Już 1,5 mln samozatrudnionych uzyskało umorzenie 5 tys. zł mikropożyczki z urzędu pracy

Już ponad 1 milion osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą uzyskało umorzenie mikopożyczki w kwocie 5 tys. zł. Jednorazowe wsparcie udzielane było w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej, a warunkiem umorzenia było utrzymanie działalności.

Fot. Shutterstock/ Ryvius

Od początku obowiązywania tarczy antykryzysowej jedną z najpopularniejszych form wsparcia samozatrudniomych była mikropożyczka. Tylko z tego instrumentu skorzystało 2 mln małych firm, do których popłynęło w sumie 10 mld zł. Jak samozatrudnieni mogą uzyskać umorzenie otrzymanego wsparcia?

 

1,5 mln umorzonych mikropożyczek

Od początku obowiązywania ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych do końca października br. umorzono już 1,5 mln mikropożyczek dla mikroprzedsiębiorców na łączną kwotę 7,5 mld zł – dowiedział się portal MamBIznes.pl w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. To oznacza, że już trzy czwarte podmiotów, które uzyskały 5 tys. zł mikropożyczki uzyskało umorzenie i nie muszą zwracać otrzymanej kwoty.

Jednorazowa pomoc w kwocie 5 tys. zł przysługiwała wszystkim osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem otrzymania wsparcia było złożenie wniosku za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Formularz online przedsiębiorca wysyłał do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego dla miejscowości, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza. Równie proste co otrzymanie jednorazowego wsparcia jest uzyskanie umorzenia mikropożyczki w kwocie 5 tys. zł.

Aby uzyskać umorzenie właściciel jednoosobowej firmy musi jedynie utrzymać prowadzony biznes przez okres 3 miesięcy od momentu uzyskania decyzji o przyznaniu 5 tys. zł. W przypadku dopełnienia tego wymogu urzędnicy powiatowej placówki po zweryfikowaniu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej umarzają wsparcie. Firma nie mogła zostać przez 3 miesiące ani zamknięta ani zawieszona.

Należy także przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym umorzenie 5 tys. zł mikropożyczki nie jest decyzją administracyjną, a co za tym idzie beneficjent nie otrzymuje żadnego pisma informującego o umorzeniu. To następuje z urzędu i osoby, które wypełniły 3 miesięczny okres mogą dowiadywać się w tej sprawie we właściwym urzędzie pracy, z którego otrzymały pomoc. Przeczytaj także:

 

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Komentarze

Avatar

Dość

16 listopada 2020 Odpowiedz

Jeżeli jednorazowa pomoc 5 tyś ma wystarczyć od kwietnia do końca roku to brawo. Mam mały sklepik z prasą i mój PRZYCHÓD TO 2,5 DO 3 TYŚ. A ARTYŚCI DOSTAJĄ PO PÓŁ MILJONA POMOCY. TO JA DZIĘKUJĘ TEMU PAŃSTWU. ZAMYKAM Z NOWYM ROKIEM.

Avatar

Bob

16 listopada 2020 Odpowiedz

Ja nie skladalem wniosku na tej stronie a „dotacje” takową otrzymalem i zostala umorzona. Redaktorku doczytaj i dopiero pisz a nie ogladasz obrazki na fb i z tego czerpiesz wiedze.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*