Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nawet 324 tys. zł dla mikrofirmy. Ostatni moment na złożenie wniosku

Tylko do końca lipca mają czas na złożenie wniosku przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju. Do tej pory w ramach tzw. Tarczy Finansowej wsparcie uzyskało ponad 300 tys. firm. Z programu nie mogą skorzystać samozatrudnieni.

Fot. NBP

Po 31 lipca firmy potrzebujące finansowego zastrzyku nie będą mogły skorzystać z programu subwencji dla przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu, a pieniądze pojawiają się na koncie w ciągu 48 godzin. Mikrofirma może uzyskać maksymalnie 324 tys. zł wsparcia. Trzy czwarte tej kwoty może nie podlegać zwrotowi pod warunkiem, że przedsiębiorca utrzyma poziom zatrudnienia.

Urzędnicy Polskiego Funduszu Rozwoju przypominają, że to ostatni dzwonek na skorzystanie  z wsparcia – Drodzy Przedsiębiorcy. Zostało 5 dni na złożenie wniosku o pomoc z Tarczy Finansowej dla Małych i Średnich Firm. Jeśli ktoś jeszcze nie złożył wniosku – prosimy o niego – napisał na portalu społecznościowym wiceprezes PFR.

Przyjmowanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej ruszyło 29 kwietnia. W ciągu 4 miesięcy wsparcie trafiło do 332 299 przedsiębiorstw. Łączna kwota, która zasiliła te firmy wyniosła 59 mld zł. Pierwotnie zakładano, że program pochłonie nawet 100 mld zł. Według Polskiego Funduszu Rozwoju wsparte firmy zatrudniają łącznie 3 mln pracowników. Program skierowany jest do mikro, średnich i dużych firm. Osoby samozatrudnione nie mogą wnioskować o pomoc z Tarczy Finansowej. Ostatnim dniem na złożenie wniosku jest 31 lipca. Przedsiębiorca składa wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej banku, w którym ma firmowe konto.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakłada finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty może nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku może stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogą wynosić do 1 mld zł. Wsparcie ma być udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki może stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

Odwołania od decyzji będą przyjmowane

Wraz z końcem przyjmowania wniosków nie kończy się możliwość składania odwołań od pierwotnych decyzji. Właściciele firm, które nie zgadzają się z decyzją PFR mogą za pośrednictwem formularza internetowego złożyć wniosek odwoławczy. Na złożenie takiego wniosku przedsiębiorcy mają czas do końca września.  Z kolei dla wniosków złożonych do 31 lipca firmy mogą składać w swoich bankach reklamacje w procesie wyjaśniającym do 14 sierpnia 2020 r. W przypadku reklamacji do odwołań składanych do 30 września można składać w banku do 16 października 2020. Cały proces składania reklamacji do banków kończy się zatem w tej dacie. PFR będzie również przez kolejne miesiące weryfikować prawidłowość wniosków o dofinansowanie złożonych przez firmy, a za rok weryfikować spełnienie warunków umorzenia części subwencji.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Dalaja 28 lip 2020 (08:42)

Parę dni zostalo, bo do 31 lipca mozna, ale ten wniosek to szybko sie sklada, zwlaszcza jak pierw zapozna sie z poradnikiem na stronie PFR :)