Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Granty dla przedsiębiorczych kobiet. Miliony złotych dofinansowania na innowacyjne pomysły

Ponad 50 Pań otrzymało grant na rozwój swoich innowacyjnych przedsięwzięć wspierających ochronę środowiska. Wszystko za sprawą Funduszy Norweskich, które skierowane były do przedstawicielek płci pięknej zarządzających lub będących właścicielkami biznesów.

Fot. Shutterstock/ Lukasz Wrobel

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała dofinansowanie w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Wsparte projekty połączył nacisk na technologie przyjazne środowisku, innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz technologie poprawiające jakość życia.

Granty na ekopomysły

W inicjatywie finansowanej z Funduszy Europejskich i EOG grant uzyskało 56 projektów, których autorami były kobiety. Łączna kwota, którą zasilone zostały pomysły Pań to 7 mln zł.  Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet to finansowe wsparcie projektów realizowanych przez firmy, w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą. Granty te przyznawane były z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w trzech obszarach: technologie przyjazne środowisku, innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz technologie poprawiające jakość życia.

Na liście pomysłów, które uzyskały wsparcie znalazła się firma Recello, która zapobiega powstawaniu odpadów, odzyskując surowce dla przemysłu włókienniczego. Firma pojawiła się na rynku artykułów higienicznych. Przedsiębiorstwo zajmuje się odzyskiwaniem nieperfekcyjnym partii włóknin i taśm. Tworzą z nich włókno pierwotne i oddają producentom wyrobów higienicznych, żeby mogli z tego wyprodukować nową taśmę lub nową włókninę. Celem firmy jest zapobieganie stratom materiałów surowcowych, które bardzo drożeją.

Z kolei inną firmą, która otrzymała grant jest producentem drzwi i systemów przesuwnych Reno. Dzięki grantowi dla przedsiębiorczych kobiet, będzie mogła wykorzystać drewno, które dotąd było produkcyjnym odpadem. Z resztek powstaną designerskie klamki stworzone we współpracy z norweskim partnerem firmy w tym projekcie. Firma zaczynała jako start-up  w garażu. Od samego początku dla założycielki było dla  oczywiste, że muszą postawić na rozwiązania ekologiczne.

Anniken Kleven-Gasser, radca ds. Funduszy Norweskich Ambasady Norwegii w Warszawie zwróciła uwagę, że zielona transformacja gospodarek to konieczność, a obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, że nie można z tym czekać i należy realizować ją już dziś.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Program jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Polska jest pierwszym krajem, w którym w ramach tego programu przyznawane są małe granty dla przedsiębiorczych kobiet.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.