusz.com

Kilka dni temu Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży plastikowych opakowań i sztućców. Już niebawem będziemy zapewne świadkami kolejnej rewolucji ekologicznej. Tym razem za sprawą polskiego wynalazku. Róża Rutkowska opracowała innowacyjny materiał, który nazwała SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast). Ma on zastąpić folię spożywczą i plastikowe pojemniki. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego plastiku nie jest produkowany, a hodowany. Co więcej nie wymaga światła, sterylnych warunków, ani zaawansowanych technologii.

Nowy materiał tworzony jest z grzybka kombuchy i należy go hodować przez ponad dwa tygodnie. Karmiony jest wyciągiem z odpadów rolniczych. Ekologiczne tworzywo powstaje w wyniku fermentacji cukrów pochodzących z odpadów rolniczych, przybierając postać membrany na powierzchni płynu. Opakowanie wykonane z materiału SCOBY utrzymuje świeżą żywność przez sześć miesięcy. Później można je wyrzuć na kompost lub po prostu zjeść wraz z zawartością.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
gotfael 2 lis 2018 (10:23)

Jadasz suszone grzyby?