Hotel dla zwierząt – od czego zacząć?
Rynek hoteli dla zwierząt stale rośnie. Jeszcze kilka lat temu ten biznes praktycznie nie istniał w Polsce. Natomiast dziś, tylko w województwie mazowieckim jest 25 takich miejsc. Jednak z pewnością ten pomysł na biznes nie jest dla każdego. – Prowadzenie hotelu dla psów wymaga ogromnej odpowiedzialności, cierpliwości, a przede wszystkim powinno wynikać z miłości do zwierząt. Zarówno zwierzęta jak i właściciele są w stanie szybko zorientować się, czy opiekun psa jest osobą kochającą zwierzęta. – mówi Patrycja Piasecka z Psiej Arkadii. – Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego też wiele hoteli zamyka się wkrótce po otwarciu – dodaje.

Fot. Psia Arkadia
Prowadzenie hotelu dla zwierząt nie jest proste. Dlatego warto posiadać wiedzę z zakresu zachowania, behawioryzmu, udzielania pierwszej pomocy. Jednak aby rozpocząć taki biznes niezbędne jest także posiadanie właściwej nieruchomości . – Biznes hoteli dla psów skupia się głównie wokół dużych miast. Odległość od aglomeracji nie powinna być zbyt duża, aby klient mógł swobodnie przywieźć psa w ciągu dnia – mówi właścicielka Psiej Arkadii. Hotel powinien być zlokalizowany z dala od blokowisk. Najlepiej w miejscach, gdzie dostępne są tereny zielone, niezbędne dla relaksujących spacerów. Kolejnym czynnikiem na który powinni zwracać uwagę właściciele jest hałas, który często może przeszkadzać sąsiadom.
– Ten biznes nie jest dobrym pomysłem w przypadku osób mieszkających z dala od aglomeracji miejskich, w uboższych częściach Polski. Tam po prostu nie będzie klientów, którzy byliby chętni zostawić psa pod opieką hotelu – podkreśla Patrycja Piasecka. Bardzo ważne jest także posiadanie własnego domu. – Z wynajęciem moglibyśmy mieć problem, gdyż właściciele lokalu rzadko zgadzają się na zwierzęta – podkreśla właścicielka Psiej Arkadii. Ponadto to właśnie wielkość obiektu będzie decydować o ilości przyjmowanych zwierząt. Każdy pies powinien mieć zapewnione bezpieczne, komfortowe miejsce pobytu.
W wieku 12 lat zaczął prowadzić własny biznes. „Nie chciałem już korzystać z pieniędzy mamy”
Nie jest to najtańszy biznes
Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest wyposażenie hotelu. Wszystko to jednak nieco kosztuje. – Jeśli dysponujemy wolnymi pokojami, koszt będzie niewielki. Natomiast chcąc wybudować przykładowo 10 boksów dla psów o wyższym standardzie (przeszklone), wtedy koszt wyniesie około 20 tysięcy złotych, zakładając że dysponujemy pomieszczeniem na boksy – mówi Patrycja Piasecka z Psiej Arkadii. Kolejnymi kosztami, które muszą ponieść właściciele takich obiektów to: strona internetowa, marketing, ogrodzenie, przygotowanie odpowiedniego wybiegu dla psów oraz wyposażenie hotelu – smycze, miski, posłania, zabawki itp. Wydawać by się mogło, że większość z tych kosztów ma charakter jednorazowy. – Niestety, ale wyposażenie należy regularnie wymieniać, gdyż ulega zniszczeniom – mówi ekspertka. Jednak jest pewien sposób jak obniżyć koszty prowadzonej działalności. Jak mówi Patrycja Piasecka, wystarczy aby hotel znajdował się w miejscu zamieszkania. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić na wynagrodzeniu pracowników. Z tego względu, że nie trzeba będzie nikogo zatrudniać na noc.

Boksy dla psów ; Fot. Psia Arkadia
Najczęstsi bywalcy hotelu dla zwierząt
W hotelu dla zwierząt można pozostawić pod opieką również gryzonie, gady, ptaki czy inne zwierzęta. Jest to uzależnione od konkretnej oferty właścicieli hotelu. – Złym pomysłem jest łączenie hotelu dla psów z hotelem dla kotów, chyba że jesteśmy w stanie wydzielić zupełnie odrębną strefę dla zwierząt – tak aby się nie widziały i nie słyszały – mówi właścicielka Psiej Arkadii. – Zdarza się, że przyjeżdżają do nas króliki, szczury, czy nawet papugi. Takie zwierzęta nie mieszkają w hotelu z psami, gościmy je u siebie w domu, aby zminimalizować stres związany z nowym miejscem, a przede wszystkim nie narażać ich na ewentualne niebezpieczeństwo ze strony psów – dodaje.
Klienci takich obiektów to bardzo różne osoby. Są to zarówno osoby młode, jak i starsze, którzy zazwyczaj mieszkają w miastach. Najczęstszym okresem, gdy oddawane są zwierzęta to czas wakacji, świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. – Wielu właścicieli jednak oddaje swoje czworonogi regularnie pod opiekę, korzystając z usług hotelu w czasie wyjazdów służbowych, co powoduje, że zawsze jest się kim opiekować – mówi Patrycja Piasecka z Psiej Arkadii.
Zwierzęta w nowym miejscu
Wiele osób może sądzić, że zwierzęta mogą ciężko znieść rozłąkę z właścicielem. Jednak jak się okazuje jest zupełnie odwrotnie. – Zwierzęta bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca. Tylko garstka psów tęskni za właścicielem, reszta natomiast korzysta z uroków dużego ogrodu, lasu i malowniczej okolicy – mówi ekspertka. Podobna sytuacja wygląda z długością pobytu. – Dla psa nie ma różnicy, czy mieszka w hotelu tydzień czy dwa – na widok właściciela ucieszy się równie mocno. Zdarzyła się nam jednak sytuacja, w której pies po kilku miesiącach mieszkania w hotelu nie chciał wyjść z właścicielką, pomimo tego że odwiedzała go kilka razy w trakcie pobytu. Psy które przyjeżdżają do nas regularnie, po przekroczeniu furtki biegną prosto na znajomy wybieg bawić się ze swoimi psimi kolegami – mówi właścicielka Psiej Arkadii. Jednak zwykle zwierzęta oddawane są na pobyty weekendowe lub na okres 1-2 tygodni. – Przed pierwszym pobytem w hotelu warto wybrać się z psem na wizytę zapoznawczą, aby mógł obwąchać nowe kąty i poznać opiekunów. Właściciel podczas takiej wizyty ma okazję także rozwiać wszelkie wątpliwości. – dodaje.

Fot. Psia Arkadia
Nie zawsze jest kolorowo
Tak jak każdy biznes, hotel dla psów również ma swoje plusy i minusy. – Niewątpliwie największą zaletą tej pracy jest możliwość obcowania z nimi na co dzień. Dodatkowo można samemu ustalić godziny spacerów, zabaw z psami, ustalić godziny otwarcia hotelu – mówi właścicielka Psiej Arkadii. Niestety, ale po za zaletami, jest też wiele wad. Do nich można zaliczyć przede wszystkim ciągła dyspozycyjność. – Nie mam możliwości wyjechania na święta czy na wakacje, kiedy pracy jest najwięcej. Zasiadając do stołu z rodziną trzeba być przygotowanym na przerwanie posiłku w każdej chwili, kiedy klient zadzwoni do drzwi lub któryś z gości hotelowych poczuje pilną potrzebę spaceru -podkreśla Patrycja Piasecka.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
- Piwna rewolucja. Mini browar pomysłem na biznes
- Jak założyć własną pralnię samoobsługową?
- Jak założyć własną winnicę?
Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl
A co jeśli podczas opieki w hotelu dla zwierząt zwierzak zachoruje albo zdechnie? czy hotel jest ubezpieczony w razie takiej sytuacji czy własciciel nie jest pociagany do odpowiedzialności karnej a może wystarczy przygotować umowę z włascicielem pupila na wypadek takiej sytuacji?to są trudne sprawy...Pozdrawiam Małgorzata