Zarabia robiąc kursy dla dzieciaków

O tym jak już podczas studiów rozpocząć prężnie działający biznes, skąd pomysł na taki biznes, trudnościach jakie spotykają młodego przedsiębiorcę na starcie, dotacjach jako źródle finansowania początkujących biznesów opowiada Wojciech Syrocki, prezes i założyciel firmy RoboCamp prowadzącej kursy z robotyki dla dzieci.

MamBiznes.pl: Czym zajmuje się firma RoboCamp?

RoboCAMP to zajęcia z robotyki i informatyki, podczas których dzieci w wieku szkolnym i gimnazjalnym poznają  podstawy konstrukcji maszyn oraz techniki programowania. Głównie skupiamy się na nauce podstaw programowania, wplatając w zagadnienia informatyczne matematyke, fizyke oraz projektowanie prostych mechanizmów. Dzięki temu ze używamy klocków LEGO skomplikowane treści są przyjazne i zrozumiałe nawet dla 8 latków.

MamBiznes.pl: Skąd pomysł na taką działalność?

Zaczęło się od zajęć i konkursów z programowania i robotyki dla studentów, organizowanych w ramach koła naukowego. Działalność społeczna zamieniła się w biznes, gdy dorośli obserwujący studenckie zmagania zaczęli dopytywać się, o podobne zajęcia dla dzieci.

MamBiznes.pl: Jak wyglądały początki Twojej firmy?

Firmę założyłem jeszcze na studiach. Zaczynałem sam z działalnością edukacyjną, pół roku później dołączył mój wspólnik z pomysłem rozszerzenia działalności o część handlową, oferującą sprzęt dydaktyczny i najnowocześniejsze zabawki edukacyjne. Od tego czasu funkcjonujemy pod jedną marką. Zakładając działalność w 2006 roku funkcjonowaliśmy w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. W 2007 stanęliśmy na własnych nogach w oparciu o własną działalność gospodarczą, a w 2009 wraz z nowym partnerem, platformą inwestycyjno-doradczą Blackpearls, założyliśmy spółkę RoboNET sp. z o. o. 

MamBiznes.pl: Skąd miałeś kapitał na start i rozwój? Czy finansowałeś działalność tylko własnymi środkami?

Początkowo były to tylko i wyłącznie bieżące zyski z działalności, może trudno w to uwierzyć ale rozpoczynając działalność nie dysponowałem żadnym kapitałem. W zasadzie własna firma to był pomysł na wyjście z dołka finansowego, w który wpadłem po kilku latach działalności społecznej.  W późniejszym czasie pojawiły się możliwości uzyskania dotacji z funduszy ZPORR oraz POIG z których staramy się korzystać z pewnymi sukcesami. Niemniej dotacje to trudny temat, wymagający wielomiesięcznych przygotowań zarówno na etapie przygotowywania wniosku jak i realizacji projektu.

MamBiznes.pl: Jakie trudności spotykały Cię na starcie?

Nie ma trudności, są wyzwania i cele do zrealizowania.

MamBiznes.pl: Z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie takiego biznesu jak Twój?

Niestety dla rozpoczynających taką  działalność poważną bariera mogą się okazać  koszty zakupy i amortyzacji wyspecjalizowanych narzędzi dydaktycznych. Kolejnym bardzo dużym kosztem stałym są badania i rozwój oferty edukacyjnej, która może być na tyle unikalna na rynku że ciężko kupić gotowe rozwiązania w przystępnej cenie. Oczywiście do tego dochodzą pozostałe koszty związane z prowadzeniem biura, księgowości, no i koszty zmienne prowadzenia samych zajęć. Te ostatnie koszty na szczęście ponosimy jedynie gdy zarabiamy, niestety pozostałe ponosimy cały czas.

MamBiznes.pl: Ile osób pracuje obecnie w Twojej firmie?

W tej obecnej chwili jest to jest to 11 osób.

MamBiznes.pl: Gdzie przeprowadzane są kursy, które prowadzi firma Robocamp? Macie własne sale czy może jeździcie ze szkoleniami po Polsce?

Zajęcia realizujemy zarówno w własnych placówkach jak i w zainteresowanych taka usługą szkołach lub innych placówkach edukacyjnych. Zainteresowanie jest spore w tej chwili prowadzimy zajęcia w 7 miastach w Polsce.

MamBiznes.pl: Jak zdobywasz klientów?

Tajemnica handlowa 🙂

MamBiznes.pl: Ile kosztuje klienta uczestnictwo w szkoleniach RoboCAMP?

Cena jest uzależniona od długości i intensywności zajęć i kształtuje się od 340 zł za kursy obejmujące cztery spotkania poprzez warsztaty tygodniowe w cenie 680 zł aż po kursy obejmujące cały semestr w cenie 780 zł.

                          foto: Robocamp.pl

MamBiznes.pl: Czy firma RoboCamp jest rentowna?

Firma cały czas jest rentowna mimo bardzo dużych nakładów na badania i  inwestycje, z czego jesteśmy bardzo dumni.

MamBiznes.pl: Czy oprócz prowadzenia szkoleń zajmujesz się inną działalnością?

Zasiadam w radzie fundacji Fabryka Talentów której celem jest rozwijanie dydaktyki eksperymentu, staramy rozwijać praktyczne sposoby nauczania zagadnień matematyczno przyrodniczych i rozwijania kompetencji ITC.

MamBiznes.pl: Zapewne dostrzegasz kolejne nisze w Twojej branży. Czy możesz zdradzić na co warto postawić, aby odnieść sukces podobny do Twojego?

Warto patrzeć na rynek w tym wypadku edukacyjny, nie taki jaki jest ale taki, który będzie za kilka lat, lub jaki mógłby być dzięki naszej działalności. Dostrzegać te szanse które dopiero nadejdą. Z naszego doświadczenia wynika, iż w nauczaniu języków programowania panuje ta sama zasada co w nauczaniu języków obcych, im wcześniej zaczniesz tym łatwiej przychodzi nauka i lepsze osiąga się efekty.

Prowadzisz małą firmę i chciałbyś zaprezentować ją użytkownikom MamBiznes.pl w zakładce „Start-up”? Napisz na adres kontakt@mambiznes.pl

Dlatego tez planujemy rozszerzyć nasza grupę docelową o młodsze dzieci i założyć przedszkole matematyczno przyrodnicze ukierunkowane na rozwój kompetencji ITC. Identyczna zasada odnosi się do nauczania chemii, biologii, fizyki o te branże planujemy rozwinąć naszą bieżąca działalność. Warto też pomyśleć o zajęciach plastycznych teatralnych tych, które rozwijają kreatywność najmłodszych.

– Jak założyć sklep internetowy?

– Automaty vendingowe to niezły biznes

– Jak założyć prywatne przedszkole?

– Otwieramy własny pub

– Jak zarabiać na domenach?

 

 

MamBiznes.pl: Co mógłbyś poradzić młodym osobom, które dopiero zaczynają przygodę z biznesem? Czego się wystrzegać, o czym pamiętać?

Doradzam cierpliwość i ostrożność w szczególności w kwestiach finansowych. Ale przede wszystkim nie należy bać się porażki, najlepiej bowiem uczymy się na błędach i z każdej trudnej sytuacji wychodzimy mądrzejsi i silniejsi, a doświadczenie własne i doświadczenie naszego zespołu to najważniejszy kapitał.

– Zrobili biznes na niezwykłym pomyśle

– Student z milionem w kieszeni

– Współtworzył sukces serwisów Onet.pl, Grono.net i Merlin.pl

– Miliony na niezwykłym pomyśle

– Zarobiła miliony na „niczym”

– Dlaczego warto założyć firmę

– Czy nadajesz się do prowadzenia biznesu?

Dziękuję bardzo za rozmowę

Komentarze

Avatar

sdfdsfsdff

16 kwietnia 2010 Odpowiedz

niedługo 12 latkowie będą pracować jako programiści a 15 latkowie przy produkcji maszyn.
Gdzie dziecinstwo?

Avatar

mike

16 kwietnia 2010 Odpowiedz

daj spokój, świat upada

Avatar

kolo

16 kwietnia 2010 Odpowiedz

to nie dzieci tylko ICH rodzice…

Avatar

sami typowi Polacy tu piszą :(

4 czerwca 2010 Odpowiedz

pewnie wam przykro ze koleś zarabia, a wy ciułacie za grosze. dzieciaki się bawią, ucząc się przy okazji. co w tym złego? dzieciństwo to nie tylko piasek, piłka i rower. dziś są możliwości. jeśli tylko ktoś chce i go stać to może korzystać.

Avatar

Micka

3 stycznia 2011 Odpowiedz

Widzisz tego małego na zdjęciu? Ma frajde, że zrobił robota który działa. Ten z tyłu w czerwonym tez się śmieje. A na piasek, piłkę i rower zawsze znajdzie się czas.

Avatar

idolda

25 lutego 2011 Odpowiedz

DROGI WOJTKU, na pytanie Jak zdobywasz klientow? Powinienes napisac:

SPAM SPAM SPAM, SPAMUJE WSZEDZIE GDZIE SIE DA i zawsze ktos ten SPAM zobaczy i wejdzie na moja strona.

TAK SAMO niestety wyglada „marketing” 95% polskich firm, ktora jak najbardziej zdzieraja od klientow setki zlotych za drobna rzecz, ale na reklame nie chca wydac nawet paru zlotych. WOLA SPAMOWAC.

Avatar

Grimq

2 kwietnia 2011 Odpowiedz

Oddałbym wiele żeby jako dziecko mieć możliwość takiego kursu… a piasek i piłka ? dziecko zawsze ma wybór i duuużo czasu więc ten argument jest kiepski. Poza tym to jest dzieciństwo wyobraź sobie budowania lego które potem dzięki Tobie będzie jeździło ! ps dzieciaki na zdjęciu na smutne nie wyglądają…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*