Masz start-up z obszaru kryptowalut? Ten fundusz szuka takich projektów

Poszukujemy zaawansowanych technologicznie start-upów z obszaru FinTech i Blockchain oraz inne ICO / kryptowaluty. Będziemy inwestować w projekty na etapie pomysłu lub posiadające już działające MVP. Stawiamy na projekty, które są możliwe do szybkiej weryfikacji ich atrakcyjności biznesowej – mówi Jacek Nowak, założyciel Crypton Venture Capital.

Grzegorz Marynowicz: Na czym polega działalność funduszu Crypton Venture Capital?

Jacek Nowak: Crypton Venture Capital ma na celu stworzenie zdecentralizowanego funduszu Venture Capital z niską barierą wejścia. Naszym celem jest zapewnienie wsparcia dla inwestorów na wciąż niepewnym i nieuregulowanym rynku projektów opartych na Blockchain. Crypton VC łączy klasyczny fundusz venture capital z rynkiem kryptowalut. Rozwiązanie to pozwala poprzez tokeny CRYPTON zostać inwestorem w profesjonalnie zarządzanym funduszu Venture Capital.

Inwestujecie w już istniejące firmy czy osoba z pomysłem na papierze też się może do Państwa zgłosić. Na jakim etapie musi być projekt?

Fundusz Crypton będzie inwestował w zaawansowane technologicznie startupy z obszaru FinTech i Blockchain oraz inne ICO / kryptowaluty. Dla projektów ze zdefiniowanego portfolio, które będą posiadały cechy tokenizacji, przewidujemy przeprowadzenie odrębnych ICO. Posiadacze tokenów Crypton otrzymają dodatkowe tokeny z określonej puli każdego kolejnego ICO przeprowadzonego w obrębie funduszu.

Będziemy inwestować w projekty na etapie pomysłu lub posiadające już działające MVP. Stawiamy na projekty, które są możliwe do szybkiej weryfikacji ich atrakcyjności biznesowej.

 

Czy kryptowauty i startupy z nimi związne w kontekście ostatnich informacji m.in. o tym, że Facebook wycina reklamy z tej tematyki itp. nie są zbyt ryzykownym obszarem inwestycyjnym?

Facebook zablokował reklamy ICO / kryptowalut, dlatego że na ten moment nie jest możliwe skuteczne ocenienie danego projektu pod kątem jego uczciwości. W ostatnim czasie sporo projektów ICO zawiodło / nie osiągnęło zapowiadanych wyników. Takie praktyki mocno podważają wiarygodność projektów opartych o Blockchain. Inwestorzy dołączający do tych projektów nie otrzymują żadnych gwarancji i nie są wstanie przewidzieć czy nie stracą swoich pieniędzy. Z drugiej strony, bardziej doświadczeni inwestorzy muszą wykonać wiele analiz biznesowych, aby samodzielnie ocenić perspektywy rozwoju projektu, często bez pełnego spektrum niezbędnych umiejętności. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć Crypton VC, aby zapewnić wsparcie dla inwestorów na wciąż niepewnym i nieuregulowanym rynku projektów opartych o Blockchain. Zespół zarządzający oraz doradcy CRYPTON VC to doświadczeni inwestorzy, którzy od wielu lat z sukcesem przeprowadzają procesy inwestycyjne. Dzięki wypracowanym strategiom inwestycyjnym oraz umiejętności przeprowadzania dogłębnych analiz / due dilligence, inwestorzy zyskują pewność, że inwestycje prowadzone pod ich kontrolą są obarczone minimalnym ryzykiem, a zebrane środki nie ulegną defraudacji.

Jest Pan założycielem funduszu. Jakie ma Pan doświadczenie na tym rynku?

Założycielem funduszu jestem ja – Jacek Nowak. Posiadam ponad 15 lat doświadczenia w inwestycjach w obszarach: IT / Internet / FinTech / MedTech / Blockchain. Przeprowadziłem  z sukcesem ponad 20 projektów inwestycyjnych, na łączną kwotę inwestycji 7 600 000 USD.  W swojej karierze współprowadziłem fundusz inwestycyjny dla Grupy Kapitałowej Arteria S.A., gdzie przeprowadziłem ponad 15 procesów inwestycyjnych na ponad 3 000 000 USD.  Czterokrotnie sam pozyskałem inwestorów do prowadzonych przeze mnie projektów na ponad 5 000 000 USD.

Jaką pulą na inwestycje dysponuje fundusz?

Środki na inwestycje zostaną zebrane poprzez ICO. Mamy juz zapisy na bardzo fajną kwotę, ale nie podam, póki co to deklaracje na maila, najczęściej od osób, które nas dobrze znają 😉

Fundusz na razie zainwestował własne środki –  ponad 250 000 $  w dwa projekty, które są już w fazie MVP: CryptonAR i CryptoneEX oraz samo ICO www.Crypton.vc. Łącznie nad tym projektami pracuje  ponad 15 osób od 5 miesięcy.

Ile środków może pozyskać pojedynczy projekt?

To zależy od różnych czynników, m.in. zespołu, stopnia zaawansowania projektu. Planujemy inwestować od 50 000 USD do 2 000 000 USD w pojedynczy projekt, czyli rozrzut będzie duży.

Co oprócz pieniędzy zyskuje pomysłodawca współpracujący z Państwa funduszem?

Jesteśmy w stanie i zamierzamy kompleksowo wesprzeć realizację projektu, dzielimy się wiedzą biznesową i inwestycyjną. Jesteśmy z założenia gotowi udostępnić gotowy ekosystem: od IT, przez HR, finanse, prawo, handel aż po marketing, tak aby zespół nie tracił czasu na budowanie tej struktury, bo to zazwyczaj pochłania sporo czasu. Dzięki temu pomysłodawca może od razu skupić się na tzw. business development. Ten model jest praktycznie niestosowany w innych funduszach VC. Nasze doświadczenie inwestycyjne w ok 8 projektów mówi ze to się nam bardzo dobrze sprawdza i skraca nawet polowe czasu na realizacje projektu.

Jakie spółki macie w swoim portfelu? Czy odnoszą już pierwsze sukcesy? Jakie?

Dwa projektu z portfolio: CryptonAR i CryptonEX są w fazie MVP. CryptonAR to system do arbitrażu pomiędzy giełdami kryptowalut, który już teraz zarabia od 0,5 do 19 % dziennie, ale jest w fazie bardzo dużego rozwoju w stronę automatyzacji procesów, cash management i podłączania dalszych giełd- na dziś jest podłączonych ponad 20, z tego większość w Azji- to dopiero była zabawa 😉

Ile projektów zamierzacie zainwestować w tym roku?

W tym roku chcemy zainwestować od 4 do 6 projektów, ale jeden z nich to cały fundusz dedykowany AI na blockchain, który prowadzi genialny nasz partner, który już w wieku 22 lat zarządzał inwestycjami na kilka M USD w ramach funduszu w którym pracował.

Jakie są według Pana cechy idealnego projektu?

Idealny dla nas projekt powinien mieć doświadczony chociaż kilka lat w biznesie (tak samo liczą sie bankructwa 😉 i maksymalnie zmotywowany zespół- jak nie drzwiami to oknem a jak nie oknem to dachem albo piwnica no i projekt o potencjale globalnym, jeszcze bardzo cenne jak jest łatwy do zweryfikowania pod kątem jego atrakcyjności rynkowej poprzez szybkie uruchomienie MVP.

Z Pana doświadczenia proszę powiedzieć jakie błędy najczęściej popełniają Polscy pomysłodawcy?

Polscy pomysłodawcy często wykazują:

1) brak analizy konkurencji na całym świecie- często nie warto wyważać otwartych drzwi jak ktoś poświecił na to lata i można od razu zobaczyć efekty.

2) brak podstawowych analiz i wyliczeń jak kosztorys i harmonogram.

3) brak nastawienia najpierw koniecznie na MVP

4) klapki na oczach zamykające łatwą drogę do skali globalnej.

5) brak skrajnej motywacji do osiągnięcia sukcesu.

6) Myślenie za dużo nad problemem zamiast od razu nad rozwiązaniem.

7) Myślę że też warto mieć od razu zorganizowany ekosystem od IT po finanse tak jak to jest u nas, to skraca do min wstępne prace nad projektem i można bardzo szybko startować globalne testy MVP. Mamy kilkuletnie doświadczenie w globalnych kampaniach marketingowych na 30 krajów na 10 produktów czyli łącznie 300 wersji stron i udawało się to nam odpalać z sukcesem w 2 mies poprzez bardzo duże zoptymalizowanie procesu no i też duże doświadczenie osób z zespołu Marketingowego.

Jakie obszary/branże uważa Pan za najbardziej perspektywiczne dla startupów?

Uważam, że jednymi z najbardziej perspektywicznych obszarów / branż dla startupów są obecnie FinTech i Blockchain – wybór zakresu naszego funduszu nie jest przypadkowy.  Obszary te rozwijają się z niesamowitą dynamiką. Wierzę również w  obszar MedTech – zainwestowaliśmy około pół roku temu w projekt opaski rehabilitacyjnej zakładanej na kończyny z czujnikami i systemu na mobile/ desktop, który uczy się prawidłowych ruchów z użyciem AI w trakcie sesji u rehabilitanta i dalej pilnuje ich w trakcie ćwiczeń w domu. W projekt ten zostało zaangażowanych ponad 15 osób i dwie uczelnie medyczne, łączna kwota inwestycji razem z partnerami to ponad 5 000 000 zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Rozmawiał
Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*