Bill Gates – najbogatszy człowiek na ziemi

Zabawę w informatyka zaczynał jako nastolatek. Młodzieńcze zainteresowania szybko przerodziły się w biznes, czego owocem jest dziś jedna z najszybciej rozwijających się firm na świecie. Jak twierdzi, źródłem jego sukcesu było umiejętne połączenie pracy z pasją. Dzięki niezwykłemu nosowi do biznesu został jednym z najbogatszych ludzi na ziemi z majątkiem szacowanym na 56 miliardów dolarów. Mowa oczywiście o Billu Gatesie, twórcy firmy Microsoft.

Miłość do progamowania

Bill Gates urodził się 28 października 1955 roku w Seattle, w stanie Washington. Wychowywał się w zamożnej rodzinie prawnika i nauczycielki. Rodzice posłali młodego Billa do elitarnego licem Lakeside School, gdzie jako trzynastolatek połknął bakcyla informatyki. Szczególnie interesowało go tworzenie oprogramowania komputerowego i temu poświęcał większość czasu. Zainteresowanie szybko przerodziło się w pasję i młodzieniec zaczął tworzyć swoje pierwsze, proste programy komputerowe. W międzyczasie ukończył liceum i rozpoczął studia. Jak na prymusa przystało wybrał jedną z najlepszych uczelni Harvard University. Właśnie tam poznał swojego przyjaciela i późniejszego partnera biznesowego Steve’a Balmera(obecnie prezes Microsoftu).

Gates i Balmer

Balmer podobnie jak Gates był pasjonatem i panowie od razu przypadli sobie do gustu. Studiowali a jednocześnie wspólnie pracowali nad nad nową wersją języka programowania Basic. Wysiłek studentów nie poszedł na marne i stworzone przez nich oprogramowanie stało się podstawą pierwszego mikrokomputera MITS Altair.

Biznes zamiast studiów

Mimo, iż Bill bardzo chciał się uczyć to studiów nie ukończył. Całą energię i zaangażowanie postanowił poświęcić własnemu biznesowi. Rzucił jedną z najlepszych uczelni świata by realizować mglistą wizję własnej firmy. W roku 1975 dopiął swego i wieku 20 lat założył firmę Microsoft. Wspólnikiem Gatesa w tym przedsięwzięciu został Paul Allen.

Konsekwencja do bólu

Gates rządził w firmie niemal niepodzielnie i jego głos w kwestii strategii był zawsze najważniejszy. Model był zawsze podobny. Główny celem było poszerzenie zestawu produktów Microsoftu, a następnie uzyskanie dominującej pozycji na rynku. Decyzje i styl zarządzania miliardera bardzo często wzbudzały silne emocje oraz oskarżenia o monopolistyczne zapędy Microsoftu. Gates wszystkie pretensje odrzucał i konsekwentnie realizował swoją wizję.

Gates dyktator?

Osoby, które miały okazję z nim blisko współpracować przedstawiają go jako niemiłego pana, który nie wahał się użyć gorzkich słów by wyprowadzić pracownika z błędu. Spotkania z Gatesem nie należały do najprzyjemniejszych. Bardzo często beształ podwładnych i nie pozwalał im się wytłumaczyć. Mimo to potrafił także wycofać się ze swoich uwag, gdy widział, że jego rozmówca jest z nim szczery. Regularnie składał wizyty kierownikom poszczególnych działów by cały czas mieć pełen ogląd sytuacji w firmie.

Nie tylko Microsoft

Większość ludzi kojarzy go wyłącznie jako twórcę Microsoftu, ale mało, kto wie, że to nie jedyny jego biznes. Amerykanin jak na prawdziwego biznesmena przystało zarobione pieniądze inwestuje także w kilka innych przedsiębiorstw. Do największych należą kanadyjskie koleje a także firma Corbis będąca właścicielem największego na świecie zbioru cyfrowych wersji obrazów, dzieł sztuki, filmów.

Nowa pasja

Ma trójkę dzieci a w wolnym czasie lubi poczytać dobrą książkę. Grywa w golfa i brydża, bo jak sam mówi to go uspokaja., W roku 2000 razem z małżonką założył Bill & Melinda Gates Foundation. W czerwcu 2006 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość o… odejściu Gatesa z Microsoftu! Twórca jednej z największych firm na świecie postanowił zostawić biznes by w całości oddać się nowej pasji, działalności charytatywnej. Jest autorem (przetłumaczonej na 25 języków, dostępnej w 60 krajach „Bussines @ the Speed of Thought” oraz okupującej przez siedem tygodni szczyt listy New York Times’ bestseller „The Road Ahead”).

Bill Gates to niewątpliwie jeden z największych wizjonerów, jakich zna dzisiejszy świat. Dzięki niezwykłemu nosowi do biznesu, pasji oraz konsekwencji stworzył markę rozpoznawalną na całym globie. Jego majątek szacowany jest dziś na 56 miliardów dolarów, które sukcesywnie rozdaje najbiedniejszym na całym świecie. Mimo, iż formalnie nie kieruje już swoją firmą to nadal budzi takie same emocje. Jest niedoścignionym wzorem i przykładem stawianym przed każdym początkującym przedsiębiorcą.

Polecamy:

– Jak założyć sklep internetowy?

– Miliony dla osób z pomysłem na e-biznes
– Z jakich dotacji mogą skorzystać startupy

– Jak powstał pierwowzór wykopu?

Alicja Rozłucka

Komentarze

Avatar

a52rm

18 lutego 2009 Odpowiedz

A skąd wiesz?

Avatar

meg

18 lutego 2009 Odpowiedz

po trupach do celu… netscape cos o tym wie. Szkoda że nie napisali : chęć przejęcia kontroli nad światem . hehehe

Avatar

Łukasz

18 lutego 2009 Odpowiedz

Usuwane są komentarze, które oczerniają nie podając konkretów.
Co do roku założenia Microsoftu to odsyłam choćby do Wikipedii.

Avatar

chlitto

18 lutego 2009 Odpowiedz

a tym razem dlaczego usuniete:D? podalem pelno KONKRETOW – ‚unsuscribe’ bo widze ze nie dosyc ze tu sami redaktorzy z podworka to jeszcze nie umieja krytyki przyjmowac -.-

Avatar

Lukasz

18 lutego 2009 Odpowiedz

chlitto chodzi o to, że jest słowo przeciwko słowu i nie podajesz dowodów. Pierwszy Twój post to było tylko coś w stylu, ale bzdury.

Avatar

chlitto

19 lutego 2009 Odpowiedz

@Lukasz: WYMIENILEM CONAJMNIEJ 4 KONKRETNE rzeczy ktore w tym tekscie sa sprzeczne z rzeczywistoscia -.-

Avatar

Twoj Stary

1 marca 2009 Odpowiedz

Gates nie jest najbogatszy na świecie. On, ani nikt z listy. Polecam zainteresować się Rockefellera’mi czy Rothschild’dami. Ich majątek ocenia się na tryliony dolarów, jeżeli w ogóle można ocenić zamożność ludzi, którzy rządzą światem..

Avatar

ytr

23 kwietnia 2009 Odpowiedz

Balmer byl tym trzecim; natomiast to Paul Allen chodzil z Billem do liceum i to on napisal Basic; Balmer dolaczyl do nich jak juz Microsoft istnial; Jak mozna pisac artykul na temat na ktory nie ma sie pojecia?

Avatar

świadomy nowego porządku świata

6 czerwca 2009 Odpowiedz

illuminaci którzy rządzą światem są najbogtsi-rotschildowie,rockefelerowie itp. są z poza listy! media należą do nich dla tego nie ma w nich żadnych wzmianek na temat tych rodów!!! gates przy nich to „pikuś”

Avatar

meg

8 stycznia 2011 Odpowiedz

kupa

Avatar

Jedyny Mądry na tej stronie

29 kwietnia 2013 Odpowiedz

Dzieci -.-

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*