Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pieniądze na założenie działalności gospodarczej. W tym roku jest jeszcze w czym wybierać

Osoba myśląca o założeniu firmy zamiast pracy na etacie ma obecnie sporo możliwości pozyskania kapitału na rozkręcenie własnego biznesu. Lista dostępnych możliwości nie jest krótka i zaczyna się od dotacji, przez niskooprocentowane pożyczki, crowdfunding aż po programy akceleracyjne, inkubatory czy fundusze inwestujące w perspektywiczne młode biznesy. Portal MamBiznes.pl prześwietlił dostępne opcje.

Fot. Shutterstock/ muchomoros

Brak środków to jedna z najczęściej wskazywanych przyczyn wstrzymywania się młodych przedsiębiorców z decyzją o uruchomieniu własnej firmy. Wbrew pozorom możliwość sfinansowania swojego startu w biznesie jest obecnie nie tak mało. Wszystko zależy od preferencji osoby myślącej o własnej działalności, potrzebach kapitałowych czy skłonności do ryzyka.

Dotacje z urzędu pracy na założenie firmy

Jedną z najpopularniejszych form pozyskania kapitału na start są dotacje z urzędu pracy. Ta możliwość przeznaczona jest do osób bezrobotnych. Maksymalna kwota, o którą może ubiegać się osoba pozostająca bez pracy uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Tą liczbę poznajemy zawsze z początkiem roku dzięki publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 2020 maksymalna kwota dotacji z powiatowego urzędu pracy na założenie firmy wynosi 31 191,98 zł. Wysokość wsparcia przyznawana przez poszczególne urzędy pracy może się różnić od tej kwoty ponieważ urzędy bardzo często chcą swoją pulę rozdysponować między większą liczbę osób zainteresowanych dotacją.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało nas, że w pierwszym półroczu dotację uzyskało 9005 bezrobotnych. Łączna kwota przyznanego im wsparcia wyniosła 190 mln, co oznacza, że średnio bezrobotny otrzymał 21 tys. zł na rozkręcenie własnego biznesu. Czas pandemii i związanych z nim programów pomocowych spowodował, że urzędy pracy mają mniej środków na dotacje. Część urzędów wstrzymała nabory inne mają dużo mniejsze pule pieniędzy dla bezrobotnych. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki dotacjom z urzędów pracy powstało 470 tys. nowych firm. Poniższa tabela obrazuje ile firm zakładano w poszczególnych latach.

Rok

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

Suma

Liczba założonych firm

63964 77017 26108 39419 45157 49991 46743 44354 41930 36 724 471407

Wydatki w  mln zł

1093,1 1389,1 419,9 686,0 880,2 983,4 913,5 877,4 861,3 749,0 8852,9
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z MRPiPS

100 tys. zł pożyczki na własny biznes

Alternatywą dla dotacji z urzędu pracy może być program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach tej inicjatywy student, bezrobotny lub absolwent może się ubiegać i niskooprocentowaną pożyczkę na założenie firmy. Pozyskane pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu należy zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat. Od września zmieniła się maksymalna kwota udzielanej pożyczki. W związku ze zmianą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2020 r. ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny górny limit pożyczki wynosi 100 489 zł.

Aby ubiegać się o atrakcyjnie oprocentowane wsparcie początkujący przedsiębiorca musi złożyć wniosek w instytucji pośredniczącej obsługującej program w danym województwie. W tym roku dzięki programowi „Pierwszy biznes – wsparcie” wsparcie na założenie firmy uzyskało 259 osób na łączną kwotę 20,3 mln zł. Pieniądze na ten cel ciągle są w Banku Gospodarstwa Krajowego ponieważ na cały rok przygotowano pulę 70 mln zł. Do rozdysponowania między początkujących przedsiębiorców zostało więc wciąż około 50 mln zł.

Milion złotych na innowacyjny biznes

Z kolei osoby z pomysłem na innowacyjny start-up mają czas do 30 września, by wziąć udział w programie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. W ramach tej inicjatywy realizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości młody przedsiębiorca może pozyskać na rozwój swojego biznesowego projektu na wczesnym etapie rozwoju nawet 1 mln zł. Wsparcie sięga do 85% wartości projektu, co oznacza, że wkład twórców przedsięwzięcia to co najmniej 15% wydatków kwalifikowanych projektu.

Najważniejszym warunkiem ubiegania się o to bezzwrotne wsparcie jest fakt, że wnioski mogą składać te osoby, których projekty przeszły etap inkubacji w ramach Platform Startowych. Młodzi przedsiębiorcy pod okiem ekspertów poddawali swoje pomysły analizie, krytyce i weryfikacji. Po zakończeniu tego etapu mogą następnie ubiegać się o nawet 1 mln zł dotacji z programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. W ramach wszystkich naborów przygotowano pulę 300 mln zł. Organizatorzy planują wesprzeć w ten sposób około 300 start-upów, które chcą swój projekt zmierzyć z rynkowymi realiami. Obecny nabór kończy się 30 września.

250 tys. zł dotacji na współpracę z gigantem

Start-upy, które nie „załapią” się na program „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” mogą pomyśleć o innej inicjatywie realizowanej przez PARP. Mowa o programie Scale UP, w ramach którego poszukiwane są projekty ukierunkowane na współpracę z dużymi korporacjami. Osoby z pomysłem na start-up, który może przynieść efekt synergii z dużym podmiotem mogą wziąć udział w jednym z kilku programów Scale Up realizowanych równolegle. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego start-upu to 250 tys. zł przyznawane w transzach. Najpierw młoda spółka otrzymuje 50 tys. zł na zakup usług doradczych i prawnych a następnie po spełnieniu określonych warunków przekazywana jest kwota 200 tys. zł na realizację projektu.

Środki przyznawane są przez 10 wyłonionych przez PARP akceleratorów. Podmioty te współpracujące z korporacjami, dużymi firmami i innymi instytucjami, z którymi start-upy mogą realizować wspólne projekty, czerpać doświadczenie, kontakty czy otrzymywać cenny feedback. Wśród podmiotów, które brały lub ciągle biorą udział we współpracy ze startupami znajdują się m.in. Tauron, Orlen, PGE czy Samsung.

Pieniądze od anioła

Po pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu można także zapukać do anioła biznesu. Zazwyczaj są to osoby, które same odniosły sukces w biznesie i teraz nadwyżkę swoich środków inwestują w ciekawe pomysły. W zamian za zastrzyk gotówki obejmują udziały w przedsięwzięciu. Oprócz pieniędzy bardzo często dzielą się z pomysłodawcą swoim know how, kontaktami i doświadczeniem. Przeważnie inwestują w projekty z branż, które sami dobrze znają z racji prowadzonej wcześniej działalności. Ich aktywność i sposób inwestowania jest mniej sformalizowany niż to ma miejsce np. w przypadku funduszy Venture Capital. W przypadku anioła biznesu bardzo często mniej niż tabelki z exelem i prognozy na 3 lata liczy się „chemia” między nim, a autorem pomysłu. W Polsce funkcjonuje kilka sieci zrzeszających business angels. Należą do nich: Amber Invest, Lewiatan Business Angels, Polban czy Śląska Sieć Aniołów Biznesu  – Silban.

Zapukaj do funduszu zalążkowego

Coś więcej niż pomysł na kartce papieru musi mieć pomysłodawca jeśli myśli o pozyskaniu finansowania na start od funduszu zalążkowego. Te podmioty również inwestują w młode, perspektywiczne biznesy licząc, że wartość spółki wzrośnie, a fundusz sprzeda swoje udziały z zyskiem. Zanim jednak dochodzi do wejścia kapitałowego start-up przechodzi drobiazgowe analizy przeprowadzane przez zespół funduszu. Prześwietlany jest skład założycieli, ich doświadczenie, wcześniejsze aktywności, model biznesowy, konkurencja, możliwość skalowania biznesu i wiele innych elementów. W Polsce działa kilkadziesiąt funduszy inwestujących w projekty na etapie seed, a więc zalążkowym.

Na portalu MamBiznes.pl dostępny jest obszerny katalog funduszy inwestujących w Polsce.

Fundusz

Horyzont (lata)

Kwota inwestycji

WWW

Agencja Rozwoju Pomorza 10 lat Do €200 tys. arp.gda.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice 2 – 7 lat do 1 mln zł akceleratorgliwice.pl
Alfabeat 5 1-3 mln zł alfabeat.pl
bValue 3 – 5 lat 1-4 mln zł bvalue.vc
Experior Venture Fund 3 – 7 lat €500k – €3M evf.com.pl
Evig do 5 lat do 1 mln zł evig.pl
IIF 3 – 5 lat 3-20 mln zł
Innovation Nest 10 lat €250k do €3M innovationnest.co
Innoventure 3 – 5 lat do 1 mln zł innoventure.vc
Impera Alfa 4 – 7 lat 100-250 tys. euro imperaalfa.pl
Inovo 5 – 7 lat 3-5 mln zł inovo.vc
Podlaski Fundusz Kapitałowy 3 – 5 lat 0,5-1 mln zł pfrr.pl
Satus/Satus Games 5 – 7 lat 0,5-4 mln zł satus.pl
Speedupgroup 5 0,5 – 18 mln zł speedupgroup.com
Starfinder 3 – 5 lat 1-3 mln zł starfinder.eu
Świętokrzyski Inkubator Technologii do 4 lat Do €200 tys. switsa.pl
Ventureinc indywidualnie 100 tys. – 3 mln zł ventureinc.com
Xevin do 10 lat 1 mln + 2 mln zł (follow-on) xevin.pl
Younick do 5 lat do 1 mln zł younick.pl

Zorganizuj zbiórkę w internecie

Jedną z możliwości finansowania swojego biznesu, która zyskuje coraz większą popularność jest crowdfunding. To nic innego, jak finansowanie społecznościowe, a więc organizowanie zbiórek online i zachęcanie internautów do wpłacania pieniędzy na realizację danego projektu. Kampanię crowdfundingową realizuje się za pośrednictwem przeznaczonej do tego celu platformy, która daje narzędzia do organizowania tego typu zbiórek.  Pomysłodawca przygotowuje wizualizacje i opis produktu lub usługi. Przedstawia go danej społeczności, by zachęcić do wpłat, a w zamian oferuje internautom dany produkt, który wysyła w określonym terminie. Pomysłodawca otrzymuje w ten sposób kapitał na wdrożenie swojej idei, a wspierający zawierają z nim swojego rodzaju umowę na późniejsze dostarczenie produktu. Największym serwisem crowdfundigowym świata jest Kickstarter, który wyprzedza takie serwisy jak: Indiegogo, Gofundme, Crowdfunder, Crowdcube czy Fundedbyme. Na naszym rynku dostępnych jest kilka platform takich jak:  PolakPotrafi.pl, Zrzutka.pl, Odpalprojekt.pl, Wspieram.to, Zrzutka.pl, Odpalprojekt.pl. Warto także wspomnieć o crowdfundingu udziałowym, w którym osoba wpłacająca na kampanię otrzymuje w zamian udziały w danym przedsięwzięciu. Ten rynek w Polsce dopiero raczkuje, ale dostępnych jest kilka serwisów: Beesfund.pl, Crowdway.pl, Findfunds.pl, Smartfunds.pl.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Misiek 15 paź 2020 (23:30)

Jeśli jest ktoś zainteresowany środkami z pup Łódź to opowiem historię parodii z przyznaniem dotacji a później dziwnym trafem brakiem środków do jej zrealizowania..Jedna wielką klita ...brak słów jak czytam ile to beneficjenci dostali środków itp itd.